Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használták a régi...

Mikor használták a régi magyar múlt időt és miért veszett ki?

Figyelt kérdés
2015. dec. 26. 21:17
 1/6 anonim ***** válasza:
Melyikre gondolsz, mert többféle is kiveszett.
2015. dec. 26. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én azt tudom, hogy voltak ezek:


elment

elméne

elment vala

elméne vala

2015. dec. 26. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az "elmegy vala" az folyamatos múlt idő volt (történetmesélésnél pl. így fejezték ki a cselekvéseket múlt időben, olyan, mint a mai angol folyamatos múlt).


Az "elment vala" pedig a befejezett múlt, ha ismered az angol befejezett múlt használatát, akkor kb. be tudod lőni, hogy mit jelent (pl. történetmeséléskor a múlt időben folyó történetet megelőző, lezárult eseményeket fejezték ki vele).


Persze nemcsak ez a kettő volt, hanem több is kialakult, de igazából sokszor változott az időben is a használatuk, a jelentéskörük. Azért vesztek ezek ki mára, mert a magyar nyelv a múltbéli viszonyokat másképp is ki tudja fejezni, időhatározókkal, módosítószókkal stb., így az igét elég csak egy múlttal ragozni, a többi jelentésfinomságokat másképp is ki tudjuk fejezni (ellentétben pl. az angollal), ezért feleslegessé váltak, és idővel kikoptak a használatból.

2015. dec. 26. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
91%
Egyébként egy darabig próbálkoztak azzal nyelvművelők, hogy megmaradjanak ezek a nyelvben, mert az európai indoeurópai nyelvben nagyon sokféle ragozás, eset stb. van, és úgy gondolták, hogy ha a magyarban csak egyszerűen egy múlt-jelen-jövő ragozás van, az szegényebbé teszi a nyelvet a többi nyelvhez képest. Ezért olyan ragozásokat is kitaláltak, amik mára nevetségesen hangzanának. És mivel nem tudtak meghonosodni, mert egyszerűen nem volt funkciójuk, ezért mára teljesen kikoptak a nyelvből. Azóta tudjuk, hogy minden nyelv más, nem lehet őket összehasonlítani és olyan megkülönböztetéseket tenni, hogy egyik szegényebb, mint a másik. Hiába van az angolban 12 igeidő, ettől nem gazdagabb nyelv, mint a magyar, ahol csak három van. A magyar egyszerűen másképp fejezi ki ugyanazokat a jelentéseket és kész, az igeragozásban felesleges többféle múltat használni.
2015. dec. 26. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Nereida3 válasza:
Szerintem azért nem tudunk mindent kifejezni, pl. az "elmentem volt" hasznos lenne. :) Persze mondhatjuk, hogy ekkor meg akkor elmentem. Most nem jut eszembe példa, de néha kéne. :) Meg olyan szép volt!
2016. jan. 1. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Enigma-108 válasza:

Sziasztok !


Végre egy értelmes kérdés !

A "mondotta volt" kifejezést ma is használják, csak ritkábban, szerintem ez is egyfajta régies múltidő, talán folyamatos múlt lehet.

Elnézést ha spammelek de erről a kérdésről AZONNAL eszembe jutott egyik kedvenc sorozatom epizódrészlete.

Megosztanám veletek és remélem hogy nektek is örömet szerez mert hogy érdekes agymenés ! :)

Íme : [link]

2016. jan. 22. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!