Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Értelmes a "megküld" kifejezés?

Értelmes a "megküld" kifejezés?

Figyelt kérdés

Egyre több helyen találom szemben magam ezzel a szóval, ami valamiért eléggé szúrja a szemem. Miért nem elküd?

Vagy én gondolom rosszul, és helyes lenne a fent említett szó?

Engem annyira zavar.



#elküldés #megküld
2016. jan. 30. 11:31
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi felénk nem szinonimája az elküld szónak, inkább fiatalos szleng, kb. azt jelenti, hogy valaki/valami valamit/valakit nagy erővel meglök, esetleg meglő/megdob.

G.

2016. jan. 30. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 BringaManó ***** válasza:
48%

Igen, ez is jó megfejtés, de sejtésem szerint a kérdező nem erre gondolt, hiszen itt nem helyettesíthető az "elküld"-del. Inkább arról van szó, amikor valóban kb. 'elküld' értelemben használják: olyankor egy jogi(askodó), hivatalos(kodó) műszó, amely talán annyival több/kevesebb/más, mint az 'elküld', hogy az illető 'hivatalos úton / igazolható módon elküldi a küldeményt, tehát ő a kötelességét elvégezte, onnantól "mossa kezeit", a postáé a "balhé"'. :-)


Egy hasonló (szak)vélemény:

[link]

2016. jan. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
67%
Az általam gondozott szövegekben sosem szerepel megküld, mindig javítom elküldre. Nekem ez hivataloskodó kifejezés. Hasonlóképpen irtom a bürónyelv egyéb megnyilvánulásait, például a került elfogadásra szerkezetet, illetve a görcsösen előre helyezett névutót.
2016. febr. 4. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 BringaManó ***** válasza:
45%

"görcsösen előre helyezett névutót" - az milyen?


sajnos nem mindig lehet irtani a került-öt – mármint ha figyelembe vesszük a szerző szándékát és egyéb körülményeket –, de azért igyekszem én is, persze.


(megküld dettó)

2016. febr. 4. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

BringaManó, ilyen szövegekre gondoltam. Hivatalos szövegben gyakran a mondat elejére ráncigálják az állandó határozót, a tárgyat, holott semmi nem indokolja, hiszen nincs hangsúlyos szerepben.


A rendőrök a férfit letartóztatták. _Ellene_ ilyen-olyan-amolyan eljárás indult.


A tűzoltók feszítővágóval szabadították ki az autóban ülő embert. _Őt_ a mentők ide-oda-amoda szállították.

2016. febr. 6. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
63%

hm... kicsit bután nézek, mert egyrészt ez nekem eddig nem tűnt fel (és a példák nyomán sem tűnik életszerűnek, de majd figyelem), másrészt ez nálam nem névutó, harmadrészt meg ha mégis így van, akkor én ezt a két példát nem a mondat elejére ráncigálásként értelmezem, hanem inkább úgy tudnám elképzelni, hogy egy hosszabb mondatot kettébontanak valamilyen okból, de "félbehagyják" az átfogalmazást, nem rendezik át "szépre" a mondatot. Valahogy így képzelném az eredetit:


A rendőrök a férfit letartóztatták, majd ellene ilyen-olyan-amolyan eljárást indítottak. (OK, lehetne a végén is, de így sem gáz.)


A tűzoltók feszítővágóval szabadították ki az autóban ülő embert, akit utána a mentők ide-oda-amoda szállítottak.

2016. febr. 6. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Helyesbítettem, nemcsak névutóra vonatkozik, hanem például személyes névmásra is. De nem is szófajilag, hanem mondattanilag érdemes megközelíteni.


Véleményem szerint semmi sem indokolja a mondatkezdő szerepüket, sőt kifejezetten erőltetettnek tűnik a mondatszerkezet. Igaz, sokáig nekem sem tűnt fel, de egyszer csak elkezdte bökni a szemem. Azóta irtom.

2016. febr. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Tényleg a "hivatalos helyekről" szoktak MEGküldeni különböző iratokat, dokumentumokat. Nekem ez eddig nem is tűnt fel, vagyis nem problémáztam ezen.

Máshol még nem találkoztam ezzel a szóval, de gondolom, beépült a köznyelvbe.

2016. febr. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 X.N.X.X válasza:
Hali, igaz régi kérdés már, de én gyakornok vagyok egy cégnél. Itt amikor iratokat kell (ki)küldeni a vevőknek (nyílván online), akkor a kollegáim nagyon sokszor azt mondják, vagy ha kérdezik is, hogy megküldték, megküldték-e. Ez nekem néha tök vicces volt, mivel én fiatal vagyok még, nálunk a megküldte, az nagyon nem azt jelenti, hogy elküldi az iratokat, ilyesmi. Hanem például, jól megküldte a fejét, vagy jól megküldte a labdát Lehet nem csak én vagyok így vele :D "Jaó megkűtte"
nov. 29. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

igen, a szavaknak több jelentése is lehet – az egy másik. :-)

de lehet valakit "jól elküldeni" is... :-)


van sok ilyen, pl. a beolvas is jelenthet ezt is, azt is, a bemutat is, a kivág is...

nov. 29. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!