Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van rá reális esély, hogy...

Van rá reális esély, hogy eltöröljék a ly betüt?

Figyelt kérdés
2016. júl. 14. 01:09
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
34%
Nem hiszem, pedig jó lenne. Akkora hülyeség, hogy 1 hangra 2 betű.
2016. júl. 14. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 2*Sü ***** válasza:
77%

Nem. A helyesírás szabályait nem a praktikum alakítja. Elvileg a helyesírási szabályok nem úgy szabályok, mint a törvények, hogy ezt írjuk elő, ezt kell betartani, aki nem tartja be, az büntetést kap. A helyesírási szabályok inkább olyanok, mint a fizika szabályai, hogy úgy figyeltük meg, az emberek többsége így és így írja a szavakat, ilyen logikával, ilyen kivételekkel. Amíg az emberek többsége az „ilyen” szót ly-al írja, addig ez lesz a helyesírási szabályokban. Amíg ez lesz, ezt fogják tanítani. Amíg így tanítják, a többség így is fogja írni.


Persze ez az elv, de nem mindig érvényesül, vannak másfajta megfontolások. Pl. van még egy fontos elv, mint tényező. A helyesírási szabályok általában próbálják a változásokat visszafogni. Ha már az emberek 55%-a ly-al írja a muszáj szót, akkor is egy ideig még az j betűs alakot fogják preferálni, hogy lassítsák a nyelv változását. Erre azért van szükség, mert ha túl gyorsan változna a nyelv, a régi szövegeket nehéz lenne megérteni. Meg minden változásnak vannak akár anyagi vonatkozásai, mindenféle táblákat, feliratokat kellene utána cserélni, ha meg akarnak felelni az új szabályoknak.


Minden nyelvben vannak furcsaságok, kivételek. Nincs ezzel különösebb baj. Lehet, hogy praktikusabb lenne ezeket az egyediségeket, kivételeket eltörölni, de az írott és a beszélt nyelvvel szemben nincs ilyen jellegű elvárás, célkitűzés. Igen, kellemetlen, mert egy csomó dolgot meg kell tanulni ahhoz, hogy jó legyen a helyesírásod, sokat kell olvasni, hogy megszokd bizonyos szavak írásképét, bár ez utóbbinak vannak egyéb előnye is.

2016. júl. 14. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Na én általában jól írom, meg hagyománytisztelő is vagyok,de nagyon irritál, amikor rosszul írják alap szavakban is.


Lehet, hogy az eltörlés rossz kifejezés, de pl lehetne engedélyezni, hogy fokozatosan (aki akarja) az j-vel írhasson mindent.


Szerintem pár évtizeden belül meglenne az egyszerűsítésre az igény.

De akkor még mindig gond lenne a nevekkel.



A c is korábban tz, cz volt szóval volt már hasonló egyszerűsítés....

2016. júl. 14. 02:06
 4/28 anonim ***** válasza:
53%
Ajánlom a 12-es nyelvtankönyvet, azon belül pedig a nyelvújítás fejezetét, valamint nézd meg az idei emelt magyar érettségi szóbeli tételei között a nyelvújítás napjainkban tételt, és rájössz, hogy ez hülye kérdés volt. :)
2016. júl. 14. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim válasza:
89%

Én inkább a bugyuta és nyelvünket megcsúfoló rövidítések ellen kampányolnék, mint pl ismizz, szerizz, jelizz, lávcsi és hasonlók.

De válaszolva a kérdésedre, ma már semminek az eltörlésén nem lepődnék meg.

2016. júl. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%

" Lehet, hogy az eltörlés rossz kifejezés, de pl lehetne engedélyezni, hogy fokozatosan (aki akarja) az j-vel írhasson mindent."


Nem, inkább arra kéne törekedni, hogy azok akik iskolába jártak/ járnak tanulják már meg rendesen a LY betű használatát-

2016. júl. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
85%
Dehogy kellene eltörölni. Akkor az ékezetek is feleslegesek. Mennyivel egyszerűbb lenne ezek nélkül a magyar nyelv. Szörnyű! Meg mint írják ezek az idétlen rövídítések is ha tért hódítanának.
2016. júl. 14. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
83%

Csak egy példamondat:

Lábszagod úgy fojt, hogy fellöktem a csészét, s a kávé kifolyt.

. . .

fojt - folyt

Tud még valaki olyan szó párt mely mást jelent j-vel, vagy ly-nal írva?

2016. júl. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Vree ***** válasza:
100%

Mivel a reális esélyt kérdezed, szerintem a magyarok többsége túl hagyományfüggő, hogy ilyet támogassanak.


Amúgy nem lenne semmi akadálya: kijelentenénk, hogy mától ez az Új Magyar Nyelvtan, és kész. A gyerekek ezt tanulnák az iskolában, a felnőttek a hivatalos dokumentumokon. Az öregek/nosztalgiázők még használnák nem-formális levelezésben egy ideig, de legkésőbb 50-100 éven belül teljesen kihalna a régi mód.


Nincs ebben semmi, megtette sok nyelvben még a modern időkben is (pl. emlékezhetünk a német ß vs. ss vitákra), megtették a magyarok is a múltban. Ha kellő társadalmi támogatottsága van, logikus választás lehet.

2016. júl. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem elképzelhető.

Mi még általános iskolában az ÁBC részeként tanultuk a "dzs" betűt - ma már az emberek 90%-a nem is tudja, hogy volt ilyen betű a magyar ÁBC-ben.


"Tud még valaki olyan szó párt mely mást jelent j-vel, vagy ly-nal írva?

súlyt - sújt

2016. júl. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!