Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az érvényben lévő szabály...

Az érvényben lévő szabály szerint hogyan kezdünk helyesen egy magyarul írt, magyar embernek szóló levelet? Bővebben lent?

Figyelt kérdés

Például:


"Kedves Géza!


Régen hallottam felőled... stb..."


Vagy:


"Kedves, Géza,


rég hallottam felőled..."


Felkiáltójel vagy vessző?


Van most erre konkrét szabály vagy manapság mindegy?



2016. aug. 15. 15:41
 1/9 anonim ***** válasza:

A vessző semmiképpen nem kell a kedves után, mivel az egy, a megszólításhoz tartozó jelző.

A kialakult, hagyományos magyar szokás szerint felkiáltójellel zárjuk a megszólítást. A '80-as években a vesszős megoldást még csak amerikai filmekben lehetett látni, aztán elkezdett terjedni.

2016. aug. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
(Nyelvtanilag helyes a vesszős megoldás is, hiszen a "Kedves Géza, rég hallottam felőled..." egy értelmes, szabályos mondat.)
2016. aug. 15. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Első változat.

A második angolos. (Meg biztosan van még pár nyelv, ahol így van.)

2016. aug. 15. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:
60%
Olyan biztos nincs, amikor a vesszőt követő soremelések után kisbetűvel kezdődik-folytatódik a mondat (ezt üzenem Talintullinak is).
2016. aug. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a megszólítás mindig külön sor, és alatta 2 sorral folytatódik a levél.


Magyar szabályok szerint felkiáltójel van a megszólítás után, angol-amerikai szabályok szerint pedig vessző.


Ha magyar nyelven írunk, akkor a magyar szabályok érvényesek. Hiába él másutt a címzett.


De én nem tudom, hogy helyes-e, de ha pillanatok, percek alatt válaszolok ímélekre, és igazából írásban beszélgetünk, akkor folyamatosan írok a megszólítás után.

Mondjuk, arról beszélgetünk ímélezve, hogy hogyan szervezzünk meg egy napot, és akkor a második íméltől már nem különsorozok, csak annyi az eleje, hogy Géza, gondoltál már arra, hogy....

2016. aug. 16. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
100%

OK, de ez egy másik fajta megszólítás, most a külön sorban lévő megszólításról beszélünk.


egyébként a szabályzat szerint is az van, hogy "megszólítások után vesszőt is lehet tenni", ráadásul ez nem is új, már az előző szerint is:

régi:

[link]

új:

[link]


(ettől függetlenül én is felkiáltójelpárti vagyok)

2016. aug. 16. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm, hogy írt!


Az utolsó hozzászólás nagyon hasznos! Köszönöm a linkeket!


Akkor ez az érvényes?

[link]


Tehát végül is mindkettő helyes.


(Azt utólag láttam, hogy a kérdésem megfogalmazásakor kicsit túladagoltam a vesszőket... "Kedves, Géza,". Ez figyelmetlenség volt, nem így akartam, hanem "Kedves Géza,"-ként.)

2016. aug. 17. 05:09
 8/9 BringaManó ***** válasza:

Augusztusban még mindkettő érvényes, szeptembertől már az új. :-)

(Igen, a 11. a régi, a 12. az új. :-)


A vesszők számával nincs gond, csak az utolsó sorban lévő „vagy” elé kellett volna rakni a kedves utánit. :-)


És ha már a kérdést „gyomláljuk”, akkor az továbbra is fontos, hogy a megszólítás utáni rész („Rég hallottam...”) mindenképp nagybetűs.


És a tökéletesség kedvéért:

„stb. ...”


(A rövidítés utáni három pontról, azt hiszem, nincs szabálypont, de az OH. 310–311. o. szerint:

„Ha azonban a ponttal záródó rövidítés után a kijelentő mondat záró írásjele a három pont, akkor ezt fel kell tüntetni, szóközzel elválasztva a rövidítés

pontjától:

Nagyon furcsa, hogy ennek a vállalkozásnak a cégformája nem kft., hanem bt. ...”)

2016. aug. 17. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további részleteket!


Nem akartam azzal is bonyolítani a kérdést, hogy azt is belefoglaljam, hogy amennyiben a vessző lenne a helyes (és nem felkiáltójel), akkor azután kis vagy nagy kezdőbetű (a példában "Régen" vagy "rég) használata helyes. Köszi, hogy erre is kitértél.


Amúgy a logika számomra azt mondja, hogy vessző után kis betűt lenne értelmes használni.


Régebben csak a felkiáltójeles forma volt szabályszerű?


Amennyiben igen, akkor miért változott ez meg? Honnan eredhet a változás? Ezt még tudod?


(Kérlek, még a azt is írd már meg, hogy USA-ban vagy USÁ-ban helyes? Köszi! :-))

2016. aug. 17. 13:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!