Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Problémás ha valaki "tájszólás...

EagleHUN kérdése:

Problémás ha valaki "tájszólásban" ír például "fel" helyett "föl"-t?

Figyelt kérdés

Délkelet Magyarországról származom és néha megfeletkezem magamról, akár még hivatalos levelekben is.

Ilyenkor az e-helyett több helyen ö-t használok.

Például fel helyett fölt: fölírtam, fölszámolják, fölkerekedik, lépcsőn föl, tettünk föl, föl tudjuk ...majd még kigyűjtöm miket. :)

(Egyébként arrafelé nem csak ö-t de í-t is használunk, elég sokat olyan helyen is ahol mások nem. De azért még nem szólt meg senki.)


Mennyire helyesek ezek nyelvtanilag, mennyire helytálló vagy nevetséges (gáz?) ez külső szemlélők (pl dunántúliak) számára? Találkoztam már olyannal aki viccesen ugyan de megszólt emiatt. :)



#probléma #feltűnés #tájszólás #tájírás #helyessége
2016. aug. 19. 12:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem gáz szerintem, helyes mindkettő. Én is sok mindent ö-vel mondok, de e-vel írom. Érdekes :) Ha zavar téged, akkor próbálj odafigyelni.
2016. aug. 19. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Hivatalos levelekben az irodalmi magyart szokták használni. De szerintem ez nem elsőszámú hiba.


Van akinek nagyon bántja a fülét, engem személy szerint nem zavar (Szeged környékén élek én is). Örülök annak, hogy az irodalmi nyelv is átvett szavakat a nyelvjárásoktól, mint pl.: ker --> kör, szeg --> szög.


Van olyan, mikor talán még jobban is hangzik.

2016. aug. 19. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 dellfil ***** válasza:
93%

A "föl" is irodalmi szerintem. Nem érzem az "ő"-zős tájszólás részének. Talán inkább régiesebbnek.

Egyébként amúgy is rengeteg az "e" hangzó a magyarban, ezért a föl használata - időnként - üdítő lehet.

Nem vagyok profi a nyelvtanban, ezért szubjektív véleményem. Meg én is délvidéki vagyok, évtizedekig Szegeden éltem. Mai napig erősen "ő"-zök. :)

Meg különben is...

Ady Endre -



A föl-földobott kő


Föl-földobott kő, földedre hullva,

Kicsi országom, újra meg újra

Hazajön a fiad.


Messze tornyokat látogat sorba,

Szédül, elbusong s lehull a porba,

Amelyből vétetett.


Mindig elvágyik s nem menekülhet,

Magyar vágyakkal, melyek elülnek

S fölhorgadnak megint.


Tied vagyok én nagy haragomban,

Nagy hűtlenségben, szerelmes gondban

Szomoruan magyar.


Föl-fölhajtott kő, bús akaratlan,

Kicsi országom, példás alakban

Te orcádra ütök.


És, jaj, hiába mindenha szándék,

Százszor földobnál, én visszaszállnék,

Százszor is, végül is.



dellfil

2016. aug. 19. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
84%

Én ezzel csak egy gondot látok: a "föl" az bizonyos helyzetben a tej fölét jelenti. Máshol nem lehet gond, megszokott dolog.


"gáz?"

Az argó használata szerintem nagyobb probléma.

2016. aug. 19. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Tősgyökeres budapestiként mondom, nem tartom gáznak, és a példáid többsége még csak meg sem ütné a fülem. Persze van különbség egy "fölvesz" és "fölügyel" között, az előbbire nem, az utóbbira azért már felkapnám a fejem.


Hivatalos levelekben mindenesetre kerülném, különösen motivációs levélben (ki tudja milyen sznob HR-es olvassa), de ennyi.

2016. aug. 19. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
100%

Egyáltalán nem problémás!

Felvetelin vagy hivatalos beszélgetéseken is teljesen megállja a helyét (elméletileg), hiszen a tájszólás nem beszédhiba. Sok tájszólás (pl erdélyi) már öröm a fülnek hallani, hihetetlenül csodálom azokat, akik a beszélői!

Az más kérdés, hogy néhány pesti elég cinikusan, gúnyosan kezeli azokat, akik valamilyen tájszólást beszélnek. (Hangsúlyozom,NÉHÁNY pesti, nem az összes)

2016. aug. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 dellfil ***** válasza:
100%

Na jó. Nézzük "szakszerűbben". :D

[link]

[link]

Azt írja:"Nyelvtanilag mind a két változat (fel és föl) helyes." (!) :D


dellfil

2016. aug. 19. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Mindegy, hogy veder vagy vödör, mindkettő ugyanúgy használatos a köznyelvben, nem számít hibának. Én nem is nevezném az ilyesmit "tájszólásnak" (de nem csak azért, mert írott nyelvről van most szó), mert a "föl" és társai az ö-ző dialektusból kerültek a köznyelvbe, de ezek a szavak köznyelvi szavakként már nem számítanak dialektusnak, hanem a "fel" és társai ekvivalens változatainak (allúzióinak).
2016. aug. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 BringaManó ***** válasza:
100%

#4: „egy gondot látok: a "föl" az bizonyos helyzetben a tej fölét jelenti”


:-D

Hát ez legyen a legnagyobb "gond", ilyen komoly félreérthetőségi "veszéllyel" talán még együtt lehet élni valahogy... :-)


Azért nem irigyellek, nem lehetett könnyű átverekedni magad a kérdésen meg a válaszokon:

ír – ír nemzetiségű?

akár – írva elmegy, de szóban "a kár" is lehetne

az – névelő vagy mutatószó?

tettünk – ige vagy főnév?

még – további dologra utal, vagy időbeli "még"?

nem – mármint fiú/lány?

elég – mit csinál?

mások – melegek? lmbtq?

meg – összeadás?

helyesek – csinosak, szép arcúak, jóképűek?

vagy – én vagyok?...

gáz – nem szilárd? nem folyékony? nem plazma?

élek – mik?

nyelv – a testrész?

szög – derékszög/hegyesszög/tompaszög?

rengeteg – erdő?

üdítő – ital?

napig – az égitestig?

újra – nem a régire?

megint – mit csinál?

...

2016. aug. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek megnyugodtam. :)

Delfill-nek külön köszönet.

Ez az 9-es jól szétszedted 8-as. XD

2016. aug. 20. 10:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!