Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Problémás ha valaki "tájszólás...

EagleHUN kérdése:

Problémás ha valaki "tájszólásban" ír például "fel" helyett "föl"-t?

Figyelt kérdés

Délkelet Magyarországról származom és néha megfeletkezem magamról, akár még hivatalos levelekben is.

Ilyenkor az e-helyett több helyen ö-t használok.

Például fel helyett fölt: fölírtam, fölszámolják, fölkerekedik, lépcsőn föl, tettünk föl, föl tudjuk ...majd még kigyűjtöm miket. :)

(Egyébként arrafelé nem csak ö-t de í-t is használunk, elég sokat olyan helyen is ahol mások nem. De azért még nem szólt meg senki.)


Mennyire helyesek ezek nyelvtanilag, mennyire helytálló vagy nevetséges (gáz?) ez külső szemlélők (pl dunántúliak) számára? Találkoztam már olyannal aki viccesen ugyan de megszólt emiatt. :)



#probléma #feltűnés #tájszólás #tájírás #helyessége
2016. aug. 19. 12:04
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Ja bocs engem...
2016. aug. 20. 10:23
 12/15 BringaManó ***** válasza:

8-ast nem, az tökéletes,

4-esnek válaszoltam (és valóban főleg a kérdést szedtem szét, de az csak eszköz volt :-)

2016. aug. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Látom, Kérdező, hogy a lezártnak tekinted a felvetett kérdésedet. Külön megköszönted Delfill-nek a válaszát. Igen, nagyon megérdemli!


Hadd emeljek ki azonban az általa küldött hasznos kapcsolócímekből egy gondolatkört!!

Idézem, és nagybetűkkel emelem ki, mire is gondolok:

"A kérdezett igekötő és határozószó föl változata csökkenti az e hang túlsúlyát a beszédben, esztétikai ok (a jóhangzás) miatt is JAVASOLJUK A HASZNÁLATÁT, pl. fölmegy, fölvesz a felmegy, felvesz helyett." [link]

" ... a nyelvjárási alakok TERMÉSZETESEN NEM PARLAGIASAK,... Sem a köznyelv, sem a nyelvjárás használójáról NEM ALKOTHATOK ÉRTÉKÍTÉLETET az alapján, hogy melyik formát használja." [link]


E nyáron szerzett elszomorító tapasztalatom késztetett arra, hogy Neked ezt – a kérdés lezárása után - még megírjam.

Egyik – fővárosunkhoz közeli – fogadóban szálltunk meg a családommal. A reggeli fölszolgálói között volt egy férfi, aki ízes tájszólással válaszolt egy kérdésemre.. Rákérdeztem, hová való, talán csak nem székely? Hatvan környékére, volt a válasza, amit azonnal követett egy szégyenkező mondat, hogy elszólta magát, itt (mármint a munkahelyén), bár nagyon igyekszik másként beszélni (azaz "hivatalos" köznyelv szerint...), de ha hazamegy, akkor újra "megfertőződik"..

Mi igyekeztünk ettől őt eltántorítani. Nem hiszem, hogy sikeresen.

E kérdés megjelenése itt ezen a honlapon, bizonyítja, hogy nincs ezzel egyedül.

A fel – föl kérdése nem is tartozik a nyelvjárási alakok közé. Tehát szóban és írásban is elfogadott, köznyelvi változat..

Bátran feledkezzél csak meg Magadról!! :)

2016. aug. 28. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
.. a nyelvjárási alakok MEGÍTÉLÉSE közé...
2016. aug. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszi 13. :)
2016. aug. 28. 17:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!