Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az, hogy valaki tud helyesen...

Az, hogy valaki tud helyesen írni, arra születik az ember, vagy meg lehet tanulni?

Figyelt kérdés
Ismerek olyan embert, akinek teljesen egyértelmű mit hogyan kell írni, pedig nem egy zseni, és olyat is, aki a mai napig nem tudja melyik szó milyen j-vel van, vagy hogy például mikor írjuk egybe az igekötős igéket. Olyan ez, mint valaki matekból valaki magyarból jó?

2016. okt. 4. 09:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%
Lehet, hogy kell egy bizonyos született érzék is hozzá, de az tény hogy az olvasott, művelt emberek általában helyesebben írnak, mint azok, akiknek életükben nem volt egy könyv a kezében.
2016. okt. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
A helyesiras tanult dolog, aki sokat olvas annak altalaban jo a helyesirasa.
2016. okt. 4. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Vree ***** válasza:
100%

Szerintem erre a "mutatványra" bárki képes, aki gyerekkorától megtanult írni-olvasni.


Nekem 3 éves koromban felrakott apán az ágyam fölé egy ábécét (A betű mellett alma stb.), a képregényeket meg szerettem volna önállóan is elolvasni, nem csak felolvasással, így iskola 1. osztály elején már folyékonyan olvastam. Amúgy ez nem különleges vagy ritka, sok gyerek kezdi így az elemi iskolát.


Soha a legkevesebb erőfeszítést se okozott a helyes nyelvtan, hiszen milliószor láttam már a szavakat leírva.


Te, még a betűmondókákra is emlékszem, volt egy könyvünk (saját? óvodai? nem emlékszem), ami minden betű mellé 2-3 betűt rendelt, a LY-t kivéve, ahol a következő versike fogadott:


"LY betűvel csak a lyuk van, egér ül az egérlyukban..."


Amiből a gyerek azt is megtanulja, hogy ellipszilonnal kezdődő más szó a magyar nyelvben - nincs! A szerző is a várt 3ból csak 1et tudott mondani, tehát biztos igaz.


A jó hír, hogy szerintem ez bármilyen korban megszerezhető az olvasással. Nyilván akik korábbtól kultiválják az ilyen képességeiket, netán, ha a behavioristáknak adunk igazat (a genetikát fontosságban előre tevő pszichológiai ág), a nyelvi gondolkodásra hajlamosabb aggyal bírnak (de ismétlem: az agyterületeknél a fejlesztés többet számíthat, mint a kiindulópont), azok előnyben vannak. De te is képes lehetsz rá, csak foglalkozz fejben, időben többet vele. Ne csak a dolgozat kedvéért kezdd el tanulni, úgy aligha jutsz előbbre.

2016. okt. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Meg lehet tanulni, meg kell tanulni.

Én sem vagyok zseni sok mindenben. De mivel olyan a munkám, hogy sok írásos anyagot készítek, és sokat is olvasok, így nekem sem gond a fogalmazás és a helyesírás.

Aki nem ír, olvas rendszeresen, az biztosan kijön a gyakorlatból, akkor is, ha az iskolában még nagyjából megtanulta a szabályokat, és nehezebben megy neki a helyesírás.

2016. okt. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
59%

Miért kellene rá születni? Az írást mindenki tanulja, gyakorolja.

Sokat kell OLVASNI, és akkor menni fog!

2016. okt. 4. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 aperitif ***** válasza:
100%

Van olyan zavar (diszlexia, diszgráfia), amikor az illető nem tud megtanulni helyesen írni, ezen a sok olvasás sem segít, mivel általában az olvasás képessége is sérült, de ez elenyésző.

A mai "írástudatlanság" hátterében valami egész más van. A rossz oktatáspolitikától kezdve, az olvasás háttérbeszorulásán át, az individuum hangoztatása a szabálykövetéssel szemben, és még sok más tényező együttesen okozza.

Azt viszont én sem értem, hogy miért pont az igekötők jártak ennyire rosszul. Tanult, diplomás emberektől olvasom, hogy "be mentem", majd egy sorral lejjebb, hogy "beakartam menni".

2016. okt. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Én például mikor iskolába kezdtem járni, döbbenten tapasztalták, hogy már tudok minden betűt, sőt, tökéletesen helyesen írok mindent, mert anyukám sok Balázs Gézát hallgatott, míg várandós volt. Még nem tökéletes, így még kétszer meg kéne szülessek, de már alakul.


Csak viccelek. Ezt tanulni kell, mint mindent. Sok olvasással megszokod, hogyan kell helyesen írni bizonyos szavakat.

De tény, hogy létezik egy fajta érzék is, amivel könnyebben érzed a dolgokat. Ez viszont gondolkodásmódtól, környezettől is függ, hogy benned mennyire van jelen.

Az is tény, hogy vannak dolgok, amik "a véredben kell legyenek", mert úgymond "belső logika" függvénye.

De az is igaz, hogy egy logikai érzék és megfigyelőkészség is kell legyen benned, hogy könnyebben menjen.

2016. okt. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A szabályok állandó változása nem segít, például belőlem sosem fogják "kiölni" az érzést, hogy a "nyitva tartás" és a "nyitvatartás" igenis két KÜLÖN jelentéssel bíró fogalom, ezért számomra a boltoknak akkor nyitvatartása és nem nyitva tartása van, ha a GYIK-es hibajavító tízszer is pirossal aláhúzza azt...


Az igekötős-dolgot viszont én sem értem, azok szerintem teljesen logikusak.

2016. okt. 4. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Pedig van még egy szó, igaz, tájnyelvi: lyány.
2016. okt. 4. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

8-as, pacsi :)

Valamiért nekem is nyitvatartás a nyitva tartás, ráadásul töltöttkáposzta a töltött káposzta :)

2016. okt. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!