Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kötőhang, előhang vagy utóhang...

Hirath89 kérdése:

Kötőhang, előhang vagy utóhang? Hogyan hívjuk (fsz. Mód) a morfémák közötti - ma már - nem fonéma hangokat?

Figyelt kérdés

egy példa: házak

- ház+a+k = a: kötőhang, mert a ház a szótő, a k a tsz. jele

- ház+ak = a: előhang, a k tsz. jele toldalék része

- háza+k = a: utóhang, a ház szótő része (ez utóbbira a történeti nyelvészek esküsznek, mivel a ház eredeti formája a "hazu" volt, csak a tővéghangzó mint tudjuk eltűnt, ám a toldalékolt formában (hazu+k) nyíltabbá válással (u - a) megmaradt)



2016. dec. 1. 21:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Hát, én még életemben nem hallottam előhangról meg utóhangról. Marhaság lenne, hogy a toldalék része, mert akkor a többes szám jele nem a -k lenne, hanem az -ak,-ek,-ök,-ok. A 3.-nak sincs semmi teteje, biztos nem végződött minden szó magánhangzóval. Teljesen nyilvánvaló, hogy az ejtéskönnyítést szolgálja a ktőhang, mivel a magyar nem szereti a mássalhangzó-torlódást.
2016. dec. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ezek sima kötőhangok, a kiejtést könnyítik, nem kell ezt túlbonyolítani.
2016. dec. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

A legáltalánosabb felfogás szerint kötőhang.Így tagoljuk:ház-(a)-k,a kötőhang nem morféma ,mert nincs jelentése.

Tekintik előhangnak is,a toldalék részének.

Tővéghangzó csak szótő végén lehetne,megelőző másik toldalék után nem:házakat-itt a második -a- tővéghangzó?akkor -ka kell, hogy legyen itt a többesjel.

Szerintem egyértelműen kötőhang,bár lehet előhangnak is tekinteni,nem egyértelmű.A-k, a-t stb önmagában is kifejezi a többes számot,a tárgyesetet stb.Igaz, ezen logika szerint a rajtalevés -eset ragja nem -n/on/-en/ön ,csak -n,de ezzel a felfogással még nem találkoztam.

Külföldinek mindenképpen kötőhangként mutatnám be.

2017. aug. 18. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!