Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Üdv.! A csak szó kicsinyítő...

Üdv.! A csak szó kicsinyítő képző szó? Helyesen hogyan kell mondatba illeszteni, ha nyomatékosítani szeretnénk vele? Nem KIEMELÉS-sel?

Figyelt kérdés
2017. jan. 31. 11:50
 1/3 anonim válasza:
Ami a mondat elején van, sokszor nyomatékosabbnak hangzik. Pl. Vettem egy könyvet --> Egy könyvet vettem.
2017. jan. 31. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A csak az nem kicsinyito kepzo! Ezt nagyon gyorsan felejtsd el!


A kepzok MIND toldalekok. Ugye haromfele toldalek van: rag, jel, kepzo. Ahogy a kicsinyito kepzo neve is mutatja, ez egy fajta kepzo, azaz a toldalekok kozott, a szo VEGEN kell keresni. A magyar nyelvben egy csomo kicsinyito kepzo van, a legfonotsabbak a -ke/-ka (allatka, szekecske), -cske/-cska (erdocske, lovacska).


A csak ezzel szemben egy hatarozoszo. Nincs olyan szo, amit kotelezoen csupa nagybetusen kell irni. A nagybetus (vagy epp felkoveren vagy dolten szedett) kiemeles persze hangsulyositja az adott dolgot, ahogy en is tettem, de ez nem nyelvtani szabaly. Sot, igazsag szerint nyelvtanilag nem is helyes, ugyhogy iskolai fogalmazasba semmikepp ne ird bele ugy. A csak onmagaban is nyomatekosit, hacsak nem feltetelezed, hogy az olvasod teljesen hulye, akkor nem kell meg jobban nyomatekositani.


Bar a szorend bizonyos keretek kozott varialhato, ahoyg az elso valaszolo a maga suta modjan megprobalja illusztralni, de a csak nem igazan kerulhet akarhova. (Vagyis kerulhet, de akkor megvaltozik a mondanivaloja a mondattnak.)


Csak Gezaval horgasztam tegnap. = Nem volt ott senki mas.

Gezaval csak horgasztam tegnap. = Nem csinaltunk semmi mast.

Csak tegnap horgasztam Gezaval. = Maskor nem.


Vagyis a csak szo arra a mondatreszre tesz kizarolgas ertelmet, ami ele odateszik.

Bizonyos esetekben a csak kerulhet a mondat vegere:


- Mit csinaltatok?

- Ittunk csak.

(Ami ugyanazt jelenti, hogy "Csak ittunk.")


Illetve vannak neki egyeb funkcioi:


Vegul csak elmentunk a boltba.

Jelentheti azt, ha a "vegul" a hangsulyos, hogy:

"Vegul nem csinaltunk mast, csak elmentunk a boltba.


De azt is jelentheti, ha a "csak" a hangsulyos, hogy:

"Vegul raszantuk magunkat, hogy elmenjunk a boltba.

2017. jan. 31. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Utolsó, szuper volt ez a részletes magyarázat :)
2017. jan. 31. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!