Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan ejtem az ly hangot?

Hogyan ejtem az ly hangot?

Figyelt kérdés

Rengetegszer nekifutottam az interneten is de nem találtam sehol sem valami jó leírást arról, hogy hogyan kell ejteni az ly hangot.

Illetve Wikipédián olvastam még róla hogy hogyan kell ejteni, de így sem jött le.

Valaki el tudná magyarázni nekem?



2017. ápr. 4. 23:42
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, mint a "j"-t.
2017. ápr. 5. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Azt hittem egyértelmű.

Az igazi kiejtését szeretném megtanulni.

2017. ápr. 5. 07:26
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Mi az, hogy az "igazi" kiejtést? A ly-t j-nek ejtjük, és kész.
2017. ápr. 5. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

"...a magyarban körülbelül 1800-ra általánossá vált az ly mai [j] ejtése. Ezért most az a helyzet, hogy a [j] hangot kétféleképp jelenítjük meg: hol ly, hol j betűvel. Harkály, de papagáj. Vagyis: bár a választás eredetileg logikus volt, az alkalmazás már rég nem az, mert az ly alól „kiment” a nyelv. Hangzásban a kettő nem különbözik, a fül itt nem segít, egyszerűen tudni kell, hogy van ly és hol van „pontos” j."


[link]

2017. ápr. 5. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
73%
Némely tájszólás "l"-nek ejti, de az eredeti olyasmi, mint a "lj" vagy "li". A második betű hangsúly nélküli.
2017. ápr. 5. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 BringaManó ***** válasza:
89%

"Az igazi kiejtését szeretném megtanulni."


Bevallom, én sem értem a kérdést. Az eddigiek jól leírták: ma j-nek ejtjük, régen lehet, hogy más volt (akár tájegységenként más-más), és nyilván ennek ma is lehetnek még nyomai, hiszen a nyelvben egy ilyen változás nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem minimum több száz év alatt, területenként is eltérő módon és tempóban, de hogy mi az "igazi kiejtése"?... ez valami rejtélyes kérdés. Mihez képest "igazi"? szerinted valahova le van írva egy titkos kódexben, hogy a magyaroknak melyik hangot/szót hogyan kell ejteniük? szabályozza az Országos Hangejtésügyi Hivatal egy szabványban?

Ahány ember, annyiféleképpen beszél., és a megfigyelés azt mutatja, hogy ma az ly- és a j-t a túlnyomó többség egyformán ejti. (Függetlenül attól, hogy régen mi volt.)


-----


Lehet, hogy ő megtanít:


[link]


én most csak odáig "bírtam" olvasni, hogy idegen szavakban is előfordul az ly hang: dzsoly, dzsolysztikk...

a folytatáshoz malyd erőt gyűlytök valyahonnan. :-)

2017. ápr. 5. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
45%

Ha arra vagy kíváncsi, hogy a j-t és a ly-t hogyan kell MONDANI:

pontos j, elipszilonos j.

2017. ápr. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 BringaManó ***** válasza:
88%
a kérdés is olvastad?... :-)
2017. ápr. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 Shai-Hulud ***** válasza:
30%

@10:46


Na így ahogy írtad, semmiképp sem.


A két betű megnevezése "jé" és "elipszilon".


Az "elipszilonos j" valahogy így nézne ki: "lyj"

A "pontos j" pedig azt feltételezi, hogy van egy "pontatlan j" is.

Úgyhogy inkább maradjunk a korrekt megnevezéseknél.

2017. ápr. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Én még a háború előtt kezdtem az iskolát. Akkor még sok helyen tájszólással beszéltek. Egyes szavakat máshogyan ejtettek ki. Pl. a Vas megyeiek még ma is zs-nek ejtik az s betűt.

Mi még úgy tanultuk, hogy azokat a szavakat kell Ly-nal írni, amelyeket L betűvel is kilehet mondni. Pl. a gólya lehet gója és góla is. Ma már ez nem érvényes.

2017. ápr. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!