Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk a nyírni és...

Mikor használjuk a nyírni és mikor a vágni szavakat? Pl. A fodrász vágja a hajat vagy nyírja? A füvet nyírjuk vagy vágjuk?

Figyelt kérdés
2008. okt. 15. 17:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
64%
a füvet nyírjuk,a fodrász meg nyírja a hajadat,ha géppel csinálja,de ha ollóval csinálja akkor vágja ugyanis a géppel nyírni kell ollóval meg vágni :)
2008. okt. 15. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%
A nyírás szó mindig feltételez egy "sokaságot" a hajat pl. nyírják (akár géppel, akár ollóval). Egy szál hajat nem lenyírunk, hanem levágunk. A pázsitot lenyírjuk, a fát kivágjuk (nem kinyírjuk) A birkanyírás és a birkavágás közötti különbség mindent elmond:)
2008. okt. 15. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
84%

Az első és második válaszolónak fogalma sincs róla, hogy mi a különbség a nyírás és a vágás között!

A nyíró hatás két, egymással ellentétes irányban mozgó, közvetlenül egymás mellett elmozduló penge(lásd: olló) között jön létre.

A vágó hatás az ék elvén működik: elég egyetlen penge is (lásd: kés, fejsze), vagy két egymással ellentétes irányban mozgó, egy vonalra ható (egymás mellett el NEM mozduló) penge (lásd: körömcsipesz, csípőfogó).

A hajat a fodrász nyírja, akár ollót használ, akár gépet.

A szakács a zöldséget vágja.

A forgókéses fűnyíró gép a füvet VÁGJA, de mégis azt mondjuk, hogy "lenyírjuk" a füvet! Ez valószínűleg a régi ("tologatós")fűnyírók "öröksége". Van olyan szerszám is, ami nyír de azt mondjuk, hogy vág; pl. a kerti sövényvágó olló amit senki nem nevez sövénnyírónak, pedig az!

Remélem, hogy segítettem!

2008. okt. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
47%
Szerintem a kérdező arra kíváncsi, mikor használjuk ezeket a szavakat. Ezt úgy fejtettem meg, hogy elolvastam a kérdését, és arra válaszoltam. Ha fizika leckét akart volna venni, feltehetőleg nem a helyesírás rovatba teszi fel a kérdését.
2008. okt. 16. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%
A kérdést lehet, hogy "megfejtetted" de a választ azt nem sikerült! Leírtam, hogy van olyan eset amikor mást mondunk, írunk, mint amit valójában csinálunk! Egyébként ez nem annyira fizika, én inkább mechanikának nevezném! (tudom, hogy az is a fizikának a része, de így pontosabb)
2008. okt. 17. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
75%

Köszönöm az előttem válaszoló(k)nak a negatív pontokat!

Remélem, hogy a hasznos válaszom lepontozása mérhetetlen örömöt okozott!

Remélem lesz majd ennél nagyobb boldogságotok is a jövőben!

2008. okt. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
80%

A 3. valaszolo altal irtak tokeletesen fedik a valosagot.

Es a nyiras kifejezest igy kene hasznalni akkor is, ha nem fizikarol van szo. Ha nyelvhelyessegi szempontbol nezzuk, akkor is ez a helyes valasz.


(Ezek utan persze az a legjobb, hogy az o valasza lett leginkabb lepontozva. Ezt gyakran tapasztalom ezen az oldalon, ugyhogy egyre inkabb ugy veszem eszre, hogy a legalacsonyabb %-u valaszt kell mindig elolvasni, mert az a helyes. :) )

2008. okt. 22. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
85%

3. vagyok.

Köszönöm az utolsó választ!

Én is azt látom, hogy sokan sportot űznek a lepontozásból.

2008. okt. 22. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is a harmadik válaszadónak van igaza.A zöldséges viszont nem vágja a zöldséget,hanem metszi,mert közben oldalra is mozgatja a kést nem csak a zöldség irányába.Egyébként meg tök mindegy,hogy azt mondod,hogy vág,vagy azt mondod,hogy metsz.A köznyelv által mindkettő érthető ,és elfogadott.
2008. okt. 23. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Vág vagy nyírt akartam mondani.A metszet nem nagyon használjuk.Kicsit viccesen hangzik egy magyar fülnek.
2008. okt. 23. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!