Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Torlódás van az X. úton Y...

Torlódás van az X. úton Y város irányába (n). Itt -ban/-ben ragot kell használni? Mert végül is a hol? Kérdésre felel.

Figyelt kérdés
2017. máj. 29. 10:06
 1/8 anonim ***** válasza:

Az e-nyelv.hu is kétértelmű válaszokat ad. Úgy tűnik, nincs rá egzakt szabály.


[link]

[link]

[link]

[link]

2017. máj. 29. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Hova vezet az út? Y városBA!
2017. máj. 29. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A "város"-ba az teljesen egyértelmű.

De az "irány" szónál ez már vitathatóbb.


Elindulok a város irányába. Befordulok a város irányába.

Már haladok a város irányában.

De még mindig nem vagyok a városban, csak megyek a városba.


Ez lenne a legjobb megkülönböztetés, én így vélem.


(De a "haladok a város irányába" is elmegy, mert ha nagyon akarjuk, azt is meg lehet magyarázni. Azért én inkább n-nel írnám.)

2017. máj. 29. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én is úgy írnám, hogy irányában, mert ez nem haladásról szól, a torlódás áll, csak arról van szó, hogy melyik irányban állnak. Pl:

Van egy nagy fa X város irányában.

Északi irányban van egy benzinkút.

stb.

2017. máj. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. máj. 29. 17:23
 6/8 anonim ***** válasza:

Pedig a dolog ne milyen bonyolult. A "ba" a "hová" kérdésre felel, a "ban" a hol kérdésre.

Tehát ha azt akarom kifejezni, hogy egy cselekvés hol történik, akkor a "város irányában haladok", mert mehetnék az erdő felé is. Ha viszont azt kívánom hangsúlyozni, hogy éppen a városba igyekszem, akkor a "város irányába haladok". Azaz mindkettő helyes, csak más a jelentése. A problémát a gondolatok elsekélyesedése okozza. Ilyen finomságokra a mai hétköznapokon nem adunk.


Az eredeti kérdésre tehát "torlódás van X város irányában", mert az kívánom érzékeltetni, hogy azon a helyen, és nem ellenkező irányban.

2017. máj. 30. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Autók állnak az X. úton Y város irányában.

Autók haladnak az X. úton Y város irányába.

2017. máj. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A torlódás nem "valahová" van, hanem "valahol" van. Ezért szerintem nem "irányába", hanem "irányában". De nem tudok szabályt.
2017. máj. 30. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!