Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ragozott szavakat hogy szótago...

Ragozott szavakat hogy szótagolunk? Pl. Köcsögöt. Kö- csö-göt vagy kö-csög-öt?

Figyelt kérdés
Vagy pl. almákat... Al-má-kat vagy al-mák-at? Én az elsőkre gondolok, de nem vagyok benne biztos.

2017. jún. 8. 18:53
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
kö-csö-göt, al-má-kat
2017. jún. 8. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Koszi :3
2017. jún. 8. 19:22
 3/8 anonim ***** válasza:
12%
Sajnos az elsők a "helyesek" pedig a nyelv logikája a második válaszokat indokolná.
2017. jún. 8. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
100%

"a nyelv logikája a második válaszokat indokolná"?


az meg miféle logika? akkor mindenkinek, aki ösztönösen máshogy szótagol "hibás" a "nyelvi logikája"?...

lehet, hogy a "nyelvi logika" nem egészen úgy működik, ahogy elképzeled?... :-)


olyannyira nem, hogy a _szótagolás_ még az összetételre sincs tekintettel: va-sút, ren-dőr, fe-la-dat, me-gol-dás.

Az más tészta, hogy elválasztásnál mégis tekintettel vagyunk rájuk, és ezért nem úgy választjuk el, ahogy –

ösztönösen, nyilván valamiféle "nyelvi logikát" használva – szótagoljuk. :-)

2017. jún. 8. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem "ösztönösen" szótagolsz úgy, hanem beléd verték.

Ha i-ndi-a-i le-nné-lígy szó-ta-go-lná- la-kko-ra-zlenn-e az "ö-sztö-nö-s".

2017. jún. 9. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 chtt ***** válasza:
100%

Belém ugyan nem verték, de tény, szótagolva tanultam meg olvasni, tehát természetes jön nekem ez a szótagolás.

Talán újdonságot mondok, de ez magyar nyelv, s nem indiai, és megvannak a saját szabályai. Ráadásul többségében magyarok lakjuk e kis hazát, s amennyire emlékszem, a hivatalos nyelv is magyar, így nem látom különösebb értelmét, hogy egy más nyelv logikája szerint (vagy alapján) másként kellene szótagolni. Az angol pl. nagy eséllyel így választana el: kö-csög-öt, csakhogy meglepetés: ez nem angol szó.

2017. jún. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

"nem látom különösebb értelmét, hogy egy más nyelv logikája szerint (vagy alapján) másként kellene szótagolni" - nem, a magyar nyelv logikája szerint kéne szótagolni. Az indiait csak szemléltetésként használtam, hogy megmutassam, ez nem "ösztönös" módja a ragozásnak, hanem tanult, és nem is a nyelv saját természetes fejlődéséből adódik, hanem valamikor a XIX. század második felében valakik így találták ki.

Nem kötöm az ebet a karóhoz, csak látom, hogy a nagyérdeműnek nem igazán sikerül megérteni, amit írok (ami nyilván az én hibám).

2017. jún. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
100%

Oké, mondjuk tegyük fel, hogy így van: tanult dolog, és a magyar anyanyelvűek csak azért szótagolnak így már oviban is, mondókákban is, mert beléjük verték.

Ez még nem magyarázza azt, hogy "a nyelv logikája a második válaszokat indokolná". Miért indokolnák azt? Miféle logikája a nyelvnek?

Bár én csak kisérdemű vagyok, de nekem sem igazán sikerült megérteni, amit írtál (ami nyilván az én hibám) – segíts kérlek!


(a nyelv logikája az volna, hogy a szótaglás a morfémákat követi? nem gondolnám, de fene tudja...)

2017. jún. 9. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!