Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ikes igék. Belezavarodtam....

Ikes igék. Belezavarodtam. Hogyan?

Figyelt kérdés
Valaki tudna egy összefoglalót adni a ragozásukról? A wikis oldalon az "eszik"-et E/3 feltételesben pl. "enne"-nek írja, holott az "ennék" lenne. Nem tudom, hogy minek higgyek.
2010. máj. 20. 16:07
 1/7 anonim válasza:
Mindkettő helyes.
2010. máj. 20. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

E/1 - ennék/enném

E/2 - ennél/ennéd

E/3 - enne/enné

az első alanyi, a második tárgyas ragozás.

a wiki nem hülye.

2010. máj. 20. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

" ... "eszik"-et E/3 feltételesben pl. "enne"-nek írja, holott az "ennék" lenne...."


Hogy mondod ???


Egyes szám harmadik személyben mért is lenne "ennék" ? Ez vagy egyes szám első személy, vagy többes szám harmadik személy.

2010. máj. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem hülye, tény. De ikes ragozás szerint E/3-ban az ennék lenne. Most olvastam utána, azt írják kihalóban van, amit eddig is tudtam. A legaktuálisabb szabályokat szeretném megtalálni ezzel kapcsolatban.
2010. máj. 20. 16:19
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az "enne" a mai nyelvben helyes, az "ennék" pedig régies alak.
2010. máj. 20. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

igen, lehet "ennék" is de az elég régies, alig használja valaki.

inkább az öregek...

tehát inkább "enne" megfogalmazást használj :-)


a 2.

2010. máj. 20. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az -ék végződés egyes szám harmadik személyben inkább a kötőmódban (felszólító módként is ismert) jellemző, és ott is ritkán, pl. szíveskedjék, tessék stb.

A wikin jól van írva, határozatlan ragozásban enne, határozottban enné. És a feltételes jelen E/3. egy olyan alak, amely teljesen független az ige ikes vagy -ik nélküli voltától, pl. a tesz igéből tenne/tenné lesz.

2010. máj. 20. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!