Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nem tudom hasznalni azt a...

Nem tudom hasznalni azt a bizonyos -e kerdoszocskat?

Figyelt kérdés
Osszevissza hasznalom, rossz helyre rakom.. Ha nagy nehezen megmarad, hogy irjak, ujbol elhibazom es nincs ki kijavitson. Most mit csinaljak? Csomoszor elbizonytalanodok mit, hogy kell irni, meg a tok alapveto dolgokon is neha elgondolkozok, a neten meg egy csomo h.lyeseg van ... Nem tudtok valamit amivel fejleszteni tudom a helyesirasomat? Olyan kellemetlen helytelenul irni dolgokat, eg a pofamrol a bor!
2017. júl. 31. 21:39
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az olvasás sokat segíthet,szabadidődben olvass.
2017. júl. 31. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
64%

Mindig eldöntendö kérdésben használjuk és mindig az állítmányhoz kapcsoljuk.


Igaz-e, amit mondanak?

Tudod-e a leckét?

Elestél-e tegnap?

2017. júl. 31. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Hány éves vagy kedves kérdező?
2017. júl. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
82%

Ahogy fentebb írták, az -e kérdőszócska mindig az állítmányhoz kapcsolódik. Persze ehhez meg kell érteni, hogy mit jelent az, hogy állítmány, ami sokaknak gondot tud okozni.


Talán segít néhány tipikus hiba:


Az egyik hiba, amikor az -e kérdőszócska az ige helyett az igekötőhöz tapad:

Helyes: Megírtad-e a leckét?

Hibás: Meg-e írtad a leckét?


Hasonlóan:

Helyes: Meg tudnád-e mondani, hogy mennyi az idő?

Hibás: Meg-e tudnád mondani, hogy mennyi az idő?

Hibás: Meg tudnád mondani-e, hogy mennyi az idő?


A másik tipikus hiba, amikor a kérdőszócska egy tagadószóhoz kapcsolódik:

Helyes: Nem lehetséges-e, hogy …?

Hibás: Nem-e lehetséges, hogy …?

2017. aug. 1. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
41%

A 4-es kiegészíteném kicsit:


"Hasonlóan:

Helyes: Meg tudnád-e mondani, hogy mennyi az idő?

Hibás: Meg-e tudnád mondani, hogy mennyi az idő?

Hibás: Meg tudnád mondani-e, hogy mennyi az idő? "


Itt úgy tudod eldönteni, hogy melyik a megfelelö ige -meg hogy melyikhez kapcsolódik az igekötö -, hogy az eredeti kérdést megfordítod:

Meg tudnád-e mondani? - ezt ha tagadod: nem tudnád-e megmondani?, akkor kiderül, melyik a föige, azaz az állítmány és mi a kegészítés.

2017. aug. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Amúgy nem vagy egyedül. Annyian használják rosszul, hogy ez lesz a következő eszek-iszok-alszok. Tíz év múlva már azt fogják válaszolni neked, hogy úgy használod, ahogy akarod, meg "mifelénk így mondják".
2017. aug. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Koszi a hasznos valaszokat! :) 16 vagyok.
2017. aug. 1. 17:32
 8/8 BringaManó ***** válasza:
100%

Valaki azt írta: "Mindig eldöntendö kérdésben használjuk (...)" pl. "Igaz-e, amit mondanak? Tudod-e a leckét? (...)"

Aztán Süsü is ilyen kérdő mondatos példákat hozott.


Lehet, hogy ehhez képest meglepő, amit írok, de eldöntendő kérdésben SOSEM "kell" használni, csak lehet használni.

Vannak, akik általában használják, sokszor/legtöbbször úgy kérdeznek (én ezt tájnyelvinek érzem, persze ezzel semmi baj nincs).

Ugyanazokat a kérdéseket -e nélkül is mondhatjuk (persze egészen más hanglejtéssel), például a #2-ben példaként hozott kérdések így is jók, és ugyanazt jelentik:

Igaz, amit mondanak?

Tudod a leckét?

Elestél tegnap?


A kérdőszócskát érdekes módon éppen olyan mondatban "kell" használni, ami nem (feltétlenül) kérdő mondat, a lényeg csak az, hogy egy mellékmondatban legyen benne az a "kétség", amit kifejez. Íme a fenti példák, kijelentő mondatba ágyazva, ilyen esetben "kell" az -e:


Nem tudom, hogy igaz-e, amit mondanak.

Holnap megkérdezem, hogy tudod-e a leckét.

Péterék nem látták, hogy elestél-e tegnap.


Ahogy utaltam rá, ezek persze lehetnek kérdések is, nem az a lényeg:


Te tudod, hogy igaz-e, amit mondanak?

Holnap megkérdezhetem, hogy tudod-e a leckét?

Látták Péterék, hogy elestél-e tegnap?


De hangsúlyozom, ezekben a kérdésekben nem azért van benne, mert kérdések, hanem mert mellékmondatok.


Aztán – csak hogy bonyolultabb legyen – ezeket az utóbbi kérdéseket is lehet -e-vel mondani:


Tudod-e, hogy igaz-e, amit mondanak?

Holnap megkérdezhetem-e, hogy tudod-e a leckét?

Látták-e Péterék, hogy elestél-e tegnap?

...

(itt már kezd úgy kinézni, mintha direkt poénból idétlen mondatokat faragnék, pedig teljesen életszerűek, normális szitut lehetne köréjük írni)


---


Ez persze csak a nyelv jelenlegi állása (legalábbis ahogy én látom), de réges-régen bizonyára az volt a norma, hogy a kérdésbe is beletették az -e-t, ha csak lehetett, és ezért nevezték el ezt kérdőszócskának... – Na de ehhez már semennyire nem értek, inkább írják le a nyelvészek, hogy így van-e!... (Na, még felszólító mondatba is mehet simán, látjátok-e?... ;-)



Ui.:

#6: "ez lesz a következő eszek-iszok-alszok. Tíz év múlva már azt fogják válaszolni neked, hogy úgy használod, ahogy akarod, meg "mifelénk így mondják"."


ja?, hát simán! nem kell tíz év, én most is azt válaszolnám... :-)

Persze mindig hozzá kell tenni/érteni/gondolni, hogy ha "úgy" mondod, annak következményei vannak: bizonyos körökben ciki. (de ugyan ez igaz az eszek-iszok-alszok-ra is. ma még. tíz év múlva talán már nem...)-:


A Süsü által kategorizált helyes/helytelent tehát értsd jól: aki világéletében úgy beszélt, és úgy is fog, és ezzel remekül elvezeti a kis családi közértet a faluban, azt nem kell megtéríteni, lenevelni, de még kicikizni se, lefikázni se, lenézni se.

aki viszont ma gyerek, és szeretne majd főiskolára/egyetemre járni, és/vagy elmenni egy nagyvárosba, ahol ez esetleg ciki lesz, azt nem árt erre felkészíteni...

2017. aug. 1. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!