Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ, hogy az adott...

Mitől függ, hogy az adott szót egybe vagy külön kell-e írni? (lent kifejtem)

Figyelt kérdés

Arra vagyok kíváncsi,hogy mi alapján lehet eldönteni,hogy az adott szót egybe vagy épp külön kell írni?Példának okárt írok egy párat:

rendezvény/szervező

építő/anyag

tökmag/olajszer

terület/figyelő

Stb.



2017. aug. 9. 15:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

ha valaki a rendezvényt szervezi, akkor ő a rendezvényszervező.

az építő, aki építi a házat, az építőanyag pedig amiből építi.

a tökmagot ha sajtolják, tökmagolaj lesz (szer-ként nem hallottam még)

egy adott területen területfigyelő kamera működik...


igazából nem értem a problémádat, értelem szerint döntöd el, hogy hogyan írod. írj kérlek konkrét példát, hogy hol láttad a rendezvényszervezőt, mint személyt, külön írva. ha a rendezvényt szervező emberről van szó, akkor külön írod, mivel mint itt is, kapott egy ragot a rendezvény része a szónak, és így már nem személyként szerepel, mint pl. helyettesítheted az Áront úgy, hogy Lili tesója, akkor is tudod, hogy kiről van szó... meg akkor is, ha azt mondod, hogy Ági vagy azt hogy rendezvényszervező (ha Áginak hívják :))

2017. aug. 9. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

egyes: bingó!

kérdező:hol hallottad a "tökmagolajszer" szót?

2017. aug. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Csicsky ***** válasza:

Én sem hallottam még a „tökmagolajszer“ kifejezést ezért beírtam a Google keresőbe. Két találatot adott ki:


[link]


Itt ezen a módon van írva: tökmagolaj szer


[link]


Itt meg egybeírva (208-as válasz): tökmagolajszer

2017. aug. 10. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Csicsky ***** válasza:
Na, a második link valamiért nem működik, de ha a „Keresett szó“ ablakba beírjátok, hogy tökmagolajszer, akkor kiad rá találatot, míg a különírott változatra nem ad ki.
2017. aug. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:

az eredeti kérdésre:


Ezeknél a lényeg az, hogy azért van egyben, mert amit az adott kifejezés a valódi jelentésénél tömörebben van megfogalmazva, valami "ki van spórolva" belőle: vagy egy-két toldalék, vagy valami hosszabb szerkezet.


rendezvényszervező: 'rendezvényt szervező (személy/cég/stb.)'

(vagyis a tárgyrag hiányzik)


területfigyelő: 'területet figyelő (személy/őr/kamera/stb.)'


építőanyag: 'építésre való anyag'

(vagyis jelentéssűrítő összetétel)


tökmag: töknek a magja

(birtokos szerkezet)

tökmagolaj: tökmagból előállított olaj

(jelentéssűrítő)

tökmagolaj/szer: tökmagolajból készült, azt tartalmazó szer


Ez utóbbi határeset, szerintem leginkább anyagnévi jelzős összetétel, vagyis azt mondja, hogy 'abból készült', és ez esetben egy spéci szabály alapján különírandó: tökmagolaj szer. [AkH.116: [link] ]

Elég érdekes, hogy az MTA ("humán") tanácsadója (amit linkelni próbáltál) a válaszhoz még oda is írja, hogy "anyagnévi jelzős kapcsolat", és ehhez képest mégis egybeírást javasol... :-/

Ugyanígy egybeírást javasol a gép is: [link] bár az nem annyira meglepő, mert ő nem ismeri fel az anyagnevet a tökmagolajban.

2017. aug. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!