Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell helyesen mondani ezt?

Hogy kell helyesen mondani ezt?

Figyelt kérdés
Pl."Megetetem a a kenyeret a barátnőmmel." vagy "Megetetem a barátnőmet a kenyérrel".Melyik a helyes?Mert nagyon nem mindegy.Szerintem a második,legalábbis az első furcsán hangzik,hogy "megetetem a kenyeret".Viszont a azt mondanám,hogy "megmosatom a hátam",akkor az így lenne,hogy "megmosatom a hátam a barátnőmmel".Szóval mégis inkább az első.Tényleg nem tudom.Hogy helyes ez a mondat?

2017. aug. 15. 01:46
 1/3 BringaManó ***** válasza:
100%

a megmosatás teljesen más tészta, az egyértelmű.


a megetetés fura szó, valóban mindkét formában ugyanazt jelenti, erre alapul az ősi vicc is:

- Jean, megetette a papagájt?

- Igen, uram.

- Mivel?

- A macskával, uram.


(ld. még ezeket is: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__82569..

a #8-ban említettem a megetetést :-)

2017. aug. 15. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Bár mindenki tudja, hogy mit akarsz mondani, nem a kenyeret eteted, hanem a barátnőt. Tehát kenyérrel etetem a barátnőt. Vagy megetetem a barátnőmet kenyérrel.
2017. aug. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem nagy szerepe van annak, hogy a barátnő vagy a kenyér hangsúlyos.

Az egyik értelemben, amikor a "megetet vkit" azt jelenti, hogy 'enni ad vkinek', úgy mondanám, hogy "megetetem a barátnőmet kenyérrel", vagy ha a kenyér elé feltétlenül határozott névelőt akarsz tenni, "a kenyérrel etetem meg a barátnőmet".

A másik eset, amikor a "megetet vmit vkivel" műveltető szerkezetet használod, "a kenyeret megetetem a barátnőmmel", "kenyeret etetek a barátnőmmel".

Nem egy egyszerű kérdés, az tény. Talán a hallgatóra bíznám, hogy eldöntse, hogy van több értelme, de még inkább az "enni ad" kifejezést használnám ehelyett – így legalább kevésbé hangzik úgy, mintha a kezedből etetnéd a barátnőd.

2017. aug. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!