Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Támogatnál egy ilyen helyesírá...

Támogatnál egy ilyen helyesírási reformot?

Figyelt kérdés

Az ly betű elhagyva: ijen, gója,hejes stb.

Valamint az összeolvadás jelölése:aggya, láttya, fonnya.


2017. okt. 16. 08:28
1 2 3
 1/22 Alain Delon ***** válasza:
87%
Nem, mert az ly-nek jelentésmegkülönböztető szerepe van, a másiknál pedig nem összeolvadásról van szó, hanem fonetikus írásról. Egyébként meg hasonulás.
2017. okt. 16. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
79%
Úgy nézne ki, mintha mostantól mindenkinek helytelenül kellene írnia.
2017. okt. 16. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
89%
Nem. Minek?
2017. okt. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
95%

Minek kell ezt megreformálni? A ly-j majd magától is eltűnik idővel, mint ahogyan sok más hang, betű is eltűnt már a magyar nyelvből az évszázadok folyamán (de az egyszerűsödés igazából kábé minden nyelvre jellemző az elmúlt évszázadokban).

A fonja (fonnya) és társaival mi a baj? Tegnap ezek miatt lett hármas a nyelvtandogád? :)

2017. okt. 16. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
69%

Én helyesen írok és majd kifolyik a szemem, mikor ilyeneket látok.

A ly-j megkülönböztetésnek nem látom értelmét, támogatnám az eltörlését.


De a másik jobb ahogy van.

2017. okt. 16. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 Wadmalac ***** válasza:
70%

Én nem vagyok híve semmi olyan "nyelvújításnak", aminek az egyetlen szerepe, hogy kedvezzen azoknak, akik képtelenek vagy lusták megtanulni a helyesírást.


Sajnos és nem csak nálunk, a nyelv "egyszerűsítése" sok esetben erre halad. Én már hülyét kaptam attól is, mikor azt hiszem '96-ban a németeknél bevezették, hogy a stoppen már stopen stb., tehát ragozásból eredő betűduplázásokat megnyirbálták. A ß=ss váltással már megbékültem.


Nem szívesen látok ilyen butulást a magyar nyelvben.

2017. okt. 16. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
49%

Nem butulás hanem változás, csak a holt nyelvek nem változnak.

A ly elhagyását meg úgy általában az egyszerűsítést, de az összeolvadás írása inkább bonyolítaná a dolgokat. Most kiírjuk az eredeti szótövet, így jobban követhető a dolog az anyanyelvi beszélőknek meg a nyelvtanulóknak is.

Ráadásul a meglévő szóalak egyezések(pl vár) mellé újak kerülnének, mint a példádban a fonnya.

Fonnyad a virág, fonnyad a kosarat.

2017. okt. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
32%
*A ly elhagyását meg úgy általában az egyszerűsítést támogatom
2017. okt. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
46%

A magyar nyelv egy érték.

(Wadmalac +1)

2017. okt. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim válasza:
70%
Én szeretem a magyar nyelvet, de még emlékszem, hogy gyermekként mennyire nehéz volt megtanulnom a j - ly különbséget.Az elsőt el tudnám fogadni, sőt támogatnám, de az összeolvadás jelölése igénytelenségnek tűnik nekem.
2017. okt. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!