Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Anna tudja, hogy Éva szereti...

Anna tudja, hogy Éva szereti Ferit, aki mindent megtesz azért, hogy együtt maradjanak. A vonatkozó névmás (aki) utalhat Évára is?

Figyelt kérdés
2018. márc. 11. 17:35
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem nem. Értelemszerűen a később említett személyre vonatkozik.
2018. márc. 11. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem
2018. márc. 11. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Szerintem nem. Legalábbis nagyon belemagyarázósnak tűnik.
2018. márc. 11. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
szerintem sem, ez így azt jelenti, hogy Feri tesz meg mindent.
2018. márc. 11. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha Évára vonatkozna, akkor "és"-t kéne helyette írni.
2018. márc. 11. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

És ebben az esetben:


Anna tudja, hogy Éva szereti Ferit, és mindent megtesz azért, hogy együtt maradjanak.


Szerintetek itt Anna vagy Éva tesz meg mindent? Éva lenne logikusabb, de nyelvtanilag Anna is lehet szerintem.

2018. márc. 11. 20:14
 7/10 anonim ***** válasza:
utóbbiban Annát is, Évát is lehet értelmezni, Éva a logikusabb.
2018. márc. 11. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:

még az eredetihez hozzátenném, hogy attól is függ, hogy hogyan mondod, mert ha Évát nagyon megnyomod (mármint hangsúlyilag :-), akkro rá fog vonatkozni az "aki", erre a szövegkörnyezet is "rásegíthet", pl.:


– Anna vajon tudja, hogy valójában Éva vagy Kati szereti Ferit?... (Hiszen Kati alig tesz valamit azért, hogy "megszerezze" Ferit...)

– Anna tudja, hogy _ÉVA_ szereti Ferit, aki mindent megtesz azért, hogy együtt maradjanak.

2018. márc. 12. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha teljesen egyértelművé akarod tenni, akkor így:


Anna tudja, hogy Éva szereti Ferit, és hogy mindent megtesz azért, hogy együtt maradjanak.

2018. márc. 12. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 miramare4 válasza:
49%

Ha A. tesz meg mindent a cél érdekében, akkor: "A. tudja..., ÉS mindent megtesz..."

Ha É. tesz meg mindent a cél érdekében, akkor: "A. tudja..., ÉS HOGY mindent megtesz..."

Ha F. tesz meg mindent, akkor: "A. tudja..., AKI mindent megtesz..."

Ezek a fentiekben már mind előfordultak. A kérdésedre a válasz: NEM, nem vonatkozhat Évára az "aki" névmás ebben a mondatban, csakis Ferire.

2018. márc. 17. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!