Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miként a helyes írni?

Miként a helyes írni?

Figyelt kérdés
Adott egy mondat: "Hinni nem a jóban, hanem a jobb-ban kell!" Helyes-e "jobb-ban" szó írásmódja? Mert a sima jobban mást jelent. (Jobban lenni, de nem a jobb-ban, mint helyzetben!)
2018. márc. 14. 09:42
 1/8 Wadmalac ***** válasza:

Hááát....

Én tutira nem így írnám. Vagy csupa nagy betűvel kiemelném a JOBB részt és akkor kötőjel nélkül, vagy a jobb szót idézőjelbe tenném és akkor jogos a kötőjel.

2018. márc. 14. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én úgy írnám, hogy jobban. A névelő előtte segít a helyes módon értelmezni.


Hinni nem a jóban, hanem jobban kell.

Hinni nem a jóban, hanem a jobban kell.

2018. márc. 14. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Én így:

Hinni nem a jóban, hanem a jobban kell. (és kiemelném valahogy a 'jó' és a 'jobb' részeket a két szóban. Pl. dőlt betű, félkövér.

2018. márc. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés, de a válasz az, hogy ténylegesen a névelő fogja meghatározni a szó szófaját/értelmét.

A kötőjeles megoldást összetett szavaknál szokás használni, amikor ténylegesen kell minden betű, viszont 2-nél több azonos mássalhangzót egymás mellett valahogy nem szeret a magyar, mint például a balett-táncos és a sakk-körverseny esetén. Azt viszont nem tudom, hogy többszörösen összetett szavak esetén kell-e több kötőjelet használni, de a logika ezt diktálja, bár meglehet, hogy ilyen szó nem létezik (gondolok itt például a "sakk-klozett-tartó" fiktív szóval hasonló alakú szavakra, ha esetleg valaki ismerne ilyet, örülnék neki, ha megosztaná).

Toldalékot akkor kötünk kötőjellel, hogyha a szótő írásmódja nagyban eltér a kiejtéstől (főként külföldi szavak esetén, például Jules-lel [zsüllel]), vagy ha nevek esetén torlódik a mássalhangzó (Mariann-nal).

2018. márc. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"sakk-klozett-tartó"

Csúcs!! :))

2018. márc. 14. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, hogy ha a toldalékkal megháromszorozódna egy mássalhangzó, akkor is csak kettőt írhatunk közvetlenül egymás mellé. Tehát a "jobbban" biztosan helytelen, és (ezt elkerülendő) a kötőjeles megoldás sem helyes.
2018. márc. 14. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Úgy kell írni, hogy jobban. Ugyanerre a jelenségre van több példa is, a szó hosszú mássalhangzóra végződik, a toldalék első hangja pedig az, ami a hosszú mássalhangzó. Ilyenkor az egyszerűsítés elve miatt csak kettőt írunk le. Pl. füttyel és hasonló szavak ilyenek.
2018. márc. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Oké, rendben. Köszönöm a válaszokat! :))))
2018. márc. 15. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!