Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyar nyelvben, mi értelme...

A magyar nyelvben, mi értelme van a "Ly" betű használatának?

Figyelt kérdés
Miért nem elég csak az egyik betű, a "J" vagy a "Ly"? Szerintem teljesen felesleges az egyik, ti hogy gondoljátok?
2010. jún. 11. 10:01
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
39%
nem egyforma a kiejtésük.Ha kicsi is,de van hangzásbeli különbség. Márha valaki tud helyesen beszélni.
2010. jún. 11. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
90%
Nem mintha büszke lennék rá, de akkor én nem tudok helyesen beszélni. Mi a kiejtésbeli különbség?
2010. jún. 11. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
6%
Nahát szerintem aztán az egész hülyeség úgy ahogy van,a kiejtésük pedig egyforma.Azért van ez hogy legalább valami különleges dolog legyen ebbe a szar országba:S
2010. jún. 11. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
87%
Ettől is különlegesebb a Magyar nyelv,mint a többi.
2010. jún. 11. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 A kérdező kommentje:
Egyszer el akarták törölni a "Ly"-t, de nem tették meg, csak hogy nehezebb legyen a helyesírás. :D
2010. jún. 11. 10:36
 6/46 anonim ***** válasza:
75%
10:18 vagyok. Szerintem ez hagyomány csak, nem tudok kiejtésbeli különbségről. Én nem ragaszkodnék hozzá, mert értelme valóban nincs sok, de gyanítom, sokan felháborodnának az eltörlésén.
2010. jún. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:
100%
Régen volt tényleges ejtésbeli különbség, de mára ez már eltűnt, viszont megmaradt mindkét betű.
2010. jún. 11. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
100%

A hagyomány alapelve miatt.

Ha toldelékmorféma, vagy jövevényszóban van, akkor J

Pl.: muszáj => mert a német muss szóból ered.

2010. jún. 11. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:
96%

Egyrészt ott van az angol vagy a francia nyelv, amelyekben még annyi köze sincs egymáshoz az írásnak és a kiejtésnek, mint a amennyi magyarban, mégis meg lehet tanulni helyesen írni.

Másrészt ez az aprócska hagyomány kiválóan alkalmas az idióták kiszűrésére.

2010. jún. 11. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
100%

Talán Erdélyben hallottam, hogy hangzásilag kicsit meg lehet különböztetni a kettőt. A j hangot előrébb képezték, míg az ly-t hátrébb, így az egy picit méleybb volt. Kicsit olyan, mint az angol v és w.

De valóban, kiejtésben már az esetek 99%-ban nincsen különbség.

2010. jún. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!