Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha valaki engem szóval tart,...

Ha valaki engem szóval tart, akkor?

Figyelt kérdés
... akkor ő beszél folyamatosan hozzám, vagy engem is beszéltet?
2018. okt. 22. 14:22
 1/4 anonim válasza:
49%
Szerintem nincs kikötve, egyszerűen beszélgetéssel rabolja az idődet.
2018. okt. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

szerintem még a "rabolás" sincs benne, lehet semleges/pozitív is, pl.: "na, amíg várunk rá, addig szóval tartalak, hogy ne unatkozz"


(talán kicsit beleérzed a "feltart" jelentését is?)

2018. okt. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Számomra a "szóval tart" azt jelenti, hogy nem hagy elmenni. Elköszönök tőle, búcsúzunk, de csak-csak felvet még egy témát: Szóval tart.
2018. okt. 24. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

akkor te is beleérzed. oké, nem baj, akkor a ti nyelvváltozatotokban ezt jelenti. :-)


a gugliból mondok néhány példát, amikor nem tart(óztat)ja fel egyik a másikat:


"Békéscsabára menve korahajnalban indultunk, ő már kinn, a kapuban magát kicsinosítva várt, és az úton végig szóval tartott"


"A szimpatikus srác egyébként egész úton szóval tartott, ami ritkaság Pozsonyban. "


"A feleségem szerencsére észrevette, hogy valami nincs rendben velem. Szóval tartott, kérdezgetett, de állítólag félrebeszéltem, és nem is igazán lehetett érteni ..."


"Ott volt, mikor másodszor futottam körbe a Balatont, és bár csupán a második felében csatlakozott hozzánk, kerékpárral végigjött, szóval tartott, váltotta Csabit, ..."


"Somi érdeklődve hallgatott, és miközben szóval tartottam, megpillantottam O.-t."


"Ott már nem a babáknak meséltem, de bizony szóval tartottam mindenkit, aki hagyta."


"A csillogó villogó, vadonatúj gumiudvar felé fordulva lelkesen állt a zászló két őrzője, Dávid, akit kedvesen szóval tartott Csani, miközben az egyenruhás nagyok nem cserkészek számára néha nehezen értelmezhető, ám igen szórakoztató játékokkal (pl. Plí-plí, Csíkos a giliszta, Kerek erdő szélén, Póni, Bungalló ... stb) toborozták az ötödikeseket."


---


értelmező szótár:


"Szóval, beszéddel tart vkit: hosszasan beszél vkinek, hogy az szívesen ott maradjon, el ne unja magát, v. hogy rábeszélje vmire, v. elterelje figyelmét vmiről. • Te menj s tartsd beszéddel a herceget, hogy, szánakozásomat észre ne vegye. (Vörösmarty Mihály–Shakespeare-fordítás) [A] "vármegyei-politika"… abból áll, hogy – szóval tartja az embereket. (Mikszáth Kálmán) Míg így szóval tartott, a folyóparti töltésen vígan haladtunk tova. (Krúdy Gyula)"


---


másik értelmező szótár:


"Szóval, beszéddel tart vkit: hosszasan beszél vkinek, hogy az szívesen ott maradjon, el ne unja magát, v. hogy rábeszélje vmire, v. elterelje figyelmét vmiről.  Te menj s tartsd beszéddel a herceget, hogy, szánakozásomat észre ne vegye. (Vörösmarty Mihály–Shakespeare-fordítás) [A] „vármegyei-politika”… abból áll, hogy – szóval tartja az embereket. (Mikszáth Kálmán) Míg így szóval tartott, a folyóparti töltésen vígan haladtunk tova. (Krúdy Gyula)"

2018. okt. 24. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!