Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valaki elemzi ezt a mondatot?...

Valaki elemzi ezt a mondatot? Itt az ideje annak.

Figyelt kérdés

2018. nov. 17. 19:13
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, ez elég cifra. Még utánanézni is megpróbáltam, de nem jártam sikerrel. Arra tippelek, hogy hiányos mondat, nincs benne állítmány, aminek a létigének kéne lennie. Az 'itt' helyhatározó, az 'annak' részeshatározó. De majd írj vissza, hogy a tanár mit mondott.
2018. nov. 17. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 chtt ***** válasza:
100%

Engem is érdekel, mert én kapásból azt mondanám:

mit állítunk? Itt (van)

mi van itt?: az ideje - alany

minek az ideje: annak - ez lenne a birtokos jelző?


Ezzel együtt könnyen lehet, hogy csak a "van" az állítmány (ki nem tett), viszont sajnos a korlátozottságom miatt képtelen vagyok rámondani az itt-re a helyhatározót - hiába jelent helyet egyébként, ebben a mondatban nem látom a helyet, csak az időt. :)


Ha nem gond, tényleg írd majd meg a megoldást. Köszi.

2018. nov. 18. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 chtt ***** válasza:
Hm, most nézem csak, hogy értelmező jelzőt írtál... az én gyerekkoromban még nem volt ilyen (csak birtokos, mennyiség és minőség), ezért nem igazán tudom, mi az -- az viszont kb. biztos, hogy a "minek a" a birtokos jelző kérdése.
2018. nov. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Kedves chtt, azért nem lehet az "itt" az állítmány, mert van igei állítmány, névszói vagy a kettő együtt, de határozószói állítmány nincs. Értelmező, vagyis vessző után írt hátravetett jelző (pl Denis, a komisz) itt nincs, az a kulcsszó fölösleges.
2018. nov. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 chtt ***** válasza:
100%

Persze, semmi gond. Nem vagyok nagy szám magyarból (igaz, túl rossz sem voltam annak idején:). Nekem teljesen jó a rejtett/nem kitett állítmány is. Tehát, #2 sztornó:


Mit állítunk: (van)

mi van: ideje

minek az ideje: annak

(és valszeg "hol van" - itt -- brr, de jó, hogy nem magyaros vagyok!)


a hátravetett jelző profin ismerős, de csak a gimiből


Köszönöm, kedves #4, a segítséget.

:)

2018. nov. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Szerintem tévedtek.

A mondatelemzésnél nem csak az számít, hogy egy szó csak mit jelent, (pl. itt - helyhatározó szó), hanem az is, hogy a mondatban milyen kontextusa van a szónak, ott mit jelent.


Ez így jön ki, hogy átfogalmazod egy kicsit a mondatot.

itt az ideje annak = eljött az ideje annak (indoklás: az időnek ugyebár nincs helye, így nem is lehet helyhatározóval meghatározni azt, tehát ez egy rendhagyó eset)

2018. nov. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
66%

Itt az ideje annak.


Állítmány: itt

Alany: az ideje

Birtokjelző:annak

2018. nov. 24. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 chtt ***** válasza:

Tudom, már rég lejárt, de hátha később is jól jön valakinek.

Szünet előtt eszembe jutott megkérdezni a magyartanárt. Nem tudom, miért pontoztátok le a hetest, de a tanár szerint is úgy van, hogy ő (és elsőre én is) mondtam. Ha nincs a mondatban 'van', akkor:

állítmány: itt

alany: az ideje

birtokosjelző: annak

2018. dec. 27. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Akkor ez egy képzetlen magyartanár. Az itt semmiképpen nem lehet állítmány, ugyanis kétféle állítmány létezik: igei és névszói (meg igei-névszói). Az itt határozószó, határozószói állítmány pedig NINCS. [link]

Az annak pedig bizony részeshatározó, lehet, hogy logikátlan, mert birtoklást fejez ki, de a -nak,-nek rag részeshatározó. (A birtokos jelző a -nak a,-nek a ...) [link] Ez egy egyetemi tankönyv.

2018. dec. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 chtt ***** válasza:
Köszönöm, kedves #9. A magam részéről ezek után még jobban örülök, hogy nem magyar szakra mentem. Elhiszem, amit írsz, hisz kicsit se értek hozzá (bár valaha nagyon jó magyaros voltam), de egy biztos, nekem az "annak" ebben a helyzetben, szövegkörnyezetben sohasem lesz részeshatározó, így aztán ezennel be is fejeztem a magyarozás egy életre. :)
2018. dec. 27. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!