Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen? Visszavan...

Hogy írjuk helyesen? Visszavan vagy vissza van?

Figyelt kérdés
Pl: Vissza van 2 hét az életemből vagy visszavan?
2018. nov. 19. 11:41
1 2
 11/15 BringaManó ***** válasza:

"épp emiatt kell egybe":


az még nem indokolja, attól még lehet a másik határozószó is


"vive":


valóban úgy van fogalmazva a válasz, hogy így is lehet érteni, szólok nekik...


"nem értelmezhető a saját megszokott jelentésében":


értem, de hasonló magyarázat a szókapcsolatok/szóösszetételek vonatkozásában szokott lenni, és nem csak az egyik szóra vonatkozóan, hanem arra, ha a szókapcsolat jelentése _együtt_ "más, mint az előtag és az utótag jelentésének együttese" (AkH.106.), itt viszont csak a "vissza" szóról beszélünk (ha jól értem).

2018. nov. 21. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 dq ***** válasza:

Természetesen azt akartam írni, hogy _együtt_ más a jelentésük mintha külön lenne, hiszen külön nem tudom értelmezni őket: ilyen módon a 'van' és a 'vissza' nem állnak egymás mellett, pláne nem jelentenék azt maguktól egymás mellé rakva, ahogyan használjuk.

(És a jelentésmódosulás miatt inkább igekötő mint határozó, és ezért kell őket egybe.)

De most meggondoltam magam, és most mégis inkább úgy hiszem, hogy ha csak egymás mellé raknám azt hogy 'vissza' meg azt hogy 'van', akkor éppen ezt jelentenék.

2018. nov. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 BringaManó ***** válasza:
:-)
2018. nov. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Andizsuzsi ***** válasza:

"az még nem indokolja, attól még lehet a másik határozószó is

"vive":"


Az eredeti mondatra gondoltam, abba sehogy sem fér bele a "vive". :)

2018. nov. 21. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Visszavan.


Az igekötőt és az igét egybeírjuk, ha az igekötő a saját igéje előtt áll. [AkH11-131a]

2020. ápr. 15. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!