Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Csak az én szememet bántja az...

Csak az én szememet bántja az ilyen ragozás?

Figyelt kérdés

Sajnos nem találtam erre vonatkozó szabályt, de megpróbálom röviden leírni, hogy mi is zavar.

Pl.

"Nem szeretem az anyám."

Itt nem úgy lenne helyes, hogy "Nem szeretem az anyámat."?

Itt az -at, -et ragra milyen szabályok vonatkoznak?

Ha azt mondom, hogy "Nem szeret az anyám", az rendben van.

De láttam itt már olyan mondatot, hogy "Anyám megharapta a kutyám". Ebből nehéz kideríteni, hogy ki/mi harapott meg kit/mit.

Szerintem így lett volna helyes: Anyámat megharapta a kutyám. Vagy: Anyám megharapta a kutyámat.

Azt látom, hogy már teljesen természetes elhagyni az -at, -et ragot, naponta ezer ilyet látok. Hol tanulják így?

Vagy így helyes, és csak én látom rosszul?


2018. dec. 14. 11:27
 1/3 GLadislaus ***** válasza:
100%

Sokakat zavar, nem cask téged, de attól még nem helytelen:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2018. dec. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Tehát egyes szám első és második személynél elhagyható, többinél nem. Én már azt látom, hogy sokan elhagyják szinte mindnél.

2018. dec. 14. 11:59
 3/3 BringaManó ***** válasza:
100%

több félreértés van:


– nemcsak egyes szám 1. és 2. személynél, hanem többesnél is van ilyen.

(sőt néha még T/3-ban is, bár az már tényleg kicsit fura)


– több dologtól függ, hogy mennyire hangzik furcsán egy-egy ilyen szerkezet, nem arról van szó, hogy valakinek mindegyik rossz, másnak meg mindegyik teljesen jó.


– így nem csoda, hogy nem találtál rá szabályt: ez nem helyesírási kérdés, hanem nyelvhasználati, és ennek folytán nincsenek rá előírások ("szabályok"), nincs "helyes/helytelen", a nyelv úgy működik, ahogy akar, és mi csak megpróbáljuk megfigyelni, leírni.

(plusz tanácsot is adhatunk másoknak, ha ezt kérik, de az még nem jelenti, hogy vannak előírt szabályok. ahogy azt is tanácsolhatod valakinek, hogy ne hordjon farmert, de ettől még nincs szabály, amely ezt tiltaná.)


– attól, hogy valami félreérthető, még nem helytelen, nem magyartalan, nem kerülendő, nem üldözendő, és nem kiirtandó.ha túl sok galibát okoz, akkor a nyelv majd kiveti magából. ("szabállyal" viszont hiába akarnád betiltani.)


– "már teljesen természetes elhagyni": régen is az volt.


– ha a magyarul beszélőknél azt látod, "hogy sokan elhagyják szinte mindnél", akkor valószínűleg úgy működik a magyar nyelv. :-)

gondolom, olyanok beszédét figyeled, akiknek ez az anyanyelve. ők így tanulták, ez a nyelvük.

(érdemes saját magadat is megfigyelni – bár ez sokkal nehezebb –, könnyen lehet, hogy te is mondasz olyanokat, hogy "fog be a szád", "vedd le a kabátod", "megmosom a fogam" stb. vagy te tényleg sosem? tuti?... :-)


na, emelem kalapom!...

2018. dec. 14. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!