Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Nem tudom hogy kell írni. "...

"Nem tudom hogy kell írni. " Kell a mondatba vessző?

Figyelt kérdés

Tehát:

Nem tudom, hogy kell írni.

VAGY

Nem tudom hogy kell írni.



2018. dec. 15. 18:11
1 2 3
 11/22 BringaManó ***** válasza:
100%

Na, megmondom a tutit: :-)

Természetesen mindkét értelemben kell vessző.


Ráadásul nem igazán kétértelmű, mert a "sima kötőszós" értelemben ez egy tökre suta mondat (szerintem!), ilyet nem mondunk magyarul, valamit kell rajta igazítani, hogy valóban kétértelmű legyen, pl. múlt idő: "Nem tudtam, hogy kell írni."

Ha jelen időben marad, akkor valami olyan kívánkozik bele (az én fülemben!), amitől sajnos elveszti a kétértelműségét:

"Nem tudom, hogy kell-e írni."

"Nem tudom, hogy kell írni, vagy nem."

"Nem tudom, hogy mindig kell írni."

2018. dec. 16. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 BringaManó ***** válasza:
(ja, és persze a "nem tudtam, hogy kell írni" is csak írásban kétértelmű, szóban ugye másképp mondjuk...)
2018. dec. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 BringaManó ***** válasza:
az utolsó mondatot felejtsük el... nem tudom, hogy mi akart az lenni, de hogy értelme nincs, az biztos. :-/ :-)
2018. dec. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Szerintem a hangsúlyozásra gondoltál, Bringa, illetve a beszéddallamra. Az élő beszédben a két mondat valóban kétféleképpen hangzik. Az egyiknél a "hogy" a hangsúlyos, a másiknál a "kell". A dallamot nem próbálom meg körülírni. :D


BW

2018. dec. 16. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
50%

Igen, a hogy-ot alárendelő mellékmondat kapcsolására használjuk majdnem mindig, és ilyenkor mindig kell vessző.

Egyetlen használata vagy a hogy szónak, mikor viszont kifejezetten hiba vesszőt tenni elé, az pedig az értelmezős szerkezet. Az ilyet onnan lehet felismerni, hogy kétféleképpen is meg lehet foglamazni, tehát hogy nélkül is, mégis ugyanazt jelenti:

Meg kellett irnom. -> Meg kellett hogy irjam.

2018. dec. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 chtt ***** válasza:
92%

Hm, szerintem ezt én ezer éve rosszul írom (s a szerkesztő még egyszer sem javította ki:(

Viszont, ha hinni lehet az Osirisnek, akkor pont a te példádat lehet vesszővel s anélkül is írni. :)


"A kell hogy szerkezet írására az Osiris Kiadó Helyesírás c. kötete az alábbit javasolja:

– ha igekötős az ige, akkor mind a vessző nélküli, mind a vesszővel való írásmód helyes pl.: ki kell (,) hogy zárjuk;

– ha nem igekötős az ige, akkor vessző nélkül, pl.: A válasz mindhárom esetben nemleges kell hogy legyen. "

2018. dec. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:
100%
Kell vessző.
2018. dec. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Mindig kell vessző, hogy kétértelmű-e, az minden bizonnyal igaz. Nem tudom, hogy kell írni. Lehet kijelentés arra, hogy nem tudsz írni, vagy arra, hogy nem tudsz valamit helyesen leírni. Ez azért van, mert nincs a mondat végén, hogy mit nem tudsz leírni, ezért lesz kétértelmű, de a vessző kell, akármit is akarsz kifejezni a mondatoddal.
2018. dec. 16. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Hogyozni mindig vesszővel kell. Ezt már kisgyerekkorban megtanítják a fiúknak.
2018. dec. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%
10-es, hogy a fenébe ne lenne összetett ez a mondat? ???
2018. dec. 17. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!