Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kár ideírnom, mert akik...

Kár ideírnom, mert akik tudnak helyesen írni, gondolom ők olvassák ezt a kategóriát, de a boksz az még mindig boksz, nem box. (? )

Figyelt kérdés
Hivatalos helyeken, oldalakon, hírportálokon, közösségi oldalakon (akár csoportok is) úgy írják le az ökölvívást, hogy box. Miért írják szerintetek félre állandóan? Még online újságírók is így írják. Falra mászok tőle, mert nem értem, miért nem néznek utána, mielőtt "firkantanak"?

2019. febr. 2. 15:19
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Egyébként persze, nem azt vitatom, hogy mindig az aktuális szabályzat a mérvadó, csak azt vitattam, hogy pont a "boksz" szón kéne ennyire kiakadni, ami egy idegen eredetű szó (mint a szex), tehát tényleg csak egy önkényes döntéstől függ, hogy mi legyen.


Ha már ki kell akadni valamin, akkor ott van az "egyenlőre" vagy a "muszály", vagy a kedvencem, a "kaukció", amit ma már SENKINEK a szájából nem hallok helyesen, még a tévében sem. És nem értem, miért és hogy terjedt el futótűzként, amikor még kimondani is nehezebb, mint a helyes változatot.

2019. febr. 3. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 BringaManó ***** válasza:

"A legalább 100 évet hasraütés szerűen írtam"


cserélj hasat.


"és a változtatásokat is."


a száz évre is elég gyenge mentség volt a hasra ütés, de a 30 év helyett az "akár évente"... hát mulattató...

(én ilyen helyzetben azt szoktam mondani, hogy bocsánat, tévedtem)


"Egyébként ha már annyira ragaszkodni akarunk a dátumokhoz"


nem akarunk, nem én kezdtem számokkal dobálózni, már elnézést...


"akkor 2010 környékén is volt újabb kiadás.


látom, ragaszkodunk a dátumokhoz. akkor ismétlem: a legutóbbiak: 1984 (11. kiadás) és 2015 (12. kiadás).

innen lehet puskázni számokat:

[link]


a 1922-est tekintjük a mostani sorszámozás elejének,

utána elején elég hamar (kb. 20 év alatt) eljutottak a tizedikig, és onnantól (1954-től) vannak kb. "emberöltőnyi" (vagyis ~30 éves) ciklusok.

mármint a szabályzatot illetően.

közben persze egyéb szótárak (pl. MHSZ.) és más művek (pl. OH.) is keletkeztek, azokhoz is lehet igazodni azokban az addig szabályozatlan vagy nem eléggé részletezett kérdésekben, illetve az eladdig nem szótározott szavakat illetően, de a szabályzat nem változik évente.

(ezt gyakori "vád" az Akadémiával szemben – de tévedés.)


"Nem akarok a kákán is csomót keresni."


tyűha, akkor milyen lenne, ha akarnál?... :-D


"Ilyen szavak még a törülköző, amit mindenki törölközőnek ír,"


AkH.12.:

töröl és törül (egyaránt helyes)

törölköző és törülköző (egyaránt helyes)


AkH.11.:

töröl és törül (egyaránt helyes)

– viszont akkor még csak a törülköző szerepelt a szótárban, jól emlékszel :-)


"a tűzijáték"


--------


"olvastam valahol, hogy a "kórház" egy rövid ideig "korház" volt"


Az 50-es évek környékén még akár lehetett is ilyen, legalábbis nem tudok utánanézni, mert nincs meg nekem minden kiadás, ami '54 előtt megjelent... De azért csodálkoznék...


--------


"nem azt vitatom, hogy mindig az aktuális szabályzat a mérvadó"


valóban – ennél sokkal súlyosabb hibát követtél el: a helyesírást összekeverted a beszélt nyelvvel, a helyesírási szabályokat (amelyeket egy testület ír elő), a beszélt nyelvben megfigyelhető szabályszerűségekkel (amelyeket nemigen ír elő senki – legalábbis nem központilag –, legfeljebb leírni próbálhatjuk őket, ha megfigyeljük, hogy hogyan beszélnek az emberek).


"csak azt vitattam, hogy pont a "boksz" szón kéne ennyire kiakadni"


azt én is :-)


"Ha már ki kell akadni valamin, akkor ott van az "egyenlőre""


azt is változni fog előbb-utóbb nyilván, hiszen ha egyszer így mondja a többség...


"vagy a "muszály""


akár még az is...


"vagy a kedvencem, a "kaukció", amit ma már SENKINEK a szájából nem hallok helyesen, még a tévében sem. És nem értem, miért és hogy terjedt el futótűzként, amikor még kimondani is nehezebb, mint a helyes változatot."


pedig elég könnyű megtalálni azokat az analógiákat, amelyek félreviszik az átlagos nyelvérzéket.

házi feladat. :-)

2019. febr. 3. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Ez nem fer tőled. (Fair)

Szerintem csak kényelmi okokból használják angol (box-boxing) megfelelőjét.

2020. okt. 2. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!