Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mindig kell vessző a "rejtett...

Mindig kell vessző a "rejtett hogy" helyére?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy kell-e MINDEN esetben a hiányzó "hogy" helyére vessző?


Néha, amikor hosszabb szövegeket írok, arra lettem figyelmes, hogy mintha túl sok vessző lenne benne, látszatra. Kíváncsi lettem, hogy ezért van-e, mert túl szegényes a nyelvhasználatom és ezért sok rövid mondatrészeket kapcsolok össze, vagy pedig a helytelen vesszőhasználat miatt lehet, hogy olyan helyekre is vesszőt teszek, ahova nem kellene.


Már az előző pár mondatban is, mintha több lett volna, mint szükséges volna...


Amire vissza tudtam vezetni, az a "rejtett" vagy hiányzó "hogy" kötőszó volt a mondataimban, ami rövidebb mondatokban is sok vesszőt eredményez, például: "Pedig biztos, (hogy) érdekelne"


Köszi a válaszokat előre is!



2019. febr. 4. 20:29
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Ha valóban arról a hogyról van szó, akkor igen.

Van azonban egy másik hogy is. Ha azt használják vesszővel, attól felforr az agyvizem.

Például: A vasútállomásra, hogy jutok el?

2019. febr. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
61%
A vasútállomásra hogyan jutok el? Így helyes. Üdvözlettel egy autódidakta nyelvtan náci.
2019. febr. 4. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez igaz, de ez a "hogy elé kell-e vessző" témakörbe tartozik. Viszont ebben a példában nincs rejtett "hogy" kötőszó, esetleg így: Az szeretném kérdezni, hogy jutok el a vasútállomásra?
2019. febr. 4. 21:46
 4/9 anonim ***** válasza:
56%
Az utolsó példád pont nem jó, mert így lenne helyesen: Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan jutok a vasútállomásra.
2019. febr. 4. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
82%

"A vasútállomásra hogyan jutok el? Így helyes."


Erre kap valaki 100%-ot??? Hova kerültem?

Nektek tényleg bajotok van azzal, hogy "A vasútállomásra hogy jutok el?" :-o


---


"Az utolsó példád pont nem jó, mert így lenne helyesen: Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan jutok a vasútállomásra."


???

Semmi gond azzal, amit a kérdező írt, nem is értelek... :-/


---


A kérdezőnek:

jobb lenne, ha írnál konkrét példákat.

így általánosságban nem merném azt mondani, hogy MINDIG kell vessző a "hogy" elé (pl. mondatátszövődések miatt, kötőszóhalmozások miatt, "kell hogy" típusú szerkezetek miatt stb.).


amit írtál:

"Pedig biztos, (hogy) érdekelne"


ebben kétféle mondatot gyúrtál össze:


1) "Pedig biztos érdekelne" (= "Pedig biztosan érdekelne")

2) "Pedig biztos, hogy érdekelne" (= ez esetben viszont nem hagyható el a "hogy")


(a hosszú mondatoban pedig az "és" előtt hiányzott a vessző :-)

2019. febr. 5. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"Pedig biztos, (hogy) érdekelne"

Vigyázat, 'hogy' nélkül ez itt a 'biztosan' rövid alakja, vagyis: 'Pedig biztosan érdekelne', vessző nélkül. Tehát két külön eset van: biztosan - biztos, hogy. Ez olyan, mint az alábbi, amit manapság elég sűrűn összekevernek:

valószínűleg - valószínű, hogy

2019. febr. 5. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A teljes mondat kb. így nézne ki: "Pedig biztos az, hogy érdekelne", itt kitettük az utalószót is. De ha a 'biztos' szó melléknévből (milyen) átalakul határozószóvá (hogyan), akkor már másképp néz ki a mondat, és ebben az esetben értelmetlen az utalószó, a kötőszó és a vessző is.

Valódi rejtett esetek:

Mondd meg, (hogy) hol a pénz! Nem tudod, (hogy) mennyi az idő? ...

2019. febr. 5. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Óh, valóban! Akkor ezért tűnt kifejezetten furcsának látszatra a példamondatom.


Még eszembe jutott két példa közben, ami szintén kicsit sutának tűnik leírva:


a) Már megint elromlott? Gondolom meg kell, javítsam...

b) Miért jöttem ilyen korán haza? Nos, mert lehet, ideér ma a csomag, amit rendeltem.


Bár az eredeti példamondat valóban helytelen volt, de úgy érzem, leginkább az zavar meg a hasonló esetekben, hogy beszéd közben nem tartanék rövid szünetet (ami perszem semmit nem jelent), és ezért hat furcsán írásban.

2019. febr. 6. 17:42
 9/9 anonim ***** válasza:

1. Két eset van:

- Gondolom meg kell, hogy javítsam.

- Gondolom meg kell javítsam / javítanom. (A javítsam egy furcsa de nem helytelen forma, a javítani a klasszikus eset.)

[link]

2. Ez egy egyszerű (kétszeresen) alárendelő szerkezet, elhagyható 'hogy' kötőszóval.

mert lehet, (hogy) ideér ma a csomag, amit rendeltem

2019. febr. 7. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!