Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan tájegység, ahol az...

Van olyan tájegység, ahol az "otthon" szó helyett az az "otthol" szót használják?

Figyelt kérdés

Többször hallottam már, hogy


Délután 5-kor már otthol leszek....


Ez tájszólás, vagy egyszerűen csak az intelligencia hiánya ?


2019. márc. 27. 12:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
47%
Emlékszem, Pesten is használtuk régen. Így érzésre szerintem az "otthol leszek" kifejezés miatt, tehát a szó végi -n a kényelmes kiejtés miatt vált -l hanggá, és emiatt használják páran más szavakkal is így.
2019. márc. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
59%
...Egyébként kiejtésben nem akkora hiba. Ha írásban is így jelenik meg, az már hiba.
2019. márc. 27. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
47%
Ez nem nyelvjárás, hanem szociolektus (bizonyos társadalmi rétegre jellemző nyelvhasználat).
2019. márc. 27. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
67%

Nekem volt sógornőm Komádiból származott, arrafelé úgy mondták.

Bp-en ez nem használatos!

2019. márc. 27. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
65%

"Bp-en ez nem használatos!"

Én rendszeresen halottam a 70-80-as években Pesten, ezért írtam, hogy régen!

2019. márc. 27. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
76%

Tájszólás. Pl. a Duna-Tisza közének északi felén egyes településeken használják még ma is, de egyre kevesebben, inkább csak 50 felettiek, a fiatalok már nem. Talán még a nógrádi palócoknál tart ki valamennyire, de ezt nem mondom biztosra.

Nyilván Budapestre is költöztek ezekről a vidékekről.

2019. márc. 27. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:
33%

Az intelligencia hiánya az oka.Annak,hogy "otthol" nincs értelme.Én is hallom rendszeresen,de rendszerint nagyon egyszerű emberek szájából.

Nálam ez annyira gáz,mint a nő,növekszik helyett azt mondani,hogy "nől".

2019. márc. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
61%

"Én is hallom rendszeresen,de rendszerint nagyon egyszerű emberek szájából."

Mert a nagyon egyszerű emberek sokkal inkább megtartják a szülővidékük tájszólását. Az intelligensebbek tudatosan vagy tudat alatt igyekeznek hasonulni a környezetük beszédmódjához. Az egyszerűbbek nem is veszik észre, vagy nem tudják felmérni, hogy az ő beszédük miben másabb.

De alapvetően tájszólás része az "otthol".

A pestiek meg az mondják, hogy "pósta", hosszú ó-val, és nyilván lenézik a tudatlan vidékieket, akik rövid o-val mondják.

2019. márc. 28. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
66%
Szabolcsban szinte mindenki így mondja. És nem azért, mert egyszerűbbek lennének...
2019. márc. 28. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
85%
Szabolcsban az élet minden, csak nem egyszerű.
2019. márc. 28. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!