Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A gazdasági növekedés az...

A gazdasági növekedés az inflációnak köszönhetően a közgazdaságtan egyik legnagyobb kamuja?

Figyelt kérdés

Mármint általában a gazdasági növekedést a béremelkedések váltják ki hiszen ennek következtében megnő a kereslet és emiatt több terméket gyártanak le.


Ugyanakkor mivel a pénzmennyiség jóval emelkedik emiatt a pénz is inflálódik, hígul. Ez annyit tesz, hogy amikor a statisztikusok elkészítik a gazdasági növekedésre vonatkozó adataikat akkor akkor teljesen más árszínvonalakon fogják kimutatni a növekedést mint az azt megelőző évben és emiatt még akkor is több lehet a GDP egy adott évben az azt megelőzőhöz képest ha a kibocsátás javarészt nem is emelkedett?


A gazdasági növekekedés egy kamunak tűnik hiszen mindig is mesterségesen felfújt számoknak köszönhető.


Minél nagyobb egy országban a gazdasági növekedés annál nagyobb az infláció emiatta realis növekedés közelít a semmihez vagy legalábbis elenyésző.


Ezért van az, hogy a posztkommunista országokban 30 év után sincs jelentős életszínvonaleli változás.


2019. aug. 4. 20:16
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
24%

Kapitalizmus elve, hogy alacsonyan tartsd a reálbéreket és magasan a bérleményeket.

Az infláció melletti reál bér változás max feszkót szül. Ha szegényebb az ország többet költ kajára, ha jobban megy neki, többet költ technikai cuccokra, ha gazdag, többet rak félre.

Szocialista és kommunista elvek alapján a legnagyobb gond ott van, ha a nép félre tud rakni, ha raktározni tud. Akkor ki birhat akár egy hónapnyi forradalmat kaja raktár miatt és azalatt túl nagy károkat tud okozni :)


Ezek is elméletek. És van mögöttük valós félelem is.

2019. aug. 5. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
34%

Csekély igazság van a kérdező összevetésében, valójában a gazdasági növekedés egy olyan halmazszerű fogalom, amelynek egyik eleme, vagy mutatója az infláció, így összességében ez a sarkítás, amit a kérdező felvet, nem állja meg a helyét, mert más domináns tényezőket nem vesz figyelembe.

A statisztika az megint más kérdés, azt különböző szempontok szerint lehet összeállítani, lényegében nagyon valószínű, hogy mást vesznek figyelembe a közgazdászok és más az, amit az átlagpolgár számára tálal a propaganda, de ez szerintem elég természetes, most semmi kedvem ezt részletesebben figyelembe venni, mert egyrészt túl bonyolult, másrészt egyes kérdések tekintetében nem is eléggé körüljárt, vagyis lényegében vitára okot adó összefüggések is léteznek, különösen a dominancia tekintetében, tehát felesleges ilyen vitát folytatnunk olyan helyzetről, amit szakemberek is évekig magas szinten tanulnak és tanulmányoznak, de még sincs teljes egyetértés számos esetben.

Különösen ilyen alacsony színvonalon nincs értelme ezt így szellőztetni, eleve fals kiindulóponttal.

Ami az általános életszínvonal emelkedését illeti, ott az a helyzet, hogy nincs garantálva, hogy az mindenkire érvényes, előfordulhat, hogy egyeseknek, vagy akár sokaknak éppenséggel esik, vagy süllyed, mert másoknak meg annál többel emelkedhet, vagyis átlagról van szó, ezt figyelembe kell venni.

2019. aug. 5. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
36%

A "601-es trabantot" a 60-as évek közepétől gyárották. Nem kell gondolom bemutatni, hogy mire volt képes:

Full fapad, 3 pedál egy kormány, 4 ülés. Pont. Ehhez társult az aszfaltszaggató 26 LE és 110 km/h végsebesség (hegynek le egy kamion után kötve...)


Csak összehasonlításképpen egy 65-ös Ford Mustang 200 LE, automataváltós. A légkondícionáló a 60-as években már egy teljesen általános dolog volt pl. Amerikában. A 70-es évektől már a légzsák is elkezdett terjedni..


Szóval maradjunk annyiban, hogy a szovjet ipar olyan 20-40 évvel volt mindenben lemaradva a nyugattól, ahogy az itteni életszínvonal is. Ebből sokat behoztunk de még mindig mérföldes hátrányban vaguynk.

2019. aug. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
29%
13 ez itt nem Amerika. Itt bukott meg az elméleted. 60as években, akinek autója volt, az bizony a felső 20 ezerbe tartozott.
2019. aug. 5. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
36%
Nem bukott meg semmi. A kérdező írta, hogy a "trabant is valamikor a legjobb volt" - nem, soha nem volt a legjobb. Olyannyira nem, hogy már olyan 30 évvel volt lemaradva akkor is mikor az első darabot legyártották és utána utána még képesek voltak közel 30 évig gyártani azt a xart...
2019. aug. 5. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

15


De ez irreleváns a mondandómat illetően.


Minden évtizednen vagy kornak ha úgy tetszik meg volt a maga standardja, a maga alap színvonala, technikai fejlettsége. És szerintem ezt kell alapul venni és nem azt, hogy a techjika fejlődik amikor a gazdagságot, reáljövedelmet elemezzük.


Jó, életszínvonalat nyilván egy fejlettebb technológiájú autón is növeli mivel többet tud, biztonságosabb, kényelmesebb, kevesebbet fogyaszt stb. De a gazdagságodat már nem méri mivel a fizetésedhez képest akkor is csak egy akkori átlag autót tudtál megvenni és ma is ugyanaz a helyzet, ezért nem jár a többség Mercedessel, BMW-vel, hogy a Bentleyt ne is említsem, hanem Skodával, Renaulttal, Suzukival, Daciaval stb.


A fizetésedből ma sem futja egykönnyen 10 autóra, vagy 3 házra. Az abszolút max amit elérhet az átlag polgár az a 2-3 autó és 1 ház egy teljes emberöltő alatt. A fizetés többi része elmegy számlákra, ételre, gyógyszerekre, nem kikapcsolódásra, szórakozásra.


Ezért hazug a közgazdaságtan és a statisztikák mivel a számok nem tükrözik a valóságot. A termelékenység emelkedése is például az emberek megjobbani kiszipolyozásával érhető el csak. Eredményesebben dolgoznak de ez extra erőfeszítést, nyomást, stresszt igényel.m ami végső soron az egészséged (testi, lelki) róvására megy. Nem hiába nem most a legboldogabbak az emberek, a nagy “kényelem” és “fejlettség” ellenére sem.


Én pusztán arra akarok rávilagítani, hogy a piacgazdaság, kapitalizmus sem egy csoda rendszer, csak egyfajta rendszer ami nem változtatta meg gyökeresen a társadalmunkat, még ha újabb szórakozási lehetőségek is vannak mint régen. De érdekes az akkori emberek is megvoltak a mai cuccok nélkül és boldogabbak is voltak.

2019. aug. 5. 15:54
 17/20 A kérdező kommentje:

10


A munkaerő ára miért nő?

Elsősorban azért, mert a kormányok előírják a cégeknek mekkora minimálbért kell fizetniük, ez pedig domino hatással van a többi bérre is, ugymond beáraz más munkákat is hiszen a legolcsóbb munkához képest mindig drágábbnak kell lennie a szakképzett vagy diplomás munkáknak.


A béremelkedés (ami a kormányok célja az emberek életszínvonalának emelése és sztrájkok elkerülése végett) pedig extra terhet ró a cégekre amelyek kénytelenek a termékeik, szolgáltatásaik árát emelni csakhogy nyereségességüket megőrizzék, veszteségességet elkerüljék.


Ilyen módon tényleg nehéz megállapítani mi is idézi elő az emberek jólétének javulását, ha mindennek az ára folyamatosan növekszik. Mivel a reáljövedelem csak nagyon kis mértékben növekszik ezért úgy fest az emberek hacsak nem váltanak munkát és /vagy lesznek mindannyian vállalkozók akkor a gazdagságuk mintegy örökkévalóságik állandósul és csakis a technológia fejlődésével támasztható alá az, hogy a jóletük növekszik és nem azzal, hogy a javakból többet tudnak megvásárolni.


Érdekes lenne egy statisztikát megnézni az elmúlt 100 év reálbér illetve nominális béremelkedésekről.

2019. aug. 5. 16:17
 18/20 anonim ***** válasza:
54%

[link]


Mért fontosabb hogy más emberekhez képest hogy élsz, az abszolut élet szinvonalhoz képest?

2020. jan. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 cro-minyon válasza:
20%
A publikált GDP-növekedési adatok bármely országra alapból reál GDP-növekedési adatok. Ez azt jelenti, hogy az inflációval korrigálják azokat, inflációt beszámítva hozzávetőleg a magyar GDP-növekedés is 9-10 % lenne. Ezt nevenénk nominális GDP-növekedésnek. Technikailag a Paasche és a Laspeyres- féle indexszámításban különböznek.
2020. jan. 25. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 cro-minyon válasza:
0%
Amúgy viszont a GDP tényleg kamu. Csak más értelemben. Társadalmakra, egyénekre, környezetre káros tevékenységeket is növekményként könyvel le. Ez tényleg nagyon megtévesztő, jó pár évtizede más mutatót kellene már irányadónak tartani.
2020. jan. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!