Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ami létezik az jó, és ami nem...

Ami létezik az jó, és ami nem létezik az rossz?

Figyelt kérdés

Bocsi ha rossz témakör, de ez azt hiszem filozófiához kapcsolódik.


Van ez az álláspont hogy minden ami léteziVélemény


Ilyenkor már felmerülnek bennem a kérdések hogy néhány dolog ami létezik az miért is jó (pl: globális felmelegedés vagy a mérgező anyagok stb.), de ami leginkább kiszúrta a szemem hogy minden ami nem létezik az rossz. (Szóval rossz hogy nem létezik).

Miért is rossz hogy nem létezik pl. Thanos, vagy nem léteznek dinók (főleg a húsevők, mindenevők).

Felmerül bennem a kérdés hogy - tegyük fel létezik pokol (sry tudomány kategória) - miért is jó az nekünk ha létezik pokol? Abból szempontból jó hogy nem egy helyre kerül mindenféle ember, de alapvetően rossz dolog (szerintem).


Vélemény?



2020. jan. 2. 14:49
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

"Van ez az álláspont"

Tényleg van ilyen? Ezt hol halottad? Nagyon kitekert logika kell, hogy ebben rációt találjon valaki.

2020. jan. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Ez még csak nem is filozófia...


A filozófia logikára és logikus következtetésekre épül.


Ez közelében sincs ennek.

2020. jan. 2. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Szirty ***** válasza:

"Ezek" egész nap a laptop előtt ülve sok olyat kitalálnak amit ezen a bolygón, ahol mi élünk nem értünk.


Nekem pl. meggyőződéssel magyarázták hogy: "Ha mérjük, akkor nőni fog"

2020. jan. 2. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Roflkopter ***** válasza:

Szerintem itt a jó és a rossz nem a hagyományos értelmezésben van, hanem csupán annyi hogy ami létezik az a természetes/helyénvaló még akkor is ha bizonyos tekintetben negatív. Mindenesetre elég nyakatekert és erőltetett filozófia.


Egyébként meg logikailag abszolút hibás az a következtetésed, hogy ha “rossz ami nem létezik” akkor “rossz hogy nem létezik”

2020. jan. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
A baráti társaságommal ilyenekről beszélgettünk hogy létezik-e jó és rossz, és ebből eljutottunk a léteziség és hogy az jó-e vagy nem. Valaki felvetette ezt hogy ami létezik az jó, ami pedig nem az rossz. Voltak is utána kisebb konfliktusok hogy de..miért?? Végül is elfogadtam a gondolatát és azt hittem hogy (mivel szokott filozófiával kapcsolatos dolgok, kérdések után olvasgatni, keresgetni) ez valamilyen hiteles állítás.🤔 Igen, nem értek ilyen dolgokhoz, de kíváncsi én is szoktam lenni.😁
2020. jan. 2. 15:39
 6/15 anonim ***** válasza:

"mivel szokott filozófiával kapcsolatos dolgok, kérdések után olvasgatni"

Akkor először jó lenne tisztázni, mi a jó és a rossz, ld. pl. filozófia -> értékelmélet, etika. Utána jöhet a lételmélet, mi az hogy létező, mi a valóság, stb. (De lehet fordított sorrendben is. :))

2020. jan. 2. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 dellfil ***** válasza:

Én csak a fő kérdésen kezdtem el... "filózni". :D

Ugyan elolvastam mit is vélsz érteni a kérdésed kapcsán, de... A kiegészítéseid a kérdésed kiherélése. :DD És ne haragudj, bocsánat, de ezt kellett mondanom.

De. Ezek szerint akkor ÉN értettem félre, mit is kérdezel.

(Pedig alapjában baromi jó kérdés lenne. Utalna pl. Voltaire Candide-jára.


[link]


Viszont látom, hogy csak a kérdést fogalmaztad meg pontatlanul, félreérthetően. A kérdésmagyarázatod viszont tiszta vizet öntött a nyílt kártyák közé... :D [link]

De csak azért is. Ne menjünk el szó nélkül a lehetőség mellett. (?)

"Ami létezik az jó, és ami nem létezik az rossz?"

Egyenlőre ne firtassuk azokat az "egyszerű" fogalmakat, hogy mi a "jó", és mi a "rossz". Inkább nézzük meg, hogy mi az a "létezés", és mi az ami "nem létezés"... bocsánat "nem létező"... vagy nem létező(K)? Lehet a nem létezés/ző többesszámú? Ami/amik(?) nincs/nincsenek az/azok rendelkeznek bármivel is? Pl. számosság? Na de, ha nem rendelkezhetnek semmivel sem (mert nincsenek) akkor már a rendelkezés - vagy akár hiánya - miatt már "valamik", tehát valamiknek kell lenniük! nos nálam okosabb Besenyő úr, már utalt erre: :D


https://www.youtube.com/watch?v=uqh_kWyj_iM


0:27-től 1:07-ig kifejti. :) (A többi... :D lényegtelen. :D)


Ezek után, most hogy lehet egy nem létező "jó", vagy "rossz"? Vagy akármilyen. Hiszen még "abszolút értelemben azt sem tudjuk mik is ezek... Persze ha az ember a saját bőrén tapasztalja csak érzi melyik melyik. :D Igen ám de ugyanaz ami nekem "jó", a másiknak "rossz". És így tovább. De...

Ne fordítsuk komolyra, maradjunk a proli kocsmafilozófiánál.

Én nem voltam képes túljutni ezen, de biz' isten, nem vagyok büszke rá... igen igen tudom. Az álszerény szemforgatás undorító. Bűn. Hehe. Rossz!(?)

De azt is látom, hogy te a már nem létezőket (voltak dinoszauruszok) és a kitalált, elgondolt létezőket (pl. Thanos) egy kalap alá véve "nemlétezőként" definiálod.

Na akkor most már "elgondolkodhatunk" mi is az a "létező". Vigyázat! Csak látszólag ellentéte ennek a "nemlétező"! Mert "nemlétezni" csak "egyféleképpen" lehet. Vagy nullaféleképpen? (Mi is az a nemvanni? :DDD)

Létezni viszont szinte(?) végtelen féleképpen lehet. Ha jól tudom, a végtelen NEM ellentéte a nullának. Szóljatok, ha tévedek.

Na ugye látod, hogy némi "leleménnyel" mennyi marhaságot össze lehet hordani a témáról. :)

Hétköznapi válasz:

Nem, mert vannak jó és rossz létező dolgok, de a nem létezőkről nem sokat tudunk, így nem eldönthető, hogy jók-e vagy rosszak. A jó és a rossz sok esetben nem különíthető el élesen egymástól, lásd a mondásokat, "minden rosszban van valami jó", és "minden jónak meg van a rossz oldala". Nem beszélve a "gyöngyszemről" (kedvencem :D)

"A pokolba vezető út, jó szándékkal van kikövezve."


dellfil

2020. jan. 3. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 dellfil ***** válasza:

Ja, elfelejtettem a nagy tudákosságosságban a legkézenfekvőbb válasz. :)

Példa: Ballagsz a sivatagban egyedül. Ha a kulacsodban létezik a víz végig míg el nem éred az oázist, az jó, ha nem létezik benne a víz, az rossz. Neked. :D

Ellenpélda: Ha létezik benned a betegség az rossz, de ha nem létezik benned a betegség az jó. Neked.


dellfil

2020. jan. 3. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 dellfil ***** válasza:

[link]


Valami módon ez is a témához kapcsolható. :)


dellfil

2020. jan. 3. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

*nem olvastam el a válaszokat*


Az alapkérdés hibás "mi a jó és mi a rossz?", Inkább olyan létezik reálisan nézve, hogy előnyös és előnytelen.

2020. jan. 3. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!