Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az angolszász népek miért...

Az angolszász népek miért ennyire hajlamosak a rasszizmusra?

Figyelt kérdés
Valóban felsőbbrendűnek képzelik magukat?
2020. febr. 23. 14:36
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

9


Köszi. Én és a 6-os viszont ezt tapasztalta. És még sok ismerősöm. Úgyhogy az igazság valahol középen van.

2020. febr. 23. 18:51
 12/17 2*Sü ***** válasza:
81%

> Próbáljunk meg a kérdésre fókuszálni! Fárasztó amikor az ember feltesz egy kérdést, és rögtön jönnek a keresztkérdésekkel, mondandó kiforgatásával, tagadásokkal stb.


Mert nem pusztán kérdeztél, hanem a kérdésben egyben kijelentettél valamit, ami kérdéses, hogy mennyire állja meg a helyét. Pl. ha valaki azt kérdezi tőled, hogy milyen oka van annak, hogy te elloptad a Mona Lisát, abban van egy állítás. Te sem az okokat fogod sorakoztatni, hanem azt fogod kifejteni, hogy miért nem igaz az az állítás, hogy elloptad a Mona Lisát, illetve hogy a másik valahogy próbálja már kifejteni, hogy mégis mire alapozza azt, hogy te elloptad Leonardo da Vinci festményét.


> Én is elsősorban az angolokról tudok nyilatkozni mivel köztük éltem életem egy jelentős szakaszában.


Néhánnyal, ami valószínű nem egy reprezentatív minta.


> Idegengyűlöletre, egyes népcsoportok alacsonyabb rendűnek, rosszabbnak tartására értem és emiatti hátrányos megkülönböztetésre.


Igen, ez is benne van, de alapvetően a rasszizmus magja alapvetően az általánosítás. A rasszista gondolkodásmód valódi hibája nem abban rejlik, hogy hibás hierarchiát állít fel a népcsoportok tulajdonságai között, hanem az, hogy egyáltalán bármilyen általános tulajdonságokat rendel népcsoportokhoz, valóságot nem tükröző általánosítással, sztereotip módon.


> A feketéknél ez nyilván a fehérek velük való bánásmódjából fakad, míg a fehéreknél a felsőbbrendűség érzésből.


„Mert hát ugye a fehérek agresszorok. Bezzeg bennünk feketékben nincs agresszió. Mennyivel jobbak vagyunk ezeknél a fehéreknél.” Hát ez pont ugyanúgy rasszizmus, ugyanúgy egy másik népcsoport erkölcse fölé való helyezkedés. Ez nem kevésbé hibás gondolkodásmód önmagába, még ha történetesen ezt a rasszizmust egy másik rasszizmus hívta is életre. Ha emberekre vetítjük, attól, hogy egy rokonomat megölte az X család egyik tagja, attól még nem teszi erkölcsileg elfogadhatóbbá azt, ha én bosszúból megölöm az X család egyik tagját, sőt azt sem, ha történetesen a gyilkost. Ezt önbíráskodásnak hívjuk, ami erkölcsileg nem hogy elfogadhatóbbá, hanem inkább elítélendőbbé teszi a tettemet.

2020. febr. 23. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Wadmalac ***** válasza:
62%

"Én is elsősorban az angolokról tudok nyilatkozni mivel köztük éltem életem egy jelentős szakaszában. Elképesztően különlegesnek, már-már kisisteneknek tartják magukat csak mert angolna születtek."

A sovinizmus és rasszizmus fogalma gyakran összekapcsolódik, de attól még nem azonos.

A túltengő nemzeti öntudat, büszkeség nem azonos a bármilyen módon elkülöníthető rasszokkal szembeni gyűlölettől.


És egy országon belül is, a sovinizmus lehet egy rétegjellemző, vagy területi sajátosság, nem feltétlenül igaz a komplett nemzetre.



Ez amúgy is egy nehezen vizsgálható terület, mert nincs valódi objektív adat sehonnan sem. Minden ilyetén vizsgálat szubjektív, prekoncepciós, lévén többségében politikai célú volt mindig is, vagy ilyen, vagy olyan eredmény kimutatására.


A magyar is be van állítva rasszista népnek, miközben valójában Mo. sok-sok eltérő nemzetiség békés együttéléséről szól évszázadok óta, a származás sosem volt központi kérdés.


Amúgy sovinizmus terén sok ország tetten érhető, nem feltétlenül idegengyűlöletben, inkább a saját nemzet fontossági előre sorolásában. Ilyen szempontból a szigetországok általában elöl járnak, a fizikai elkülönülésük is ad erre erős történelmi alapot.

2020. febr. 24. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
2020. febr. 24. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:

Kérdező, én teljesen egyetértek veled. Sajnos jelenleg még én is itt élek (amint lehet megyek is haza) igaz én Skóciában, de ugyanúgy tapasztalom a rasszimust. Csak azért utálnak mert magyar vagyok. Vagyis nem mondanám, hogy utálnak, de elkülönülnek tőlem, másként néznek rám, nincsenek is barátaim, mindenki kinevet és kibeszél, úgy, hogy én az égvilágon nem tettem semmi rosszat, én egy kedves, mosolygós lány vagyok. Volt már olyan, hogy azt a beszélgetést kaptam el, amikor szintén rólam volt szó, és olyanokat mondtak, hogy "ez egyáltalán miért jött ide"?! Szóval bajuk van azzal, hogy én más nemzetiségű vagyok.

A lényeg, hogy én is tudom és egyetértek veled, hogy az angolok, skótok...stb. nem nagyon szeretik a más népeket, ha azok bemennek élni az országukba. Persze tisztelet a kivételnek, vannak kedvesek, akiket nem zavar, de az én köreimben a többség rasszista.

2020. márc. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

15


Köszi, megosztottad tapasztalataidat, nagyon sajnálom amiért nem pozitívabbak a tapasztalataid.


Sajnos a többség itt nagyon műveletlen, messze az otthoni átlag alatt, és az a műveltség hiányából fakad általában az idegengyűlölet. Egy informáltabb ember kisebb valószínűséggel válik rasszistává, bár olyanra is van elég példa, mert csak egy fajta információkat gyűjt, amelyek az ő álláspontját támasszák alá.


Ugyanakkor az angolok/ skótok egyáltalán nem kíváncsi nép, úgy ahogy például a magyarok között sok embert lehet találni, akik kíváncsiak más kultúrákra, népekre, sajnos őket nem érdekel más nép. Ezt nagyon tudom sajnálni, hiszen egyértelmű lelki szegénységre utal.


Föl a fejjel! És tudd meg nem éri meg a jobb anyagi helyzetért minden mást feláldozni.

2020. márc. 9. 22:36
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

"Sajnos a többség itt nagyon műveletlen, messze az otthoni átlag alatt, és az a műveltség hiányából fakad általában az idegengyűlölet."


Vagyis nem nemzeti jellemző.

A többségben ilyenkor nem is nemzeti hovatartozás alapján van idegenkedés, hanem azért, mert azt hiszik, elveszed a munkájukat.

A másik az a falusi belterjes reakció, amikor a kocsmából kinézik az új arcokat. Csak ez buta embereknél városban sem lesz jobb.

2020. márc. 10. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!