Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért fáj egyeseknek a "primit...

Cucumberer kérdése:

Miért fáj egyeseknek a "primitív kultúrák" terminus létezése, annak ellenére hogy lexikonok és kultúra antropológiai könyvek is töretlenül használják ezt a kifejezést a mai napig?

Figyelt kérdés

Miért fáj annyira egyes egalitáriusoknak a "primitív kultúrák" terminus létezése, annak ellenére hogy lexikonok és kultúra antropológiai könyvek is töretlenül használják ezt a kifejezést a mai napig?


Tessék Britannica:

[link]


Google Books könyvtalálatai: [link]


Egy nagyokos egalitárius pedig azt mondta a GYK-án, hogy hát szerinte ilyen nincsen ,mert a kutúra nem lehet primitív. Jót nevettem rajta.



2020. ápr. 11. 16:44
 1/3 belapus ***** válasza:
100%

Talán mert manapság már leginkább pejoratív értelmű ( iskolázatlan, műveletlen ) jelzőkkel azonosítják.

Nekem is rá kellett most keresnem, és azt találtam, hogy néprajzilag ősállapotút jelent.Így viszont korrektnek tűnik.

2020. ápr. 11. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Két rendkívül eltérő dolog, hogy történelmi összefüggésekben említjük, vagy mint létezőt és lenézendőt.

Meg aztán gyakori jelenség, hogy aki lenéz "primitív kultúrákat", arról kiderül, hogy hozzá képest a primitív is toronymagasan felül van.

2020. ápr. 11. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem írták, a primitív szónak van egy akadémikus jelentése, tudományos, kulturális, művészeti, stb. körökben, és van egy hétköznapi pejoratív jelentése. A kettő nagyon nem összekeverendő.

Például Vivaldi Négy Évszakját sok helyen "primitív zeneként" említik, ami annyit jelent, hogy népi ihletésű és leíró jellegű, hangulatfestő zene. Ez kicsit sem degradáló, ez egy fajta zenei besorolás.

Primitív művészet is létezik, főleg az ősi, természeti népek művészete, és a jellegzetességeiket felhasználó modern művészeti ágra is mondják. (ld: "primitive art")


"a kutúra nem lehet primitív"

Aki ezt mondta, csak a hétköznapi jelentését ismeri a szónak.

2020. ápr. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!