Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan robbantották fel a...

Hogyan robbantották fel a várakat?

Figyelt kérdés

Mindenki ismeri történelemből, hogy vannak váraink, amiket felrobbantottak.


Ott van pl. Kanizsa vára, ami a leírások szerint az ország legmodernebb és egyik legnagyobb vára volt a fénykorában, majd felrobbantották, de úgy, hogy szőrén-szálán eltűnt, nyomát sem találják.


Ez hogyan lehetséges?


Én azt gondolom, hogy ha valamit felrobbantanak, akkor legalább az alapja megmarad, ehhez képest semmit nem találunk róla, mintha nem is létezett volna.



2020. okt. 9. 20:24
 1/4 anonim ***** válasza:
83%
Felrobbantották, utána a romokat elhordták és újra felhasználták.
2020. okt. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A példázott esetben a várból származó köveket sem találták meg. Az meg nem valószínű, hogy azért, mert a világ másik felére hordták el a romokat, tehát továbbra is ott van a rejtély.


És számomra az sem világos, hogy hogyan robbantották fel? Egy téglaépület oké lenne, de itt méter vastag terméskövekről beszélünk. Egy Eger szintű várat szerintem még dinamittal is problémás lenne felrobbantani, nemhogy az akkori technológiával, ami tudtommal kimerült a puskaporban. A puskapor értékes volt, ha azzal robbantották fel a várat, akkor merő pazarlás volt az egész, számomra hihetetlenül hangzik.

2020. okt. 9. 20:42
 3/4 EagleHUN ***** válasza:
100%

Puskaporral robbantották fel, mivel abban az időben még nem volt más.


A sziklán álló várakat csak simán összedöntötték robbantással.


De ahol lehetett és puhább talajon állt ott aláástak a falaknak (akna) és onnan robbantottak. Azon a helyen az alap is megsemmisült.

Persze olyat senki nem csinált hogy végig a fal alatt mindenütt robbantottak.


Tudni illik még azt is hogy régen nem nagyon alapoztak ám.

Egyszerűen olyan masszívumot építettem ami sokáig egyben maradt. Viszont sokszor előfordult hogy idővel süllyedt is nem is mindenütt egyenletesen. Akkor meg is repedt az egész amit aztán befoldoztak, kipótoltak.

Na most a robbantások után ezt már nem végezte el senki sem.


Viszont a leomlott törmeléket nem csak elhordták belőle a köveket hanem a föld is befedi elég gyorsan évi 1-2 cm vastagodással is. 1-2 x100 év alatt már csak buckák vannak, de ha pl árterület is akkor még el is simul a terület a falmaradványok a föld alá kerülnek viszonylag hamar.


Továbbá tudni kell még azt is hogy hiába volt nagy egy vár, régen ez úgy működött hogy volt egy kisebb kőből épült része és az azt körülvevő palánk rendszer. Ami földből meg fából készült. Na az hamar elenyészik robbantás nélkül is. Sőt a török kor végére a sima magában álló falú várakat is átalakították és megerősítették földdel földbástyákkal. A falnak már csupán a földet tartó szerepe volt, mert az akkori tüzérségi támadások ellen (török kör, török kor vége felé) a magukban álló falak már szinte semmit nem értek.


Nem véletlen hogy már azt is megtehették hogy felrobbantják, mert a jelentőségük elveszett addigra. Magtárnak, börtönnek még jók voltak másra már nemigen.


Továbbá Kanizsa pont rossz példa minderre több szempontból is!

[link]

A leírás szerint nem felrobbantották hanem lebontották és tégla és föld várról lévén szó gyakorlatilag az alapokat is elhordták onnan.

De azt is hallottam hogy a maradványainak szándékos elpusztítása is megtörtént a szocializmusban, konkrétan kimarkolózták a megmaradt alapokat is!

2020. okt. 9. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ehhez hasonló, jó válaszokat vártam, nem is csalódtam.👍
2020. okt. 9. 21:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!