Szokták mondani, hogy az olvasás bővíti a szókincset, javítja a kifejezőkészséget. Miért jobb ilyen célokra az olvasás, mint mondjuk egy sorozatnézés?

Figyelt kérdés
Az tiszta sor, hogy az olvasás javíthatja a kifejezőkészséget és nagyon hasznos, mert sok kifejezés jön az emberrel szembe, amiket később fel tud használni egy beszélgetés folyamán. De ilyen alapon miért nem segíti mondjuk egy film vagy egy sorozat nézése ezeket a készségeket és, ha kevésbé hatékony, akkor miért?

2020. nov. 27. 12:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%
A sorozatban elfelejted amit mondanak. Egy pillanat alatt zajlik az egész. A könyvben úgy haladsz anogyan akarod. Régi magyar szavak nincsenek sorozatokban
2020. nov. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy filmben mutatnak valamit, Fekete István meg olyan leírást ad rá, hogy megjelenik előtted. Filmben ilyeneket nem kell szavakba ölteni.


Filmek sorozatok java nem igazán épít kifejezőkészségre, szókincsre és kevesebb is egy akciófilmben az emelkedettebb aspektusú párbeszéd, mint egy jobbféle könyvben.


Ha a Rambóban, vagy az Amerikai ninjaban nem olyan pár szavas párbeszédek lettek volna, akkor a nézők túlnyomó többsége akiknek bejött a film, nem értette volna meg.

2020. nov. 27. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

2. ma 12:49-es vagyok


na meg ha bonyolultabb lett volna a párbeszéd az Amerikai ninjaban, akkor a hangalámondásos kalózverziójú VHS kazettákon mégbrutálisabb félrefordítások és hiányok lettek volna :D

2020. nov. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

előző kettő vagyok


kiegészíteném az utóbbit egy linkkel :D

https://www.youtube.com/watch?v=OdVI8eHNaeE

2020. nov. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%

Ez a megállapítás azokból az időkből származik, amikor még nem voltak sorozatok, illetve audiovizuális kultúra. Tehát a mondás alapja nem egy összehasonlítás, amiben a sorozatok alulmaradtak, hanem szimplán akkoriban nem volt vetélytársa az olvasásnak.

Az összevetés alapja a beszélt nyelv volt. Ahhoz képest az olvasás komoly előrelépés a művelődésben. Ezt próbálta kifejezni a mondás. Azt azonban nem tudták számításba venni, hogy a világ új információforrásokkal is bővülni fog. Éppen ezért nem érdemes ebből rangsort kreálni.

2020. nov. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Mert egy könyvben jellemzően bővebb a szókincs.

Persze, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen könyvről, vagy milyen sorozatról van szó. Mondjuk ha a Mester és Margarita tévésorozatot párhuzamba állítjuk mondjuk ezzel: [link] nem biztos, hogy a nyomtatott olvasmány lesz az, amelyik a szókincsedet növelni fogja. :D

Szóval ez sem fekete-fehér helyzet, nem jelenthető ki kategorikusan, hogy "ez jó, ez pedig rossz", és tegyük hozzá, hogy a '90-es években, de még a múlt évtizedben is a tévé elég erőteljesen démonizálva volt.

2020. nov. 27. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Minőségi sorozat ugyanúgy bővítheti.
2020. nov. 27. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
55%

Én úgy gondolom, hogy mindegyik nagyon fontos.

Az olvasott anyag fejleszti ugyan a szókincsedet, de sokkal inkább a helyesírásodat.

Ha csak olvasol, attól Te még élő szóban nem fogsz tudni szabatosan beszélni, azt külön gyakorolni kell.


A magam esete nagyon jó példa erre.


12 évesen vettem az első számítógépemet (ez volt 40 éve).

Mivel a számítástechnika nyelve az angol, így szükséges volt némi angol tudás is. Tanulni nem tanultam sosem az angol nyelvet, így marad a szótár. Idővel azt vettem észre, hogy alig kell már szótár, ahhoz, hogy megértsem az adott szöveget.

A szókincsem elég nagyra duzzadt és ha leírtam a szót, az szinte mindig hibátlan volt.

Igen ám, de sosem hallgattam az angol nyelvet, sosem beszéltem másokkal az angolt és szinte sosem írtam hosszabb szöveget.


A mai napig nem tudok megszólalni angolul és képtelen vagyok írni is egy komplett mondatot.


Magyar nyelvben viszont olvasok is, írok is , hallom a beszédet és beszélem is a nyelvet.

Mind a 4 kell, ahhoz, hogy kulturáltan , nagy szókinccsel tudj kommunikálni.

16 évesen volt egy tanárom, akitől nyugodt , nagyon választékos, és nagyon élvezhető beszéd stílust tanultam. Szakismereti tanár volt, nem magyar nyelv.

2020. nov. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

#2

Nana, azért a Rambóval csak óvatosan

https://www.youtube.com/watch?v=U7sEnH6I9Gw


:D

2020. nov. 27. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Látom, vannak egy páran, akik értik, és vannak egy páran, akik nem értik. Nekik hiába is másolom be, amit itt a Gyakorin találtam, de akik értik, ők legalább igazolást kaphatnak arra, hogy jól gondolják.

Ez egy forgatókönyv részlete.


The snow is still falling. It covers the ground. It covers the acres of parked cars. It swirls and tosses and blows. As the five friends come bursting out of a side exit they all stop dead in their tracks.

VINCE

Snow... Holy shit, snow!


Hát valóban, amit mond, az tényleg oly annyira gazdagítja a szürkeállományt, mint amit olvasni lehet. :D

2020. nov. 27. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!