Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Századfordulón miért volt...

A Századfordulón miért volt olyan furcsa a társadalom, kultúra? Mi okozta ezt az ellentmondáshalmazt?

Figyelt kérdés

A kb. 1880-tól 1914-ig, az első világháború kitöréséig tartó időszakról beszélek.


Ezen időszak egyszerre tűnik 19. századinak, és 20. századinak.


A nőktől továbbra is elvárták a hosszú szoknyák és a fűzők viselését, meg a férjnek való engedelmességet, de mellette egyre több lakásban lett áram és különféle házimunkát segítő gép, pl. korai porszívók, elektromos fűtőeszközök, rezsók, még vibrátorok is, ez azzal járt, hogy sok nő elbocsájtotta a cselédjét és önálló háziasszony lett. Voltak korabeli női jogokért küzdő szüfrazsett-tűntetések, de egy csomó nő elítélte ezeket és utcalányokkal meg koldusnőkkel azonosította, pedig őértük is tűntettek.


Megjelentek az első autók, távvezetékek, általános lett az utcai villanyvilágítás, sőt a középosztály és afeletti házakban is egyre elterjedtebb lett a villany, de mellette az orvostudomány mindenféle kontárok által kevert kenceficére alapozódott, sok orvos öltönyben, kalapban ment be a beteghez, és undorodott attól, hogy hozzáérjen.


Hatalmas tudományos előrelépések, fejlődések történetek minden területen, megismerték a Galaxist, a radioaktivitást, a váltóáramot, a rádióhullámokat, az egyre összetettebb szerves vegyületeket, az evolúciót, a korai elektroncsöveket, de mellette hatalmas divatja volt a "tudományos rasszizmusnak", légbőlkapva olyan elméletekben való hitnek, hogy a fehér ember a legfejlettebb és a néger, indián stb. közelebb áll a majmokhoz.


A politikusok illedelmes, tanult, jól öltözött, művelt emberek voltak, de mellette ezerrel nyomatták a gyarmatosítás, a fegyverkezés, az extrém nacionalizmus tanait, sok közülük direktben az Első Világháborúhoz vezetett.


Párizs, London, New York, Budapest, Berlin csodálatos városok voltak, a művészet és a tudomány álombéli fellegvárai, amikben úgy tűnt, bármi lehetséges, az emberi tudásnak és felemelkedésnek többé semmilyen ódivatú dolog nem szab határt, a művészet annyira avantgarde és szex-pozitív volt, hogy hasonló sem jelent meg, az 1960-as évek végéig. De mindezt csak a városi gazdagok élvezhették, az átlag munkások, vidéki parasztok nem igazán éltek jobban, mint 100 évvel azelőtt a 18. és 19. század fordulóján.


Szinte évente jelentek meg új stílusirányzatok a művészetben, impresszionizmus, szimbolizmus, posztrealizmus, kb. követhetetlen, de a legtöbb művész mégis elégedetlen volt a korral és cinikusan állt hozzá, gondoljunk Baudelaire-re a franciáknál, vagy Ady-ra nálunk.


Ezzel szemben az I. világháború utáni 1920-as évek, már teljesen "modernnek" tűnik, a mi világunk egy logikus elődjének. Gengszterek, flapperek, jazz, kommunizmus, fasizmus stb. más mint a "Belle Époque" álombélinek tűnő világa.



2020. nov. 29. 23:14
 1/5 anonim ***** válasza:
50%

Rossz a megközelítés.

Ne haragudj, de egy sor butaságot írsz.

Olvass sokat a témáról.

A félműveltség veszélyesebb, mint a műveletlenség.

2020. nov. 30. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mansour ***** válasza:
76%
Azt a hozzáállást, ami miatt ellentmondásokat látsz a felsorolt dolgokban (most eltekintve attól, hogy tárgyszerű tévedések is vannak azokban), azt úgy hívják, hogy kronológiai sznobizmus. Ami azt jelent, hogy saját korod felsőbbrendűségének tudatával szemléled a korábbi korszakokat. Abba gondolj bele, hogy nagy valószínűséggel 100-200 év múlva ugyanennyi vélt vagy valós ellentmondást fel fognak majd sorolni a mai világunkkal kapcsolatban.
2020. nov. 30. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
50%

A "furcsa" általában azt jelenti, nem értjük. Jelen esetben adott egy időbeli folyamat, amit röviden fejlődésnek nevezünk. Egy korábbi korban sok minden nincs, ami később van. A viselkedés általában a kor lehetőségei szerint alakul. A kulturális szokások később, több ismeret birtokában megváltoznak, ez mindössze annyit jelent, a korábbi lehetőségekhez illeszkedők később az új lehetőségek mellett kényelmetlenek, vagy rájövünk egy hatékonyabbra. A fejlődés jellemzően gyorsuló, néha ugrásokkal. Ez amiatt van, mert több tudásból indulva nagyobb változás érhető el egységnyi idő alatt.

A furcsa egy elképzelt állapothoz képest eltérő állapotot jelent, és jellemzően az elképzelés téves, mivelhogy a valóság adott. Egy adott állapotban az ellentmondás nem értelmezhető viszony. Ellentmondás az adott állapot két eleme között lenne lehetséges, csakhogy ez azt jelentené, a fejlődés alapján az egyiknek másnak kéne lennie. Eszerint a fejlődés abnormális? Mitől lenne egy másik fejlődés a normális?

2020. nov. 30. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Feltalálni egy csomó új dolgot könnyebb volt, mint megváltoztatni a társadalmak gondolkodását.
2020. nov. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
#1-2-nek igaza van, nem értem, miért lettek lepontozva. Csak kiragadsz dolgokat (hasonló ellentmondásokat a mai világunkról is ki lehetne ragadni egyébként), ráadásul tényleg vannak benne tárgyi tévedések is.
2020. dec. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!