Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen civilizacioju emberek...

Milyen civilizacioju emberek elhettek időszámításunk előtt, kb 10 ezer éve?

Figyelt kérdés
Mivel foglalkozhattak szerintetek? Hogy elhettek? Ki hogy látja?
2020. dec. 6. 19:18
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

#10 "Ősembernek akkor nevezzük, ha még ősközösségben élt, a letelepedés előtt, ÉS már tudna szaporodni a mai emberrel."

Az ősember egy biológiai kifejezés, nem kulturális. Tízezer éve biológiailag mai emberek voltak a földön, nem ősemberek, de kultúrát tekintve legnagyobb részt még ősközösségben éltek. Bizonyos kultúrákban ma is így élnek.

2020. dec. 8. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Egy biztos, hogy eltérő fejlettségű területek voltak, ahogyan most is. Volt egy jó film, ami szerintem akár ezen a tájékon is játszódhatott, bár abban vannak neandervölgyiek is. A tűz háborúja a cime. Régi, de jó film.
2020. dec. 9. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

"Tízezer éve biológiailag mai emberek voltak a földön, nem ősemberek"

Az ősemberek biológiailag 𝐌𝐀𝐈 𝐄𝐌𝐁𝐄𝐑𝐄𝐊 voltak!

Az előemberek nem voltak azok, de ebből több faj is volt.

2020. dec. 9. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Tislerics Máté ***** válasza:
#13! Köszönjük, hogy leírtad harmadszorra is. De most már hivatkozhatnál is valamire. Mert pl. a Wikipédia tökre mást ír erről...
2020. dec. 9. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

#13 Tökmindegy, milyen betűtípussal szeded, ettől még nem lesz igazad.

Menjünk bele részletesen.

Mindegy, hogy egy embercsoport (akár 10000 éve, akár most) mennyire kezdetleges körülmények között él, ettől még nem tekinthetők ősembernek. Egyszerűen nem erre használjuk ezt a szót, nem kulturális fogalom, hanem biológiai: fajunk jelenlegit megelőző törzsfejlődési stádiumát jelenti. Bizonyos szinten vita tárgya, de biológiai szempontok alapján.

Az egyik (a te felfogásodhoz talán közelebb álló) osztályozás szerint az ősember(ek bizonyos típusai) Homo Sapiens alfajok, azaz pl. Homo Sapiens Neanderthalensis, Homo Sapiens Heidelbergensis, stb.

Eszerint a mai ember szintén egy Homo Sapiens alfaj, Homo Sapiens Sapiens.

A másik (elterjedtebb) osztályozás szerint a különböző ősemberfajok a Homo Sapienstől eltérő fajok, Homo Neanderthalensis, Homo Heidelbergensis, stb.

Mindegy melyiket tekintjük, a lényeg: biológiailag jóval nagyobb az eltérés az ősember és a mai ember között, mint a ma élő emberek bármelyik csoportja között.

2020. dec. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Én azt a meghatározást használom, hogy amíg egy faj, addig ősember. Ennek lehetünk mi egy alfaja, ill. több is.

Az előemberek pedig nem ősemberek. Attól még, hogy az ősünk, a régebbi majmokat sem hívjuk ősembernek.

Az előember más faj, mint mi.

2020. dec. 9. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Tislerics Máté ***** válasza:

#16! Tehát részedről ez egy önkényesen használt gyűjtőnév. Ok! De akkor miért alkalmazkodjon mindenki a te elképzelésedhez? Az már csak hab a tortán, hogy ezt úgy próbálod elérni, hogy leírod 3xor másfajta kiemeléssel.


Azt hittem van valami logikus magyarázatod arra, hogy miért erőlteted ennyire ezt a (szerintem totál félrevezető és szélsőséges) megnevezesét egy alapvetően olyan fajra, ami akkor már fejlett településeken IS élt. Kereskedett, földet művelt, stb...


A Te fogalmaid szerint ha 10.000 éve mondjuk elhagytad Jerikó városát, akkor hirtelen az ősemberke közé kerültél... Hadd ne keljen már nekünk is így gondolkodni. Vagy ha mégis, akkor adj rá logikus magyarázatot. Ne azt hogy "én azt a meghatározást használom ...".

2020. dec. 9. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Én annak idején ezt a fajta kategorizálást tanultam.

Mondjuk azt nem részletezték, hogy szólt a meghatározás akkor, amikor már az emberiség egy része városokban élt.

Ezért írtam azt, hogy a letelepedés ELŐTTI emberiséget nevezzük ősembereknek.

2020. dec. 9. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!