Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az első világháború után...

Az első világháború után Magyarország miért nem tarthatta meg a mai Szlovákia területén lévő Dunamenti-alföldnek azt a részét, ahol a magyarok részaránya magas volt és magas ma is?

Figyelt kérdés
Értem, hogy a Duna fontos hajózási, kereskedelmi útvonal és természetes határnak tökéletes, de a Magyarországon Tiszának is van olyan része, ahol a másik oldalon nem egy másik ország van. Akkor miért nem tudták azt a részt még megadni? Németországtól akkor is elválasztott volna minket egy csomó terület. Ausztriával meg amúgy is határos Magyarország. A Dunamenti-alföld nincs olyan távol a mai határhoz, mint például Székelyföld. Tudom, hogy volt csehszlovák-magyar lakosságcsere is. De azért ma is sok magyar él ott.

2021. jan. 6. 22:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%
Mert nem igazán érdekeltek senkit az etnikai viszonyok se az I., se a II. vh utáni rendezéskor. A csehek erősebbek voltak diplomáciailag, emigráns kormányuk is volt a szövetségesekkel együttműködve. A háború előtt az oroszokkal is különösen jó viszonyt ápoltak. Közép-Európában pedig kizárólag az oroszok akarata érvényesült, akik pedig a csehekkel szimpatizáltak értelemszerűen.
2021. jan. 6. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
82%
Azért, mert Magyarország ismét a vesztes oldalon volt, és a döntéshozók ugyanúgy alárendelték az etnikai elvet egyéb pl. stratégiai, közlekedési, stb. érdekeknek, mint az első vh. után. A háború utáni közhangulatban nem nagyon lett volna elképzelhető egy számunkra, az utolsó csatlós számára kedvező döntés még, ha etnikailag igazságosabb lett volna is. Nem olyan bonyolult ez.
2021. jan. 6. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és most látom az első válaszoló érveit, mik szintén valóban helytállóak.
2021. jan. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 meszike91 ***** válasza:
100%
Mert stratégiai fontosságú volt a Csehszlovákoknak.
2021. jan. 7. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
54%

Mert a magyar hadsereget teljesen megsemmisítették Károlyiék és a kommunisták. A világban az "erősebb kutya b@szik" elve érvényesül (különösen háború esetén), a magyar érdekeket pedig a magyar hadsereg tudja képviselni, a nem létező hadsereg pedig nem tud képviselni semmit sem. A magyar hadsereg épen maradása esetén az Antant semmit sem tudott volna tenni, így viszont kiszolgáltatottá vált a magyarság, a mostani országunk is egy könyöradomány, örülhetünk, hogy meghagyták, különben akár meg is szüntethették volna az országunkat.

A németek ennyire nem voltak hülyék, így nem darabolták szét őket annyira (bár voltak rá tervek), és több helyen népszavazást is kiírtak, de nem lett volna kötelező egy négyzetméternyi földet sem átadniuk, ugyanis valójában az Antant nem tudta volna legyőzni Németországot. A Központi Hatalmak adták fel, mert az USA belépésével megnyerhetetlenné vált a háború.

A wilsoni elvek pedig kizárólag a belső bomlasztásra voltak jók. Egyébként értelmes ember nem gondolhatta, hogy majd a népirtó gyarmatbirodalmak, meg a népirtó balkániak figyelembe veszik az elveket.

2021. jan. 7. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
53%

A trianoni békeszerződés hátterében megvolt a félelem, hogy a monarchiát, ahol a szláv népek aránya elég nagy volt, az oroszok fellázítják és ugyanolyan anarchiába süllyesztik, mint amiben akkoriban az oroszok voltak. A forradalom idején Oroszország teljesen eltűnt a térképről, egyáltalán nem voltak megbízható információk az eseményekről, ezt a legkevésbé sem szerették volna Európában viszontlátni, így döntötték el, hogy a Monarchiát feldarabolják kezelhető méretekre. Az aggodalom annyiban megalapozott volt, hogy a csehek, szlovákok a déli szlávok, de még a románok is eléggé szimpatizáltak a kommunista forradalommal. Ez volt a trianoni háttér.


A bécsi döntések után pedig Sztálin döntötte el mi lesz, ő pedig helyreállította a trianoni határokat, mert sokkal szimpatikusabbak voltak neki a környező országok, mint a kiszámíthatatlan, örökké kavaró magyarok.

2021. jan. 7. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

#6 Ez marhaság. A Monarchiát azért osztották fel, hogy a létrejövő utódállamok egyszerre legyenek németellenesek és Franciabarátok, amellett, hogy erős falat alkossanak a Szovjetunió ellen. Egyik sem jött be, a csehszlovákok egy puskalövés nélkül lefeküdtek a németeknek, a szlovákok pedig az egyik első és leghűségesebb szövetségest adták. Románia szintén. Jugoszlávia semmit sem ért a németek ellen, fanatikusan hűséges szövetségesek lettek, még a szerbek is kettészakadtak. Az utódállamok a poros nyomába sem értek a Monarchiának semmilyen szinten sem. Csak Magyarország ellenállt.

Sztálin meg az "oszd meg, és uralkodj" elven rajzolta át a határokat.

Az egészből annyi lett, hogy keletkezett egy csomó életképtelen, kiszolgáltatott, egymást gyűlölő, ellenséges nemzet és ország, valamint sikerült örökre tönkre tenni, nemzethalálba üldözni egy nagyon mélyről felkapaszkodni próbáló nemzetet, országot.

2021. jan. 7. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Én megértem az indulataid, csak ha elolvasod, amit irtál, esetleg kihúzod a fejed a homokból vagy olvasgatsz még egy kicsit, akkor láthatod, hogy nem az volt, amit leirtál.
2021. jan. 7. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy milyen nagyságos indulatokat sikerült leszűrnöd az írásomból, de akárhogy nézem is, a te írásodnak nem sok köze van a valósághoz az enyémmel ellentétben. Neked sem ártana egy kis olvasás álmodozás helyett. Az elképzelt világod ugyanis nem a valóság, ideje felébredni, a tudás nem terem csak úgy a fejben.
2021. jan. 7. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 sadam87 ***** válasza:

#5

"valójában az Antant nem tudta volna legyőzni Németországot. A Központi Hatalmak adták fel, mert az USA belépésével megnyerhetetlenné vált a háború."

Aha. Tehát mivel látták, hogy nem tudják megnyerni a háborút, ezért simán bevállalták jelentős területek elcsatolását, a hadsereg szinte teljes felosztását és a hatalmas jóvátétel fizetését, bár az Antant nem tudta volna legyőzni őket.

Hát én nem egészen így tudom.

[link]

Az már 1914 végére szinte biztosra látszott, hogy a központi hatalmak nem nyerhetnek az antant túlereje miatt. Moltke 1914-ben kimondta, hogy a háború elveszett...

[link]


#6

"Az aggodalom annyiban megalapozott volt, hogy a csehek, szlovákok a déli szlávok, de még a románok is eléggé szimpatizáltak a kommunista forradalommal."

Mondjuk Magyarországon 1919-ben épp komunista diktatúra volt (Tanácsköztársaság), amit épp arománok takarítottak el (egy kellemes kis megszállásért cserébe).


#7

"a csehszlovákok egy puskalövés nélkül lefeküdtek a németeknek"

Mondjuk nem sok esélyük volt, miután az angolok és a franciák gyakorlatilag elárulták őket, és odaajándéjozták a németeknek a kiépített cseh erődrendszert a Szudétavidéken. (Müncheni egyezmény)

" Jugoszlávia semmit sem ért a németek ellen, fanatikusan hűséges szövetségesek lettek"

???

A jugoszláv vezetés hajlandó lett volna szövetkezni a németekkel, de végül a közvélemény noymására ezt nem tették meg, az angolbarát katonai vezetők pedig puccsot hajtottak vége. Ennek hatására Hitler lerohanta Jugoszláviát. (Amibe amúgy egy idő után magyar csapatok is bekapcsolódtak.)

[link]

A szerbeknél amúgy később is jelentős partizán tevékenység folyt a megszálló németek ellen.

"Csak Magyarország ellenállt."

Minek??? A korebeli vicc szerint (1944) a német megszálláskor ha a magyarok ellenállnak, akkor 3 óráig tart megszállni Magyarországot, ha nem állnak ellent, akkor 6 óráig, a köszöntőbeszédek miatt.

"Sztálin meg az "oszd meg, és uralkodj" elven rajzolta át a határokat."

A második világáháború után alapvetően az első világháborús határokat rajzolták újra. Ettől néhány apróbb eltérés mellett főleg Sztálin bácsi birodalomépítése miatt tértek el.

2021. jan. 7. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!