Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi történt az emberiséggel,...

Mi történt az emberiséggel, hogy egyre kevesebb embert érdekelnek a színtiszta tények és a logikus gondolkodás?

Figyelt kérdés

Vagy a többség mindig ilyen volt, csak nem volt közösségi média?


A képtelennél is képtelenebb összeesküvés elméletek térnyerésére gondolok többek között. Meg arra, hogy rengeteg ember egy komplett párhuzamos valóságot épített fel maga köré.


Miért terjed gyorsabban a hülyeség, mint a valóság?


Hogyan lehetne visszafordítani a folyamatot?



2021. jan. 7. 17:50
 1/10 anonim ***** válasza:
90%

"Vagy a többség mindig ilyen volt, csak nem volt közösségi média?"


Valszeg igen, csak amíg 30 éve mindenki négy fal közt volt hülye, most a közösségi médiának köszönhetően az összes kretént eléred 1 kattintással.


Szerintem nem lehet visszafordítani, gondolkodni több energia, mint a hülyeséget copy-paste-elni, szóval termodinamikailag... :D

2021. jan. 7. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%

ez régen is így volt. a "jaj, kérem vegye le a rontást a kisunokámról" betelefonáló öregasszonyok gondolkodásmódja nem a közösségi média térnyeréséve alakult ki. a korábbi századokban a mainál is gyakoribb volt, hogy babonák, hiedelmek egész rendszerében élték le az életüket az emberek.

elsősorban a minőségi oktatás jelentheti a kiutat.

2021. jan. 7. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
83%
Régen is ez volt, csak nem tudtunk róla. Max a szomszéd nyomta a hülyeséget, most meg felnézel a netre, és dől rád a baromság.
2021. jan. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
61%
A jelen korra nagyon igaz, hogy a logikus gondolkodás megtanulásánál sokkal kényelmesebb az okoskütyüket nyomogatni és fb-zni...
2021. jan. 7. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
84%
Kizártnak tartom, hogy erről valódireprezentatív minta álljon rendelkezésre. Más szavakkal: fantáziálni, blöffölni lehet, alátámasztani nem nagyon.
2021. jan. 7. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#5 pedig időnként vannak róla vizsgálatok, pl. hányan hisznek az asztrológiában, laposföldben, sbt.
2021. jan. 7. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Vagy a többség mindig ilyen volt, csak nem volt közösségi média?"

Régen is ilyen volt, csak akkor nem tűnt hülyeségnek. 500 évvel ezelőtt mindenki azt hitte, hogy a Föld lapos, mivel nekik ez volt a logikus.


"Miért terjed gyorsabban a hülyeség, mint a valóság?"

Azért terjed gyorsabban, mert az az érdekes. Egy tudományos magyarázat unalmas, száraz és sokan nem értik. Nyilván azt osztják meg, ami úgy kezdődik, hogy "Csernobilban 6 lábú lovak vannak".

Elhinni pedig azért hiszik, mert szintén egyszerűbb. Egy komplex gazdasági folyamatot nem fog megérteni valaki, akinek az érettségije és épphogy meglett, viszont azt el tudja képzelni, hogy van a gonosz háttérhatalom és ezért van a gazdaságban az ami.


"Hogyan lehetne visszafordítani a folyamatot?"

Két dolog kell, jó oktatás és a szólásszabadság megreformálása.

Az utóbbit azért mondom, mert sokszor, amikor elkezdesz vitázni a hülyével, akkor a saját szintedre emeled az álláspontját, így kvázi elismered azt valamilyen szinten. Ezzel még ha téged nem is tud meggyőzni, akkor is a vita úgy folytatódik, hogy jó olyan forrásokra, bizonyítékokra hivatkozik, amik nem igazak, de egy laikus meggyőznek, így terjed. Ezért ezeket az álláspontokat nem szabad elismerni, és úgy mond terjeszteni viták során.

2021. jan. 8. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:

Az összeesküvés elméletek nehézsége az, hogy van akinek a média és effélék jelentik a kizárólag hiteles forrást, így ami onnan van azt fogadják el és védik, míg mások bármit elfogadnak csak ne legyen hivatalos. Egyik sem tényszerű hozzáállás.


Elvileg semmi sem zárja ki egy összeesküvés létét, mert fizikailag is lehetséges. Megint más az, hogy a sajtóban nem fog lelepleződni ha van valamiben, mert a sajtó keze meg van kötve. Egy újságíró azt teszi amit a főnöke mond, és nem fog hőst játszani az állását is kockáztatva.


Meg hát maga a szó, hogy "összeesküvés", mit takar? Minden az ami mások kárára van és nem publikus, és ebben rengeteg minden előfordul, a CIA mára lejárt titkosítású irataitól kezdődően (ami az USA nem publikus intézkedésit jelenti mások kárára), a nagy cégek gazdasági manipulációin át (ami rejtett fogyasztást növelő trükkökről szól a fogyasztók kárára), egészen a korrupcióig (ami rejtett módon kiszorítja más befektetők és emberek lehetőségit azok kárára). Ott van a lobbizás is, ami hivatalosan csak előnyös mindenkinek, és van is ilyen tevékenység, de a lobbizás rejtett másokra káros előnyök kieszközlését is jelenti. Van politikai vonzata, de a politika miért lenne őszinte, hiszen mindig vannak rejtett szándékok és célok benne és ez is ide tartozik. A hétköznapi életnek rengeteg nem publikus része van, ami nem előnyös mindenkinek, hanem valakinek előnyösebb, vélhetően aki nem teljesen ostoba az tudja is ezt.


A dolog nehézsége ott kezdődik, hogy a média teljesen kitalált módon működik, és aki ezt még nem vette észre, az nyilván csak fogyasztja az input-ot. Nyilván van aki ezt nem fogadja el. Pedig utólag kiderült már sok minden amikor egy ország (stb) mások kárára cselekedett.


Nehezíti, hogy az összeesküvés tényeinek felismerését, hogy bele van keverve szinte akármilyen butaság is és van aki ezeket nem választja külön, hanem egy kalap alá véve mindet tartja alaptalannak. Az nyilvánvaló, hogy nem publikus és mások kárára / valakik előnyére való intézkedések azok vannak, voltak, és úgy tűnik lesznek is (talán).

2021. jan. 8. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Sok összeesküvés-elmélet egyébként teljesen logikus, bár elképzelhető, hogy tévedésre épül. Szóval nem gondolom, hogy kizárná a logikus gondolkodást egy konteóba vetett hit (ami az illető szerint meggyőződésen és tényeken alapul).
2021. jan. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Attól még, hogy valami logikus, nem lesz feltétlen igaz. Mindig, minden, bizonyos feltételek mentén válik igazzá, logikussá. Ahogy változik az információ, stb. úgy változik az adott dolog logikussága is.
2021. jan. 10. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!