Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az oka annak, hogy Magyaror...

Mi az oka annak, hogy Magyarország az elsők között van a kontinensen az egy főre jutó alkoholfogyasztásban?

Figyelt kérdés
Légyszíves ne poénkodjátok el a kérdést, őszintén érdekel a társadalmi, kulturális és történelmi magyarázatok a dolog mögött. Szívesen olvasnék tudományos munkát is a témában, ha ismertek valamit.
2021. márc. 8. 12:43
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Random, neten terjedő statisztikákból indultam ki, mert volt ami top 3-ba rakta az országot. Most jobban utánanézve ezek régi forrásokból indulhattak ki, mert a legfrissebb WHO statisztikák tényleg kb 20. helyre rakják Magyarországot globális szinten, míg a 2010-es még a 8. helyre.


Ennek fényében tényleg valótlan azt mondani, hogy vezetük.


Viszont mitől csökkenhetett a 2010-es 13,3 liter/év/fő 11,4 literre 2016-ra?

2021. márc. 8. 14:07
 12/19 A kérdező kommentje:
Lehetséges, hogy egyszerűen kezd elfogyni az a generáció, akiknek a tagjai például még töménnyel kezdik a napot munka előtt? Vagy ez egy létező jelenség a fiatalok között is?
2021. márc. 8. 14:18
 13/19 anonim ***** válasza:
0%

A statisztikai adatok sem tartalmazhatnak rossz híreket. A rezsim nem tűri, hogy a magyarokat bárki sértegesse:) Ezért szerintem simán hazudnak, jelenleg ez nem probléma.


A nap töménnyel kezdése teljesen normális, sőt sok helyen eltűrik a munka közben az ivást. Ez magyar vívmány, de mivel alapszükséglet, nem lesz vele gond. Amúgy nálunk a tömény (azon belül a rossz minőségű tömény) aránya a gond.

2021. márc. 8. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

#13: Ühüm. Mert a WHO adatait a "rezsim" adja. Istenem.


" Amúgy nálunk a tömény (azon belül a rossz minőségű tömény) aránya a gond."

Na ebben esetleg élbolyban vagyunk.

2021. márc. 8. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Gorbacsov sokat rontott a magyar alkoholfogyasztáson. Azóta legalább nem büszkeség kérdése, ha részeg vagy, mint csap. Még nem is nagyon szégyen kérdése, de legalább nem büszkeség. Emlékszem, fiatal koromban munkahelyet váltottam, végeztem a felvételezéssel, bementem a most lett irodámba a most lett főnökömnek jelenteni, előkapott egy fél üveg bort meg két poharat... Aznapom el volt rontva. :D Így ment ez régen. Egyszer szó esett egy családi történetben esti kocsmázás utáni történésekről, meg hogy utána kiderült a kis gazemberről, hogy 15 éves, kérdezte apámat, ez hogy lehet? Azt mondta: faluhelyen ezt nem veszik annyira komolyan. :D Ez még régebben, a hatvanasokban volt. De párom mesélte, egyszer elment egy hétre egyetemi barátnőjéhez, ott minden nap egy kupica szilvával kezdte mindenki, barátnője, annak tesója, szülei...

Nem volt sosem hányattatásom emiatt, én teljesen önzetlenül gyűlölöm, ahogy az átlag magyar kivetkőzik magából az alkohol hatására. :D Pedig fentiekből arra lehetne következtetni, hogy az átlag magyar sose nem volt alkohol hatásán kívül. :D

2021. márc. 8. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Kulturális attitűd ("inni és lerészegedni normális dolog"), illetve az alkoholizálás mint elfogadott megküzdési stratégia a stressz ellen kombója.
2021. márc. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az biztos, hogy hagyománya van a szlapálásnak.

Nem kell ebbe hungarikumot belemagyarázni, minden országnak megvan a sajátja, a rangsorból láthatóan sokan máshol rosszabb, mint nálunk.


Szomszéd átjön? Inni kell.

Húsvéti látogatás? Sértés, ha nem iszol.

Áldomás mindenre.

Disznóvágás azért kezdődik hajnalban, hogy mire a malac felébred, mindenki csemperészeg legyen.

Köművesnek a reggeli stampó olyan, mint öreg dízelnek az izzító.

Legénybúcsú: kötelezően négykézláb.

Lagzi: ugyanúgy.

Megvan a baba? Pisiltetni kell.


Kismillió esemény, amihez hagyományból kötődik az ivászat.

És ez a természetesnek tekintett menet, alkoholizmus szóba sem kerül.

Ha ilyenkor nem iszol, furán néznek.


Pedig sok ilyen esemény, meg a napi betevő x üveg sör megcsinálja az enyhe, majd a masszív alkoholizmust is.

Először pszichikai kötéssel a szórakozáshoz, majd biológiai függőséggel.


És mondom, mi még csak nem is járunk élen, el lehet gondolni, mi megy azokban az országokban, akik többet vedelnek.


Oroszoknál üzlet nincs megkötve, amíg le nem megy a fél üveg vodka két főre.

Lengyeleknél este nincs józan ember az utcán. Talán a rendőr.


Stb.


Az alkohol az írott történelemnél régebben része a múltunknak. Nehezen fog kikopni. Főleg, amíg több érdek fűződik a megmaradásához, mint az elkopásához.

2021. márc. 9. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Ez jó összefoglaló volt. Az utolsó mondat meg pláne. Ezt már Hofi is kipoentírozta, hogy az alkohol hasznából van az alkoholellenes plakát finanszírozva. :)
2021. márc. 9. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

Humoros, bár igaz történet: Jött egy tiszthelyettes, ezt mondta, jöjjenek velem. Vasárnap reggel??? Ez még a közepes Kádár-korszakban sem volt már szokás. Platóra pattantunk, és a harmadik faluban kiderült, hogy lakodalom volt valamelyik havernál, és legénységi sátorban tartották (az ugye addig sorolható, ameddig akarjuk), azt kéne bontani, összecsomagolni. De ahogy megérkeztünk, már jött is a gazda öt kupicával, másik kezében a palack... Jaj, mondtam, köszönöm, de én nem... A vége az lett, rám sütötték, ez a gyerek édesszájú, asszony, hozd a süteményeket. Attól kezdve egész nap, mikor ittak (mindig ittak :D ), elém raktak egy tortaszeletet. :D Olyan jó kis spórolás nélkülit, szerintem minden szeletben volt egy fél vaj... Késő este értünk vissza a laktanyába, két társamat karonfogva gyakorlatilag én vittem őket, annyira eláztak, de én minden harmadik lépésnél összegörnyedtem, mert a Denis a komisz babevő gazembere sehol sem volt az én érzéseimhez képest. :D

Szóval a lényeg az, hogy vissza a piát nem lehetett utasítani, legfeljebb valami helyettesítéssel. Mert ha a másikban már volt két feles, akkor már előjött az agresszív krokodil a nem iszol az egészségemre??? dumával.

2021. márc. 9. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!