Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az európai és amerikai zsidók...

Az európai és amerikai zsidók általában miért liberálisok és progresszívok, míg az Izraelben élők miért nacionalisták és tradicionális gondolkodásúak?

Figyelt kérdés
Az európai és az amerikai zsidók többsége vallásilag, politikailag és társadalmilag is sokkal liberálisabbak, például általában a liberális és a progresszív pártokat támogatják, vallásilag pedig a progresszív közösségek tagja és a társadalmi kérdésekben is általában a haladást pártolják. Míg mondjuk izraeliek általában a nacionalisták, a tradicionális gondolkodásúak, vallásilag az ortodox vagy a mérsékeltebb konzervatív judaizmus a népszerűbb köreikben. Ez miért van?? Etnikailag kevés különbség van köztük, kulturálisan pedig mind a zsidó kultúra részei (bár az izraeli, konzervatív zsidók sokszor letagadják, hogy bármi rendszertani vagy történelmi közük lenne a progresszívokhoz vagy a liberálisokhoz). Az izraeli zsidók között sok fasiszta volt, például a Likud, illetve a Shas pártban, de voltak egyenesen zsidó fasiszta pártok, lázadócsoportok vagy mozgalmak is (például: Lehi, Brit HaBirionim, Harcosok listája, illetve az egyéb revizionista maximalista, sternista és hasonló pártok és szerveződések), míg az európai zsidókra jellemző a határozott antifasizmus, az antinacionalizmus és a progresszív szekularizmus is.

2021. ápr. 15. 20:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
38%

Az allitasaid kerdezo felhaboritoak es hazugok.

1. Szemelyesen ismertem Samirt, es soha nem hallottam tole, hogy barmi modon egyet ertett volna Musszolini ideologiajaval, es nincs ilyen allitas sehol a neten sem.

2. Samir az Obol haboru idejen volt Izrael miniszterelnoke. Szaddam akkor szkadokkal lotte Tel Avivot, hazsorok omlottak ossze, emberek serultek es egy meg is halt. Es Samir megsem adott parancsot a hadseregnek, hogy valaszoljanak, mert nem akarta novelni a feszultseget.

3. Begin volt az elso olyan izraeli miniszterelnok, akinek sikerult beket kotnie egy aran allammal, Egyiptommal. Azota sem volt semmifele fegyveres konfliktus Izrael es Egyiptom kozott.


Szegyeld magad kerdezo, hogy be akarod feketiteni ezeknek az embereknek a nevet!

2021. ápr. 16. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
Én nem akarom befeketíteni a nevüket, szimplán nem vagyok vak és tovább is látok. Nem ismertél te senkit, egy nevetséges gyakoris idióta vagy, aki itt okoskodik, a válaszhasznossága meg egy golyó alakú nulla. Ő TAGJA volt a Lehinek, ami Hitlert, meg Mussolinit támogatta, Avraham Stern pedig személyesen dicsőítette a fasisztákat. Ha olyan jól ismered Sámírt, arról nem mesélt neked, hogy a Lehi egyik vezetője volt, Nathan Yellin-Mor, Israel Eldad és Avraham Stern mellett?? A Lehi, egy olyan zsidó szervezet volt, mint a magyar nyilasok, a román vasgárdisták, a német strasseristák, az olasz fasiszták, a spanyol falange vagy az összes többi! Terrorszervezet volt, ráadásul olyan (ha már ilyen palesztinellenes vagy), akik összefogtak az ott élő palesztin fasisztákkal. Egyik pillanatban lemészároltak egy egész britek által lakott laktanyát, utána meg a népet segítették...
2021. ápr. 16. 16:36
 13/19 A kérdező kommentje:

Az Irgún pedig egy részben fasiszta, részben nacionalista szervezet volt, ha tetszik, ha nem.

[link]

2021. ápr. 16. 16:51
 14/19 A kérdező kommentje:
Ja, és nem vagyok kíváncsi a katasztrofális helyesírással és fogalmazással megírt, forrás nélküli, történelemhamisító, provokatív, dühöngő válaszaidra. Ha ezt akarod csinálni, akkor menj a Facebookon található nyugger csoportokba, meg az itteni pol. kategóriába!
2021. ápr. 16. 17:16
 15/19 anonim ***** válasza:

Tortenethamisitas?!

Ez a Wikipedia, es ami nekik "csekely kar", az a Tel-Avivi es Haifai embereknek, akiknek a lakasaik romba doltek, nem neveznek ezt "csekely kar"-nak:


"Válaszul a szövetségesek támadására Irak 1991. január 17-én Scud rakétákat lőtt ki az izraeli Tel-Avivra és Haifára. Izrael bejelentette, hogy nem tervez válaszcsapást, tökéletesen megbízik a Scudok semlegesítésére gyorsan felállított amerikai Patriot rakétakilövőkben. Összességében 39 Scud rakétát lőttek ki Izraelre, amelyek pár embert megsebesítettek, és csekély kárt okoztak. Az Izrael elleni akció az Irak elleni koalíció megosztására irányult, mivel az amerikaiak oldalán több arab állam is részt vett, és ha Izrael támadásba lendült volna, akkor az arab országok kiléptek volna a koalícióból, mert nem lettek volna hajlandók régi ellenségükkel egy oldalon küzdeni. Az izraeli vezetés azonban előrelátóbb volt, mint azt Huszein gondolta, és ezért a megszokottól eltérően most önmérsékletet tanúsított."

2021. ápr. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Tortenethamisitas?!

Ez is a Wikipedia:

"‎Ő volt az első olyan izraeli miniszterelnök, aki hivatalosan és nyilvánosan találkozott arab államfővel. Erre a találkozóra 1977 novemberében került sor, amikor Jeruzsálemben vendégül látta Anvar Szadat egyiptomi elnököt. Ő vezette az izraeli békedelegációt is, amely béketárgyalásokat kezdett az arabokkal. Ennek eredményeként 1978 szeptemberében Szadattal és Jimmy Carter amerikai elnökkel aláírták a Camp David-i egyezményt. Ezt követően 1979 márciusában sor került a végleges egyiptomi-izraeli békeszerződés megkötésére is. A szerződés aláírása a washingtoni Fehér Házban történt Begín és Szadat részvételével, az eseményen Carter elnök is jelen volt. A fentiekre tekintettel 1978-ban Begín és Szadat közösen elnyerte a Nobel-békedíjat."

2021. ápr. 16. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
Jól van... Álljál és nyugodj már le! Értem, hogy azt hiszed te sz@rtad világra a spanyolviaszt és itt égeted magad, de el kell hogy áruljam, nem te vagy a világ közepe. Attól még hogy voltak fasiszta zsidók, neked nem kell annak lenned, azt meg nem tudom, hogy én le akarom őket járatni. Nem vagyok olyan primitív, hogy a fasiszta egy szitokszót jelentsen számomra. Tisztában vagyok a történelemmel. És van egy rossz hírem! A világ le se sz@rja a te nézeteid, szóval ne itt terjeszd őket, a történelmet pedig nem tudod meghamisítani, bármennyire is erőlködsz. A történelemhamisításod pedig abból is látszik, hogy a számodra ciki információkra nem reagálsz. Izrael megalapításában a zsidó fasisztáknak fontos szerepe volt, mert a Lehi, az Irgún és a többi szabadságharcosokból álló csoport, mind-mind ennek az ideológiának a nevében harcolt. A véleményedre meg még mindig senki nem kíváncsi.
2021. ápr. 16. 18:36
 18/19 anonim ***** válasza:
Izraelben is sok aprogresszív, liberális
2023. jún. 30. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Zsidó nem lehet fasiszta, és az Izraeliek nagyrésze is progresszív
2023. júl. 31. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!