Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lett volna másképp, ha úgy...

Mi lett volna másképp, ha úgy alakul a történelem hogy nem férfi uralta, hanem nő uralta eszmerendszer jön létre?

Figyelt kérdés

A nők helyzete az elmúlt korok kultúráiban, civilizációban igen különböző volt. Némely kultúrákban nem tartották többre a nőket apáik, férjeik személyes tulajdonánál, másokban meglehetősen nagy szabadságot és érvényesíthető, törvényes jogokat kaptak, de még ezekben a civilizációkban is több joguk volt az általánosan felsőbbrendűnek tartott nem tagjaiknak, a férfiaknak.


Na most, ha mindez fordítva történt volna hogy a férjek lettek volna anyáik/feleségeik "tulajdona", másodrendű állampolgárok hogyan nézett volna ki a történelem? Egyáltalán elképzelhető lett volna ilyesmi?



2021. jún. 9. 17:07
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
82%
Van egy nép Kínában, úgy hívják hogy moszó, ez a nép matriachális
2021. jún. 10. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
87%

“ 19-es, tévedsz abban, hogy nem érint, a jogalkotói tevékenységük mindenkit érint,”


Tévedsz abban, hogy mindenkit. Csak a Magyarországon élőket.

Ahol élek, 16 éve nő áll az élen. És egyesek nagyon szeretnék, ha a következő is az legyen. Azt hiszem lejjebb mindegy az arány, ha az élen a végső szót nő mondja ki.

2021. jún. 10. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
38%

“A legnagyobb különbség az volt, hogy a férfi vadászott, míg a nő gyűjtögetett, de ez is csak azért volt, mert a férfi feláldozható volt szaporodás szempontjából, a nő viszont létfontosságú.”


Butaságokat ne beszéljünk, általános iskolai biológia anyaga hogy természetes esetben embereknél egy férfi és egy nő szükséges a szaporodáshoz. De erre józan ésszel még oktatás nélkül is rájöttek az emberek.

Nem arról van szó, hogy ki létfontosságú hanem hogy mivel egy férfi akár egymást követően több nőt is teherbe tud ejteni, a nőtöbblet alapjáraton egy bizonyos szintig szaporodás szempontjából nem jelent problémát, míg a nőhiány igen. Erre gondolhattál esetleg csak elég demagóg módon sikerült tálalni.


Mert a másik oldalon az sem igazán állja meg a helyét, hogy ez “csak azért” volt így mert a férfi akár fel is áldozható.

Azt hiszem szakirodalmi művekben is elég fontos tényezőként szokták említeni a nemek közötti egyenlőtlenség kialakulásában hogy melyik fél milyen munka végzésére volt alkalmas(abb) és így milyen termelési, gazdasági erővel bírt. Nyilván amikor az egyenlőtlenség intézményesült már akkor is fenntartotta magát a berendezkedés amikor ennek a potenciálnak csökkent a szerepe.


A nő is képes vadászni, nehéz mezőgazdasági munkát végezni de biológiai okokból a férfiak hatékonyabban tudták végezni ezért végezték ők.

Hogy milyen izomzatuk volt azon nem kell meglepődni mert fizikai munkát végeztek ők is javarészt, egy átlag városi embernek azok a háztáji és mezőgazdasági “könnyű fizikai munkák” is elég izzasztóak lennének. Ha jól emlékszem a tanulmány amire hivatkozol arra jutott hogy a vizsgált nő a gabonafeldolgozásban, őrlésben gyúrta ki magát ennyire. Tehát itt már fejlettebb neolitikus földművelő társadalmakról beszélünk szóval ne nevezzük már ezt a nőt “ősasszonynak”. :D


Ezzel együtt pont ezeknek a társadalmaknak a megjelenéséhez kötik az egyenlőtlenségek növekedését. Sok mindent lehet képzelni, szabadjára lehet engedni a fantáziát, a valóság az hogy akár a múlt század elején is a falusi földművelő közösségekben a mentalitás úgy nézett ki hogy “csak gyerek (értsd:fiú) szülessen mert kell a munkás kéz”. Egy bűnügyi anyag kapcsán amivel találkoztam pedig kifejezetten megjelent, hogy azért vitte el a balhét a lány a gyilkosságért fivére és apja helyett mert nekik dolgozni kell. A lány kiesése jelentette a legkisebb gazdasági veszteséget ezért anyukával együtt mindenki egyhangúan bólogatott hogy ő a gyilkos. És a 20.században már jóval egyszerűbb volt a földművelés mint a neolitikumban, tehát el lehet képzelni mi volt a felállás előtte.

Aztán majd jönnek az ipari forradalmak, a gépesítés, amikkel korábban megterhelő vagy szakértelmet igénylő munkák is kb. bárki által elvégezhetőek lesznek. A nők gazdasági szerepe megnő, ez a sok tényező közül az egyik ami hozzájárul az egyenlőtlenségek megszűnéséhez.


igen a folyamatnak megvolt az ideológiai háttere is. Bár a politikai jogok kiterjesztése egy külön fejezet.

Amúgy biztos vagy benne hogy az egyenjogúsítás előtt stagnált a tudomány és általában a civilizáció? Kicsit jobban belegondolsz akkor ez kapásból hülyeség. Több értelme lenne ha azt mondanád a humán tőke jobb kihasználása azért berobbantotta a fejlődést több területen is.

Az meg már tényleg gáz, hogy ezen felül még egy rakat tényleg bugyuta sztereotípiával is előállsz.

Én támogatok minden egyenlőtlenség elleni törekvést. De ezt a “hülyeséggel a hülyeség ellen” harcmodort nem. Vannak jó érvek is a törekvések. Amikor valaki nem ilyenekkel jön az viszont elég kontraproduktív.

2021. jún. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
77%
Kérdező, az őskorban eleve mindenhol matriarchális rendszer volt. Mivel ekkor egyrészt halászatból, vadászatból, másrészt gyűjtögetésből éltek az emberek. Na most, a vadászat elég ritkán járt komoly sikerrel, így a népesség élelmezését elsősorban a gyűjtögetés fedezte, ami a nők végeztek. Akkor változott ez meg, mikor elkezdett az emberiség földet művelni, amihez a férfiak biológiai adottságokból fakadó nagyobb fizikai erejére volt szükség, így ők váltak az élelmezés fő ellátóivá a nők helyett.
2021. jún. 10. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
34%
Ez így hibás mert nem valószínűsíthető hogy a földművelés megjelenése előtt matriarchális közösségekben éltek volna az emberek. Erre nem igazán mutat semmi, inkább az egyenlőségelv lehetett uralkodó. Amit ki szoktak emelni hogy a matrilinearitás elve működött, csak sokan keverik a szezont a fazonnal ez nem egyenlő a matriarchálissal. Ez egyébként azzal lehetett összefüggésben hogy az ősi társadalmakban még annyira sem volt biztos ki az apa, mint később. Az anya személye (trükközésektől eltekintve) azonban mindig biztos.
2021. jún. 12. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
20%
Hm, hát nekem az egyetemen tanították történelem szakon, de oké, lehet, hogy nem igaz. 24-es voltam.
2021. jún. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
22%
Történelem alapképzésen a 6 félév alatt, van nagyjából 1db kurzus ami ezzel foglalkozik érintőlegesen. A magyar képzésekre jellemzően nem feltétlen a legnaprakészebb információkkal. Akinek nem ez a szakterülete de érdeklődik legfeljebb úgy okosodhat ha követi a nemzetközi szakirodalmi publikációkat.
2021. jún. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!