Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » 1785-ös katolikus keresztelési...

1785-ös katolikus keresztelési anyakönyvi bejegyzésben a serv. vagy serf rangok milyen foglalkozásokra utalhattak?

Figyelt kérdés
Azt értem, hogy szolga, viszont sok más személy plebs rangban van, ami szintén a köznépet jelöli. Mi lehet a különbség?

2021. júl. 22. 13:05
1 2
 1/11 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Feltételezem, a plebs a kispolgár, vagy a nem jobbágyi sorban lévő, de nem nemes embert jelöli, a serf pedig az én értelmezésem szerint a jobbágy.
2021. júl. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Szerintem akkor cseléd lehetett az illető.
2021. júl. 22. 13:31
 3/11 anonim ***** válasza:
5%

serv = servdonor

serf = serfőző

2021. júl. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Serf (serfdom) = jobbágy (koronként kissé változó státusszal vagy rétegződéssel)

Plebs (plebeius) = korlátozott jogú polgárok, köznép.


[link]

2021. júl. 22. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
3-as feltételezem ez poén akart lenni.
2021. júl. 22. 20:43
 6/11 anonim ***** válasza:
56%
Egyébként milyen jogállású településen keletkezett az emlegetett anyakönyv. Szabad királyi város, mezőváros, bányaváros, vagy csak egy sima falu? Mert ha valamilyen városi kiváltsággal rendelkező helyről van szó, akkor jó eséllyel az van, amit az 1-es és a 4-es mond, annyi helyesbítéssel, hogy a pleb alkalmasint leginkább valamifél inas, a céhmester alkalmazásában álló személy, vagy hasonló lehetett.
2021. júl. 22. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ceglédi anyakönyv, nem tudom, hogy milyen státuszban volt akkor, jelenleg cirka 35.000 fős város. Valószínűleg akkor is város volt.


Az általam kutatott ős a szomszéd falu tanyavilágában (Törtel / Besnyőpuszta) élt, az őt követő generációk szintén.

2021. júl. 23. 16:33
 8/11 anonim ***** válasza:
51%

Ha tanyán élő személyről van szó, akkor egészen biztosan valamilyen jobbágyi jogállású személy lehetett, esetleg cseléd. Az is segítene, ha tudnánk, hogy a tanya az családé volt, vagy csak ott dolgoztak.

6-os voltam.

2021. júl. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Na ez minden bizonnyal már soha nem derül ki. Az 1887-ben született dédnagypapa saját tanyával és földdel rendelkezett, de a még élő egyetlen gyerek a szülei nevét sem tudta megmondani. Tehát csak az anyakönyvekkel tudtam visszafelé haladni. Az üknagyapánál foglalkozásnak póttartalékos volt beírva, de szerintem ez nem jelent semmit, ettől még lehetett földműves. A szép apa és attól visszafelé pedig szolga / servus mindenki.
2021. júl. 24. 06:30
 10/11 anonim ***** válasza:
51%
Akkor jó eséllyel arról van szó, hogy jobbágyi jogállású személyek voltak.
2021. júl. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!