Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a vallási...

Mi a különbség a vallási meditáció és a pszichológiai relaxáció között? Van egyáltalán különbség? Vagy egyikből eredeztethető a másik?

Figyelt kérdés

Manapság divatos lett pszichológushoz járni és relaxálni, sokan azt mondják rögtön, hogy nem is relaxálni, hanem meditálni. Az ezt végzők többsége nem vallásos, hétköznapi ember.


Ennek van bármilyen köze a vallási meditációs gyakorlatokhoz? Például a buddhista meditációhoz vagy a kereszténységben, zoroasztrianizmusban és az ábrahámi vallásokban jelenlévő elmélkedő imádsághoz?


Ha jól értem, akkor a vallási meditációból eredeztethető, a világi, mondhatni kikapcsoló meditáció?


Hogy lehet ezt elválasztani a vallási gyökereitől? Miért meditál valaki, ha nem hisz sem a nirvánában, sem a buddhaságban, sem Istenben vagy természetfeletti erőkben? Mi ennek tulajdonképpen a célja?



2021. okt. 25. 19:54
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

És honnan tudja valaki, hogy elérte a buddhaságot és kiszakadt a reinkarnációból? Köszi amúgy.


Te buddhista vagy?

2021. okt. 26. 14:34
 12/14 anonim válasza:

Azt egyértelműen tudja valaki ha megvilágosodott, de nem mondhatja "hogy én megvilágosodtam" mert ott pont hogy nincs "én". Az én az akadály. A felesleges gondolatok az akadály. Ha elhárítjuk az akadályokat, egyből elérjük a megvilágosodást.


Én egyénileg gyakorlok több mint 10 éve. Nem értem el a felébredést (még). Viszont van itt is az oldalon aki igen. Itt van pl ennél a kérdésnél 6-os mág nálam is jobban leírta


https://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__egyeb-kerdesek__102..


Szóval aki elérte az tudja. De végül is nincs mit elérni :)

2021. okt. 26. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Én meg a hármas vagyok és a relaxációról írnék néhány dolgot még.

Ezt orvosok dolgozták ki, ők tanítják, nevezetesen pszichiáterek, akik az elmekórtan mellett általános orvosi kérdésekkel is találkoznak tanulmányaik során, ismerik az anatómiát, speciális képzésük csak a tanulmányaik vége felé kezdődik.

Lényegében nem öncélú az autogén tréning, hanem arra épül, hogy az idegrendszerünkkel fiziológiai változásokat is el tudunk érni, ez kétségtelen, gondoljunk csak arra, hogy ha valakinél felmegy a pumpa, vagyis feldühödik, felmegy a vérnyomása, az egy ilyen változás, na persze ugyanezt fordítva elérni, pláne akarattal már nehezebb, de nem lehetetlen.

Igazából azért nincs ez széles körben elterjesztve, mert nem mindenki képes rendesen megtanulni, esetleg a hatékonysága egyeseknél nem lesz jelentős és ha azért nem keres rendes orvosi kezelést, mert ezt erőlteti, de nem jól, akkor nyilván ártalmára lesz a dolog - hatékony terápia hiányában, ráadásul ha nem megfelelően végzik, akkor ártalmas is lehet, például magas vérnyomásban szenvedőknél pont nem jó, ha esetleg idegi alapon felviszi a vérnyomását, ahelyett, hogy csökkentené, mert esetleg összekeveri a két módszert.

A végtagok felmelegedésének érzete valójában azért következik be, mert az erek kitágulnak, javul a vérellátás, ez vezet a gyorsabb, hatékonyabb pihentetéshez.

Egy időben magam is csináltam és többször eljutottam a lebegő állapothoz, kellett hozzá majdnem egy hónap gyakorlás. Abban az időben nem volt munkám és előtte is kényelmes melóm volt, de sikerült külföldre mennem dolgozni, ám ott olyan fizikai igénybevételben lett részem, olyan komoly volt a munkatempó és többet is dolgoztam nyolc óránál, hogy mindig elaludtam, mielőtt végigcsináltam volna, volt, hogy letettem a fejem és már aludtam is, így nagyjából fél év múlva már nem is próbálkoztam vele többé, azóta sem csináltam.

Különféle gyakorlatok vannak, amikor bekövetkezik az a bizonyos lebegő állapot, a szervezet energiáit bizonyos módokon irányítva lehet javítani különféle betegségeket, vagy inkább állapotokat, amelyek nem ideálisak az ember számára.

Több módon hat ez, egyrészt a véráram serkentésével különböző testterületeken, vagy olyan kémiai anyagok termelésének serkentésével, mint a hormonok, vagy a dopamin - szerotonin egyensúly megteremtése, esetleg a hasnyálmirigy inzulintermelésének a fokozása, amely úgy tűnik, akaratlagosan is lehetséges, bár ezt nem tudom tanúsítani, eddig nem jutottam el.

Ezek a kémiai anyagok csekély mennyiségben is jelentős feladatokat játszanak a szervezetünkben, így a módszer hatékonysága elismert például depresszió esetén, amely egyszerű szomorúságból is kialakulhat egy öngerjesztő spirálba jutás által, hogy egyre kevesebb dopamin termelődik, ami tovább rontja a páciens kedélyét és nincs többé lehetősége kilépni belőle, de így segítséget kaphat ennek megkezdéséhez.

Állítólag vérnyomás, vagy vércukor problémákat is lehet vele javítani, de ekkor jobb, ha orvosi kontrollal is jár, mert nem helyettesítheti a gyógyszeres kezelést.

A lényege, hogy saját akaratunkkal, a saját idegrendszerünk segítségével érjünk el bizonyos fiziológiás változásokat, amelyek kívánatosak a számunkra.

Ez nem humbug, viszont komoly tanulási folyamat szükséges hozzá.

Azt tanúsítom, hogy nagyon pihentető tud lenni, addig eljutottam.

2021. okt. 27. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

Kedves kerdezo!


1. A relaxacio altalaban izomlazitast jelent, es a stresszoldast celozza. Ennek lehet eredmenye, rendszeresen hasznalva, jobb alvas, jobb stresszturokepesseg, esetleg stressz eredetu testi problemak csokkenese (pl. stressz eredetu fejfajas, hatfajas), mentalis betegsegek kialakulasanak megakadalyozasa (pl. szorongas).

Ezek orvosilag igazolt elettani folyamatok, vilagnezetmentesek.

Kulonbozo fajtai vannak: pl. legzeslassitas, progressziv izomlazitas, passziv progressziv izomlazitas, autogen trening, testpásztázás, biofeedback, vezetett vizualizacio, es meg egy jo par. ELVILEG ezeknek nem resze semmilyen spiritualitas vagy meditalas, de vannak olyan terapeutak (sokszor vegzettseg nelkul vagy a neten), akik belekevernek azt is.


2. A meditacio elmelkedes, es kulonbozo targya lehet. Lehet barmilyen vallasi, ezoterikus, pozitiv gondolkodas a temaja. Ha kereszteny vagy, akkor vannak kereszteny meditaciok, bibliai meditaciok stb. Ezeket lehet relaxacioval keverni, vagyis azzal inditani, es relaxalt allapotban imak, Bibliaolvasas, arrol iranyitott meditacio stb. a lenyege.


3. Az agy "kiuriteserol". Nem ismerem azokat a keleti vallasokat, amelyekben ez a meditacio targya. De pszichologiai szempontbol altalaban azt mondjuk, hogy az ember mindig gondol valamire, es a gondolatok tavoltartasa majdnem lehetetlen, inkabb frusztralo lesz. Ha valaki a stresszes, nyugtalanito, szorongo gondolataitol szeretne megszabadulni vagy egy kicsit pihenni, azt ugy teheti, ha valami masra osszpontosit. Erre hasznalhato pl. a vezetett vizualizacio relaxalt allapotban, ahol kellemes dolgokat, tajakat, tortenetet kell elkepzelni a relaxaciot vezeto segitsegevel, es ha az teljesen lekoti a gondolataidat, a figyelmedet es a rovid tavu memoriadat, akkor egyszeruen nem lesz kapacitasod a nem kivant gondolatokkal foglalkozni.


13 - nagyon jokat irsz. Az a veszelye ezeknek a relaxacioknak, hogy felhabositjak a hatast, foleg szervi betegsegek eseteben gyogyulast igerve. Ahogy irod, ez lehet kifejezetten karos, vagy mar attol veszelyes, hogy az illeto nem megy orvoshoz, nem szedi be a szukseges gyogyszert ("en a magas vernyomasra autogen treninget hasznalok"). A magas vernyomast akkor csokkentHETi a relaxalas, ha az stressz eredetu - de sok mas is okozhat magas vernyomast, amire hiaba relaxal valaki!

2022. ápr. 21. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!