Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mikortól nevezzük a rómaiakat...

Mikortól nevezzük a rómaiakat olasznak? Miért van egyáltalán ez a névváltozás, holott ugyanarról a nemzetről beszélünk?

Figyelt kérdés

A Nyugat-Római Birodalom bukásától már olasznak hívjuk őket?


Egyáltalán miért használunk ugyanarra a nemzetre két szót, pusztán azért, mert máskor éltek? A görögöket és az ógörögöket is görögnek hívjuk, a zsidókat/hébereket és ókori zsidókat/óhébereket is zsidóknak hívjuk, az ókori asszírokat/arámiakat és a modern asszírokat/arámiakat is ugyanúgy hívjuk, nincs külön nevük. Az egyiptomiaknál és a koptoknál értem, hogy miért, mivel ma már az egyiptomiba beletartoznak az arabok, szefárd zsidók és az afrikai bevándorló népek is és így akarják magukat megkülönböztetni.


A rómaiak és az olaszok is genetikailag ugyanaz a nemzet (persze, mivel az olaszok később élnek, ők jobban is keveredtek, de attól még ugyanaz a nemzet), ugyanaz, de legalábbis nagyon hasonló kultúra, a latinnak az olasz egy újabb, modernebb változata.


Akkor mégis mi értelme van a két külön megnevezésnek? Miért nincs náluk is úgy, hogy a régiek az órómaiak, a mostaniak pedig a sima rómaiak?



2021. okt. 25. 22:26
1 2 3 4 5 6 7
 31/61 TappancsMancs ***** válasza:
78%

5/ jól mondta. Az Itália és római nem magyar elnevezések és nagyon régre vezethetőek vissza.


Az elnevezés már az ókorban is megvolt, forrás sok van, de egyet talán. Strabo (i.e.64-i.sz.24) a görög történész, földrajztudós és filozófus már így nevezte őket, tehát az elnevezések ismertek voltak már időszámításunk előtt is. Itt van némi idézet, ez angolból de ott a görög eredetije is a lenti linken, görögül is hasonlóak a nevek, de már azok.


Strabo: The Geography

III.1., III.2., III.4., III.5., IV.6., V.3.


"...a kelta népek és bizonyos luzitánok, akiket a rómaiak a Tejo túloldaláról ültettek át oda."

"Ez a sziget semmiben sem különbözik a többitől, kivéve, hogy lakóinak tengerészként való merészsége és a rómaiak iránti barátságuk miatt..."

"...a Baetis folyó is nagymértékben hozzájárult növekedéséhez; és kezdettől fogva a rómaiak és a bennszülött ibériaiak válogatott emberei lakták..."

"De az ország teljes külkereskedelmét Olaszországgal és Rómával folytatják..."

"...nemcsak az Olaszországot, Szicíliát és bizonyos más régiókat körülvevő régiók árulkodnak ilyen tényekről..."

"...öltözött a tóga-palást, illetve a jelenlegi szelídség hajlam és az olasz életmód ; ez utóbbiak a keltabériaiak és a közelükben élő népek az Iberus mindkét oldalán..."

"...nem egyenlő volt még abban az esetben az olasz városok kivételével Patavium."

"Ennek ellenére a rómaiak sokszori próbálkozással mindent megtudtak a utazás."

"Ezek voltak az elsők a transzalpi kelták közül, amelyeket a rómaiak meghódítottak, bár ezt csak azután tették meg, hogy hosszú ideig háborúztak velük és a ligurákkal is..."

"Ezután következik a latin ország, amelyben a rómaiak városa található, bár ma már sok várost is magában foglal, amelyek korábban nem latinok voltak."

"Bárhogy is legyen, a latinok kezdetben kevesen voltak, és legtöbbjük nem figyelt a rómaiakra; de később, mind Romulus, mind az őt követő királyok vitézségén elképedve, mindannyian alattvalókká váltak."

"Az albánok kezdetben harmóniában éltek a rómaiakkal, mivel ugyanazt a nyelvet beszélték és latinok voltak, és bár mindegyikük – ahogy az történt – királyok uralta őket, külön-külön és külön-külön, mindazonáltal nemcsak joguk volt a vegyes házasságra..."

Még pár érdekesség Starbo The Geographyjából. Az eredeti görögből van, nyilván görögül szokatlanabbak a betűk, de már akkor megvoltak az alábbi nevek is. Na nem tudom a gyakori viszi-e jó, de itt van görögül is Srabontól:

Εὐρώπη - Europa

Ἑλλάς - Hellász (Ellász)

Ἰταλία - Italy

németek - "Germans" (nyilván görög betűkkel értendő)

kelták - "Celti"

"...a germán törzsek területei, egészen a bastarnokig, a tirgetánokig és a Boriszthenész folyóig."


"...ma is italiani az olaszok önelnevezése."

Az -i végződés az a többes szám. /italiano - olasz, italiani - olaszok/. De mondjuk ja.


Talján tolog: taljánnak azért nem nevezték széles körben az olaszokat, az egy észak olasz nyelvjárásból eredt - italiano > talian (talján).


9/ ja akár :) Ma tényleg félreérttetné egy olasz a "rómait" és a városból valónak érthetné. Azért az olaszok a rómaiak leszármazottjaként tartják magukat számon, és a szövegkörnyezetből, ha olyan értené az ókorra értve is a rómait. Ők "Italici"-nek vagy "popoli italici"-nek nevezik az ókori rómaiakat.


"Mikortól nevezzük a rómaiakat olasznak?"

Ez a már eddigekből is látható, hogy egy magyar nyelvi kérdés, mivel az "olasz" az magyar szó, és gondolom kérdező az ókorra visszavezetve érted a kérdést, szóval az "olasz" kérdést ki is hagynám.


--------

Strabo: The Geography

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2021. okt. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/61 anonim ***** válasza:
80%

Visszakanyarodnék az eredeti kérdésre. A "római" és az "olasz" egyáltalán nem ugyanannak a "nemzetnek" az elnevezése. A római megnevezés sokkal tágabb értelmű, most leegyszerűsítve azokat az embereket értjük alatta, akik a római impérium alatt éltek az ókorban. Tehát a Római Birodalom területén élő emberek a rómaiak (és ezek az emberek lehetnek romanizált britonok, kelták, gallok, illírek, dalmátok, trákok stb.), nem csak az itáliában élő latin nyelvet beszélő emberek (és itt jegyzem meg, hogy az ókorban Itáliában nagyon sokáig nem mindenhol beszéltek latin nyelven, de ezt most hagyjuk). Röviden: a Római Birodalom alattvalói voltak a rómaiak. De még a középkori Bizánci Birodalom is úgy határozta meg magát, hogy ők a rómaiak, pedig a középkorban Bizánc alapvetően görög nyelvű és görögkeleti keresztény rítusú állam volt.


Látom, hogy sokan vitatkoznak itt a vlah szó eredetén. Ezt a szót eredetileg a Római Birodalomban a keltákra használták, majd később jelentésmódosuláson esett át a szó, és azokat kezdték ezzel a szóval jelölni, akik latin nyelvet beszéltek. Főleg ez akkor vált fontossá, miután a Birodalomba idegen, barbár népek tódultak be, és a megmaradt romanizált lakosságnak valamilyen szóval meg kellett különböztetnie magát tőlük. A középkorban is megmaradt ez az elnevezés, és azokat az embereket értették alatta, akik valamilyen újlatin nyelvet beszéltek, így Magyarországon is az olaszokat, dalmátokat, románokat egyaránt vlah szóval illették nagyon sokáig.

2021. okt. 27. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/61 anonim ***** válasza:
0%
Bocsánat hogy csak a válaszra reagálok a kérdést szerintem az ötös egyébként tökéletesen megválaszolta. De ezt felejtsük már el hogy a román szláv nyelv. Igen a nyelvújítás előtt még jóval több szláv eredetű szót tartalmazott a nyelv szókincse aminek egy jelentős részét a sztenderd nyelvben igyekeztek "latinosítani", újlatin nyelvekből átültetett szavakkal, vagy latin eredetű tájnyelvi szavakkal. Ugyanez egyébként végbement a magyar nyelvújítás során, vagy a török nyelvújítás során is nyilván a nacionalizmus szellemében történt mindez. Az oszmán török nyelv korábban hemzsegett a perzsa és arab jövevényszavaktól ettől még egy török nyelv volt. Az angol nyelv is germán nyelv, hiába vannak kisebbségben a germán eredetű szavak.
2021. okt. 27. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/61 hollófernyiges ***** válasza:
28%
33: bocsánat, mellényomtam az értékelésnél. Ez a szláv román nyelv egyike a magyar szélsőjobb legendáinak.
2021. okt. 27. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/61 anonim ***** válasza:
0%
Nem szláv, de egykor jelentős szláv szókincsel bírtak, csak hogy a pravoszláv orthodox metódust és a cirill betüket ne említsem..
2021. okt. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/61 hollófernyiges ***** válasza:
52%
Nem pravoszláv, hanem ortodox, ez fontos különbség. Mindkettőt Bizánc szomszédsága magyarázza.
2021. okt. 27. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/61 anonim ***** válasza:
52%
Rosszul tudod, amikor a vlachok elkezdtek beszivárogni havasalföldre elsőként, már rég nem érvényesült a bizánci befolyás az észak-balkánra (13.sz.). Sokkal jelentősebb volt a térségben a Kijevi nagyfejedelemség, ami történetesen pravoszláv. (Elötte meg a besenyők és kunok jóvoltából a tengri illetve a muszlim vallás volt jelen.)
2021. okt. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/61 A kérdező kommentje:
Jó kis háború kirobbant, ahhoz képest, hogy már az 1. és 2. oldalon megkaptam a kérdéseimre a választ. :-D XD
2021. okt. 27. 20:54
 39/61 anonim ***** válasza:
56%

#38

Ez a GyK, mi másra számítottál? :'D

Itt képesek az emberek akár 100+ válaszon át is kisregényekben vitatkozni.

2021. okt. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/61 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A Kijevi Rusz Havasalföldön? És erre valami forrásod is van?
2021. okt. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!