Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy leendő jogásznak milyen...

Egy leendő jogásznak milyen nyelvet lehet érdemes ismernie - az angolon kívül?

Figyelt kérdés

Még 'csak' második éves joghallgató vagyok. Abban kérném tiszteletteljesen a segítségeteket, hogy melyik lehet az angol után az a nyelv, amit érdemes lenne elsajátítanom véleményetek szerint? Angolból rendelkezem felsőfokú nyelvvizsgával már - ugyanakkor tudom, hogy ez nem elég, lelkesen készülök a TOLES vizsgára is (nem bíró és ügyész szeretnék lenni tehát, hanem leginkább külföldi/kereskedelmi ügyekkel foglalkozó ügyvéd/ jogi tanácsadó, vagyis a szaknyelv megértése és művelése is kritikus).


Németből van még egy középfokúm, de valahogy annyira sosem hozott lázba a nyelv, ugyanakkor tudom, hogy kimagasló számú német multi van, itt is az országban többek között, ezért az mindenképpen hasznos lenne, főleg, hogy vannak alapjaim.


Viszont az orosz nyelv nagyon vonz, tetszik a kiejtése és az orosz kultúra is, csakhogy abból még nem tartok sehol, elsajátítása tehát több idő lenne, főleg a szaknyelvi résznek is, mint a német.


Rentábilitás/profitábilitás szempontjából lehet-e vajon az orosz akár hasznosabb is országunkban, mint a német (itt hagyjuk, hogy melyik tetszik jobban), vagy mindenképpen a németet kellene fejlesztenem?


Hálás köszönetem minden válaszolónak a segítségért!



2021. okt. 30. 18:27
 1/5 anonim ***** válasza:
76%

Általánosan a németet mondanám jobb választásnak, de ez semmit nem jelent, mert lehet olyan munkalehetőség, ahol az orosz hasznosabb.

Sőt lehet olyan is, amikor a spanyol (Dél-Amerika), vagy a francia (Afrika), esetleg valamelyik távol-keleti nyelv ismerete lehet hasznos, de Európában a német a domináns az angol mellett.

2021. okt. 30. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
43%

Szerintem nem tudsz annyira megtanulni oroszul, hogy az esetleges orosz nyelvű ügyfeleket magadhoz édesgetsd, mert az sok-sok évig tartana.

A latin nyelv alaposabb megismerése viszont jó hatással van az ember műveltségére, világszemléletére ami még egy ügyvédi irodában is hadznos lehet. A társadalmi hasznáról nem is beszélve, mely abban áll, hogy kulturáltabb jogászok lesznek hazánkban, mint most.

2021. okt. 31. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Európa több országában is hivatalos nyelv a francia és a német is (pl. Belgium, Svájc), az itt élők általában mindkettőt egyaránt beszélik, sőt az ország harmadik hivatalos nyelvét is (Belgium esetében holland, Svájc esetében olasz) sokan beszélik - jobbára az angol mellett. Szóval ennél kevesebbel Európa jelentős részében nehéz kitűnni.

Ahol csak az egyik nyelv hivatalos, a határ menti területeken és az egymással folytatott üzleti életben érintettek szokták beszélni a másikat is, de még a hétköznapi embereknél sem ritka.

Aztán ott a spanyol, ami területileg szintén Európa jelentős részében használatos, dél-amerikáról nem is beszélve.


Ha Európában tervezed a jövődet, akkor ezek a főbb, kézenfekvőbb irányok, de akár kisebb országok helyi nyelvének is lehet haszna, hiszen ha Finnország, Norvégia, Észtország, stb. valamelyikével akarsz dolgozni, akkor ezek válhatnak relevánssá.


A főbb (angol, német, francia, spanyol) nyelvek és a helyi nyelv, ha kiköltözöl valahova alapnak tekinthető, hiszen ott mindenki más is általában beszéli ezeket. Ha ezeken kívül beszélsz még más, hasznos idegen nyelvet is, az jelenthet igazán előnyt. Az általánosabb+helyi nyelv mellett egy orosz, arab, kínai, japán tudás bárki számára komoly érték lehet. Ha csak angolul, németül és magyarul beszélsz, az jó eséllyel kevesebb is, amit bármelyik helyi tud - a magyar meg kevés helyen számít valódi értéknek külföldön.


Ha téged az orosz kultúra és nyelv eleve érdekel, akkor foglalkozz az orosszal. Ebben is rengeteg üzleti lehetőség van még akkor is, ha nem beszéled annyira jól. Viszont, ha szaknyelvi szinten akarod elsajátítani, akkor pláne sok a lehetőség benne. A nagy kérdés az, hogy tényleg ebbe az irányba akarsz-e menni, mert ha már megtanultad az oroszt és utána jössz rá, hogy mégsem annyira jön be, hogy velük dolgozz, aztán nehezebb és küzdelmesebb lehet váltani.


Viszont a nyelvtanulás mindenképp hasznos és minél több nyelvet beszélsz, annál több féle lehetőség nyílik meg előtted, ami mások előtt nem.


A latin közvetlenül kevésbé hasznos, mivel holt nyelv, aktívan nem beszélik, talán szaknyelvi szintre nem is tudnál eljutni benne. Ugyanakkor a műveltségben és a további nyelvtanulásban segíthet valamennyit - bár egyáltalán nem biztos, hogy nélkülözhetetlen.

2021. nov. 9. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Talán németet érdemes megtanulni. Hisz az hasonlít az angolra. A kérdésre válaszolva oroszt mondanám. Méretét tekintve biztosan belefutsz. De ember legyen a talpán, aki azt megtanulja.
2021. nov. 15. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Talán nem fog tetszeni amit írok, de jóindulatból írom.


Biztos vagy benne hogy a jog a te utad?

Nem inkább valamilyen gazdasági szak?



Igen, én is tudom, hogy jogi végzettséggel is dolgoznak az emberek olyan területen mit te szeretnél, nagyvállalatok vagy állam képviseletében üzleti jogi, gazdasági jogi pozíciókban.


És amit leírtál azok alapján nem is ügyvédként, hanem alkalmazott jogászként.

Ezzel nincs is semmi baj.


Igen, írtad az ügyvédet is, de ha ügyvédi irodában dolgoznál ami gazdasági profilú, akkor maximum tanácsokat adnál az ügyfeleidnek akik ilyen cégek.

De nem te csinálnád azt a munkát amit szerintem szeretnél, hanem akik csinálják nekik adnál tanácsot.



Viszont az üzleti, kereskedelmi, gazdasági jogi pozíciók nem annyira olyanok mint amit te szeretnél.

Ha jól értelek.


Külföldi partnerekkel üzletről tárgyalni nem annyira jogászként fogsz.



És válaszolva a konkrét kérdésre.


Angolul elvárás, hogy megfelelő szinten tudj.

A további nyelveket jogászként nagyon megfizetik, ha munkaképes szinten tudod használni.

Akár a németet is, a többi nyelvet pedig még jobban, na persze ha szükség van rá.

Olasz, francia, orosz, stb... van rá szükség. Nem mindenhol persze.


DE!


Olyan minőségben meg fogod tudni tanulni, hogy jogi munkát tudj végezni rajta?

És nem csak a szaknyelvre gondolok!!!


Angolt még elhiszem.

De egy újabb, második nyelvet amit most kezdenél, azt fogod tudni annyira?



Egy gazdasági, kereskedelmi pozícióban is nagyon fontos lehet a magas szintű nyelvtudás, ne érts félre, de ott még jobban elmegy olyan pozíció ahol ugyan kell tudni és tárgyalni, de nem jogi pontosságú igényességgel!

(Nem azért, hogy egy közgazdász kevesebb mint egy jogász!!! Szerintem sem az!)


Az orosz írtad és az jó példa arra is amit én mondok.


Oroszul ha tárgyalási szinten, de nem folyékonyan tudsz, talán már akár üzleti tárgyaláson is részt vehetsz.

Ki tud ugyanis "full working proficiency" szinten? Hát nem sokan.

Angolul, németül igen!


Közgazdászként, külker területen simán mehet.

De jogászként is? Hát nem hinném. Azért az más.



Meg ha ilyen terület érdekel, közgazdászként sokkal jobban járnál.


Persze nem akármilyen szakon, meg nem csak az egyetemen a kötelezőket teljesítve.

Hanem már az egyetem alatt gyakorlat, stb...


Jogászként ilyen területre sokkal kisebb az esélyed mert sokkal kevesebb ember kell és a verseny is sokkal nagyobb.


Továbbá az ilyen pozíciókba szeretik, sőt sokszor elvárják a gazdasági, kereskedelmi ismereteket legalább valamilyen szinten.

Nagyon sok jogász totál nem ért hozzá. Még a kicsit ilyen jellegű tantárgyakat is utálja az egyetemen.


Neked lesz ilyen tudásod?



Még egyszer mondom:

Bőven dolgoznak jogászok nagyvállalatoknál, gazdasági jogi, üzleti jogi pozíciókban.

De az nagyon más mint amit szerintem te akarsz.

A kérdésed alapján te külker, üzleti tárgyalások világában gondolkozol.

Oda nagyon kevés jogász kell és ahhoz nagyon kell tudni, nem csak nyelvet.



A nyelv is fontos, nagyon is, ha ilyenekben gondolkozol!


De ha ilyenekben gondolkozol százszor fontosabb lenne gazdasági, üzleti, külkereskedelmi szakmai ismeretek szerzése.

Akár valamilyen képzés által, ha nem is egyetemi szakot végeznél.

Sokkal jobban fel fognak figyelni rád.

De még így sem biztos.

2021. dec. 22. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!