Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az 1241-42-es tatárjárás...

Az 1241-42-es tatárjárás során Magyarország lakosságának hány százaléka halt meg?

Figyelt kérdés

Kérném, hogy aki válaszol, forrást is adjon meg, honnan vette az adatát.

Köszönöm.



2022. márc. 9. 08:07
1 2 3
 1/28 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Hagyományosan 50%-ot szoktak mondani, illetve az Alföldön 70-80%-ot. Szűcs Jenőnek 'Az utolsó Árpádok' c. könyvében viszont azt olvastam, hogy ezt a számot az 1242 után eltűnő falunevekből vették, de nem vették figyelembe, hogy a tatárjárás után addig példátlan mértékű népmozgás indult meg, aminek több oka is volt. Részben a megmaradt alföldiek igyekeztek olyan helyre költözni, ahol az erdőben el lehet bújni, ha visszajönnek a tatárok, részben a népirtás miatt munkaerőhiány keletkezett és a földesurak egymástól csábítgatták a parasztokat, harmadrészt pedig - főleg a Felvidéken - hatalmas falutelepítési és várépítési program indult, ahol az új falvakba hospesjogokkal csábították a népet. Mindezek miatt egész falvak néptelenedtek el, főleg a királyi és egyházi uradalmakon és a szökdösések visszafogására alakult ki aztán a többletjogokkal rendelkező jobbágyi réteg, akik már nem voltak olyan félrabszolgák, mint korábban a parasztok döntő többsége. Ezek alapján Szűcs Jenő 15-20%-ra (ami még mindig több százezer ember) teszi a tatárjárás áldozatainak számát.
2022. márc. 9. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
83%
Még a 15% is brutál sok 1,5 év alatt, ha figyelembe vesszük, hogy a két világháborúé összesen volt 12%, civil plusz katona együtt, és ez is összesen tíz év alatt.
2022. márc. 9. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:

Tényleg nem bántásból, de a google legelső találata a Wikipedia szócikk, és ott van benne a forrás is!


[link]


"1241 áprilisa és 1242 márciusa közötti majdnem egy év leforgása alatt a mongol sereg dúlása nyomán Magyarország lakosságának kb. 40-50%-a[81] halt meg (3 millióból kb. 1,5 millió ember), emellett hatalmas volt az anyagi kár is. "



Katona Tamás (szerk.): A tatárjárás emlékezete; bev. Győrffy György; Európa Könyvkiadó Magyar Helikon osztálya, Budapest, 1981 (Bibliotheca historica) ISBN 963-207601-X

2022. márc. 9. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:

3-as, pont a Wiki fejlesztése miatt kérdem, mert csak Katona T.-ra hivatkozni nem éppen nyerő, amikor a történészek eléggé eltérő adatokat adnak meg.


2-es, nem hiszem hogy jó ötlet összehasonlítani a tatárdúlást egy modern kori háború áldozataival. Utóbbinak nem a civil lakosság volt a célpontja.


Hollófernyiges, az alföldi 70-80%-os adat honnan van?

2022. márc. 9. 10:30
 5/28 anonim ***** válasza:

" Katona T.-ra hivatkozni nem éppen nyerő"


Miért???? Indexen van, vagy miért?

2022. márc. 9. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Írtam miért, mert csak egy szerző a sok közül, és mások más adatot adnak meg. Egy vélemény a sok közül..
2022. márc. 9. 11:34
 7/28 NTBS ***** válasza:
100%
Azért nehéz kérdés, mert nem tudjuk mennyien lakták akkor az országot. Én olvastam 2-2,5 millió (III. Béla kora) és 1,1 milliós (III.Béla kora) adatot is. Így aztán a veszteséget is nehéz számszerűsíteni. Ajánlom Engel Pál: Magyarország története 895-1301 című művének vonatkozó részeit.
2022. márc. 9. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
A könyvajánlót köszi, csak a gond, hogy a neten (számomra elérhetően) nincs fent, én meg külföldön vagyok. Jobban örülnék ha valaki megírná, hogy ő milyen veszteségekről beszél.
2022. márc. 9. 19:56
 9/28 MDaniel98 ***** válasza:
65%
Hát nem tudom semmiképpen sem vagyok a korszak szakértője, de 50% nekem kicsit soknak tűnik, még annak ellenére is, hogy a mongolok brutalitása köztudott, még a pestisnek is kellett 3 év, hogy kiirtsa Európa 1/3-át. A mongolok pedig nem voltak itt olyan sokáig, és elképzelhető, hogy a valóságosnál mi egy kicsit negatívabban éljük meg a helyzetet, de nem akarom elbagatellizálni a dolgot, nyilván szörnyű lehet átélni ilyet.
2022. márc. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

#6 nem tudom, hogy milyen munkában akarod ezt tárgyalni, de hogyha több egymással ellentétes adat van, akkor az a megoldás, hogy ezt konkrétan leírod a dolgoztodban, mint irodalmi hátteret.


"Katona T ezt írja (referencia), de ezzel ellentétes adatot találni XYZ művében (referencia), stv, stb."

2022. márc. 10. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!