Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » I. Ferenc József osztrák...

I. Ferenc József osztrák császár és magyar király korábbi halálával, és Ferenc Ferdinánd hatalomra kerülésével az Osztrák-Magyar Monarchia nagyobb eséllyel maradhatott volna fenn/később esett volna szét, mint ahogy az végül történt?

Figyelt kérdés

2022. máj. 10. 17:47
 1/7 anonim ***** válasza:
65%
Nem.
2022. máj. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TappancsMancs ***** válasza:
53%
Szerintem sem. A korszakban az 1848-as forradalmak hulláma volt érezhető egész Európában (kb), és a demokratikus, liberális irányba tolódtak el az igények, a monarchiák felszámolása és a független nemzetállamok létrehozása volt még a kor jellemzője. Ahogy a monarchiák, úgy az Osztrák-Magyar Monarchia is az utolsókat rúgta. Egy császár váltás nem sokat változtatott volna rajta.
2022. máj. 10. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen.

Ferenc Ferdinándnak terve szerint a Monarchia átalakult volna Nagy-ausztriai Egyesült Államokká.

[link]

2022. máj. 10. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:
65%

Na ja de az csak terv - ez az egyik. Másnak meg más tervei voltak.


Az európai 48-as forradalmi hullám az efféléknek keresztbe is tett volna. Az említett terv egy erőltetett föderáció elképzelése volt, és a monarchiák alól felszabadulni vágyó népek abba se mentek volna bele.


A monarchiák felszámolásánál a cél az nem csak valami más volt, hanem konkrét célok voltak és a gyarmatosítókkal kötött föderáció nem igazán volt a céljaik között.


"A liberális és demokratikus megmozdulásokat alapvetően a polgári középosztály kezdeményezte és vezette. Céljuk a monarchikus kormányzati rendszerek megdöntése vagy megreformálása, valamint új nemzetállamok létrehozása volt."

"A kiváltó okok közé tartozott az, hogy a polgárság képviseleti demokrácia útján részt követelt a kormányzásból, a sajtó- és szólásszabadság iránti vágy, a szociális feszültségek, valamint a nemzeti ébredési mozgalmak által kiváltott nacionalista eszmék."

[link]

2022. máj. 11. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:
65%

Máskülönben az említett föderációra például a magyar válasz itt van simán a wikin is. Kicsit hosszabb lesz, de legalább van rá forrás is és az idézeteket tényleg érdemes elolvasni a tartalmuk miatt. Például, hogy az Osztrák–Magyar Monarchiával nem voltak elégedettek, elnyomás volt...

Röviden a monarchiáknak befellegzett, a népeknek a t*ke tele volt velük. Ezért volt forradalmi hangulat Európa szerte, szabadok akartak lenni, ezen nincs mit variálni. A hatalmak látták, hogy inog a helyzetük és ezért volt a föderációs terv is, egy módszerváltási kísérlet lett volna.


Osztrák–Magyar Monarchia - wiki

Felbomlása /

"1918. október 16-án IV. Károly magyar király a Lajtáninneni területeken Hussarek-Heinlein-kormány javaslatára egy kiáltványt juttatott el az emberekhez. Ebben a kiáltványban engedélyezte, hogy az Osztrák Császárság átalakuljon egy konföderációvá. Ennek következtében az ausztriai nemzetiségek saját nemzetgyűlést alakítottak."

"A Wekerle-kormány azonban félreismerte a helyzetet, és visszautasította a király kiáltványát. A magyarok továbbá fel akarták mondani a perszonáluniót Ausztriával. [19] 1918. október 24-én a császári kormány elveszítette a hatalmát Bécs felett, a Császárság részei is kiválásra készültek."


Még a linkelt Nagy-ausztriai Egyesült Államok oldalon is ott van.

"A huszadik század elejére világossá vált, hogy a legnagyobb probléma, mellyel a Kettős Monarchiának szembe kell néznie, az az, hogy tizenegy, egymástól jelentősen különböző etnikai csoport élt a területén, melyek közül csak kettő, a németek és a magyarok ... bírtak politikai hatalommal. Nyolc népnek, a cseheknek, a lengyeleknek, a ruszinoknak, a románoknak, a szlovákoknak, a szerbeknek, a szlovéneknek és az olaszoknak alig volt bármiféle önrendelkezési lehetőségük,..."

"A tervezet a Magyar Királyság politikai köreiben erős ellenállásra talált, hiszen a reform a történelmi Magyarország feldarabolását jelentette volna."


És ezek így mennek. Ha veszélyben a hatalom, akkor igyekeznek kitalálni valamit és többnyire a rendszerváltásokba beleügyeskedik a módszerváltást. Idéznék megint egy talán nem feltűnő részt a linkedről, érdemes odafigyelve olvasni:

"A Nagy-ausztriai Egyesült Államok (németül: Vereinigte Staaten von Groß-Österreich) egy Ferenc Ferdinánd főherceg környezetéhez tartozó tudóscsoport által készített terv volt az Osztrák–Magyar Monarchia konföderatív átalakítására, amely soha nem valósult meg.[2] A részletes tervet Aurel Popovici dolgozta ki 1906-ban."


Vagyis egy tudóscsapat dolgozott a terveken és nem egymagában Ferenc Ferdinánd főherceg. A hatalom mindig használ szakértőket a háttérben, specialistákat. Az a föderáció egy kamu föderáció lett volna, egy módszerváltás csali.


A hatalom mindig átfogalmazza a közléseit ügyes módokon és még az Osztrák–Magyar Monarchia is egy kettős, magyar-osztrák államrendnek van írogatva, de nem az volt. Az Osztrák–Magyar Monarchia kiterjedt tucatnyi országra, népre, és valójában egy átnevezett Habsburg Birodalom volt a név alatt. I. Ferenc József is Habsburg-házi uralkodó volt. :) A Habsburg–Lotaringiai házból.

Másik átnevezés, hogy "I. Ferenc József magyar király". Nem magyar király volt, hanem jó néhány ország és nép királya, pontosabban birodalmi császára. Ezeket így átnevezgetik és sok minden mást is. Vagy például:

I. Lipót magyar király

Uralkodóház: Habsburg-ház

Született: Bécs

Valódi neve: Leopold Ignaz Joseph Balthasar Felician


I. Leopold annyira volt magyar király, mint amennyire Antoninus Pius római császár volt az. :) Egyik sem volt se magyar király, se magyar császár. Ez a korrekt. :)



[link]

2022. máj. 11. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Tudtommal voltak föderációs tervei Ferdinándnak, ezért a történészek körében vitatott hogy jó lett volna, ha ő kerül a trónra, vagy meg tudta volna állítani a Monarchia széthullását, de szerintem attól a pillanattól kezdve, hogy Románia és a Szerb királyság megalakult és a kisebbségeknek lett anyaországuk már nem volt menekvése a monarchiának, az első adandó alkalommal felbomlott volna, így is-úgy is.
2022. máj. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A dualizmus föderativ átalakítása az 1870-es években még talán kielégítette volna a nemzetiségek igényeit. De akkoriban a Ferenc Ferdinánd még kisfiú volt. De az idő előrehaladtával a nemzetiségi igények egyre nőttek, a föderalizáció a XX. században már rég nem bírt volna integratív vonzerővel a nemzetiségek számára.
2022. máj. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!