Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ma van a 100. évfordulója...

Ma van a 100. évfordulója annak hogy megölték Ferenc Ferdinándot. Mit lehetett volna tenni ezek után az országnak hogy ne törjön ki háború?

Figyelt kérdés

Ha nem üzenünk hadat Szerbiának akkor is bekövetkezett volna valamikor Trianon?

Az országban élő nemzetiségieket sikerült volna asszimilálni?

Vagy legalább egy olyan országot létrehozni ahol a nemzetiségiek autonómiát élveznek?

Az ország ki tudott volna maradni egy világháborúból?



2014. jún. 28. 09:00
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a háború mindenképpen kitört volna, mert nagyon a küszöbön volt. Mondhatni mindenki csak arra várt, hogy beleköthessen a másikba.


Nem tudom, mennyire volt belekódolva a vereség számunkra. Ehhez hadtörténész kellene, talán voltak olyan momentumok, amiket ha nem szalasztunk el, akkor a mi oldalunk győz, vagy nem vesztünk annyira.

2014. jún. 28. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
? Szeptember elsején ölték meg....
2014. jún. 28. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A történelemben nincsen "ha" :)


Ha valami csoda folytán elmarad a háború, akkor is megmaradtak volna a nemzetiségi ellentétek. Talán sikerült volna kiegyezni azokkal a nemzetiségekkel, akiknek nem volt saját országuk (pl. szlovákok), de kötve hiszem, hogy a románok - teljesen érthető módon - megelégedtek volna bármivel is.


Európa közepén egy nagy birodalomnak elég nehéz lenne kimaradni egy ilyen nagy háborúból. Ráadásul ugye a kiegyezés miatt hozzá voltunk kötve Ausztriához.


Ha nincs a kiegyezés, akkor mi is a Kárpát-medence területén élő nemzetiségekhez hasonlóan mehettünk volna neki a háborúnak szemben a Habsburgokkal, de ettől függetlenül nyilván így is egy kisebb Magyarországot kaptunk volna a békekötés után, de legalább megmaradhattak volna a magyarlakta régiók.

2014. jún. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

2-es válaszoló.

Te ebbe a kategóriába akartál írni egyáltalán?

Szept 1 még a közelben sincs.

Az max a sulikezdés dátuma,de az nem tartozik ide

2014. jún. 28. 10:44
 5/9 anonim ***** válasza:

"Mit lehetett volna tenni ezek után az országnak hogy ne törjön ki háború?"


Mondjuk ha nem keménykedtünk volna Szerbiával, akkor ezt a feszültséget valahogyan el lehetett volna simítani idővel. Végülis a gyilkos megvolt, föl lehetett volna akasztani. HOgy ezzel elkerülhettük volna a háborút, az egyáltalán nem egyszerű kérdés, a korabeli szövetségi rendszerekből egyértelműen következett, hogy bármelyik ország rendeli el a mozgósítást, az összes európai állam egymásnak ugrik. Előbb-utóbb akadt volna más feszültségforrás, bár lehet, addigra a diplomaták rájöttek volna, milyen veszélyes ez és hogyan lehetne elejét venni a hasonló háborúknak.


"Ha nem üzenünk hadat Szerbiának akkor is bekövetkezett volna valamikor Trianon? "


A Monarchia vagy egy tucat különböző népből állt, amelyek mindegyike útálta a többit. A magyarok a lakosság felét se tették ki, az osztrákok meg törpe kisebbségnek számítottak a birodalmon belül. Mindeközben azért az oroszok bujtogatták az összes szlávot, úgyhogy valószínűleg előbb-utóbb felbomlott volna a Monarchia, vagy valami 1848 -hoz hasonló polgárháborús helyzet állt volna elő, amit az uralkodó vagy kezelt volna, vagy nem. Ha megnézed, még a kilencvenes években is volt annyi szufla a szerbekben, hogy szétverjék Jugoszláviát, gondolhatod, hogy mi történt volna a húszas esetleg a harmincas években egy soknemzetiségű Monarchiával.


"Az országban élő nemzetiségieket sikerült volna asszimilálni? "


Fene tudja. Nyilván leginkább a módszertől függ, így utólag nagyon nehéz erre bármit mondani.


"Vagy legalább egy olyan országot létrehozni ahol a nemzetiségiek autonómiát élveznek? "


Lehetni lehetett volna, csak ezt nem sokan akarták megtenni. Az osztrák uralkodó ugyan a közigazgatásba bevonta a nemzetiségek képviselőit is, de szigorúan személyes alapon, a magyarok pedig szántszándékkal akarták kiszorítani a nemzetiségeket a kormányzatból. Át lehetett volna éppen alakítani az országot egy amolyan jugoszlávia-szerű föderációvá, széles szabadságjogokkal és a kisebbségek tiszteletével, de igazából senki sem tett ez irányba komoly lépéseket. A sors iróniája, hogy éppen Ferenc Ferdinánd szerette volna a birodalmat úgy átalakítani, hogy a szláv népek is komolyabb szerephez jussanak a kormányzatban, de őt meg lelőtték Szarajevóban.

[link]


"Az ország ki tudott volna maradni egy világháborúból?"


Nem. A korabeli szövetségi rendszerek lényege éppen az volt, hogy együtt kellett hadba vonulniuk. Ha egyszer beindult a tánc, mindenkinek be kellett szállni. A korabeli államközi szerződések teljes átszabásával talán elérhettek volna valamit, de arra nem sok hajlandóság maradt senkiben sem.

2014. jún. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ezeket a dolgokat sajnos nem lehetett volna elkerülni. Paradox módon az egész a nacionalizmus 17-18. sz.-i megerősödéséből következik, ami a magyar függetlenségi törekvéseket is felerősítette. Aztán persze a fagyi visszanyalt. Látod, még ma is vannak olyanok, akik saját országot akarnak (pl. katalánok), lassan visszatérhetünk a városállamok korába.
2014. jún. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Remélem nem bánod, ha nem a kérdésekre válaszolni, hogy mi lett volna ha (márpedig ez eszméletlenül izgalmas!), hanem, hogy mi ebből mára a tanulság. :) Ma, már a körülöttünk lévő országok mind az EU tagállamai, de mégis a magyaroktól ha már nem is olyan erősen, mint 50-80 éve, de azért tartanak, hiszen nem egy közös megállapodás volt 20-ban, hanem egy elfogadása a háború vereségének. Sajnos ma megy még ez a hülye román, hülye szlovák, onnan is.. hülye magyar, Te, aki sohase ismerted el, hogy mi is létezünk... Véleményem szerint minden magyarnak, szlováknak, románnak stb.-nek az a dolga, hogy tudjon békésen együtt élni, közösen gondolkodni a jövőnkről. Ne legyünk ellenségesek, szerintem lehetne az EU-n beül alapítani egy Közép-Európai Régiót (ki lehetne bővíteni a Visegrádi 4-et). De legyen egy kis múlt is: tegyük fel, hogy úgy alakul a történelem, hogy nincs háború. Létezik az OMM, Magyarország mint állam létezik egy szövetségen belül. A nemzetiségi törvény átfogó reformjára lett volna szükség, autonómiára egy szövetségen belül. Ha jól tudom, a horvátok kaptak teljes autonómiát.
2014. júl. 24. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
A háború megtörtént volna előbb utóbb. A béke pedig sokkal sokkal jobban is létre jöhetett volna. Tudniillik drága Károlyi Mihály volt olyan kedves és a majdnem 1 milliós magyar haderőt szélnek eresztette. De ha csak a fele, 500 000 katona hadba vonul, akik a környező országok hadseregeihez képest lényegesen nagyobb erőt képviseltek olyan békét alakíthattunk volna ki hogy biztos lényegesen kevesebb terület csatolódik el. De ezekben mint megmaradandó városok biztos Vagyok: Kassa, Ungvár, Munkács, Szatmárnémeti, Nagyvárad, Arad, Temesvár, Szabadka. Szóval bárki bármit mond szerintem bár események szerencsétlen láncolata kellett az egészhez hogy itt és ekkorák vagyunk, alapvetően itt és ekkor szúrták el de nagyon. Mi meg isszuk a levét.
2014. júl. 24. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha mi (magyarok) el is kerüljük a háborút a szerbekkel, attól még a háború kitört volna a gyarmatok miatt. Mivel Afrikát teljesen felosztották a nagyhatalmak, így már csak egymás rovására tudtak volna terjeszkedni, ami háború(ka)t jelent.
2018. okt. 29. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!