Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A monarchikus államformának...

A monarchikus államformának vannak előnyei a köztársasági berendezkedéssel szemben?

Figyelt kérdés

2022. máj. 11. 10:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Bármilyen berendezkedésnél található előny. A kérdés az, mennyire meghatározó. A monarchia éppen azért bukott meg, mert összességében hátrányos volt az államra. Angliában a monarchia formális és reprezentáns szerepű, az állam működése a köztársaságnak (demokratikus rendnek) felel meg.
2022. máj. 11. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
13%
Abszolút vagy alkotmányos monarchia? Utóbbi sok országban van még. Előbbit elsöpörték a forradalmak, társadalmi változások.
2022. máj. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
42%

Alkotmányos monarchia többek között a hagyománytiszteletre épülő, de történelmi hátteret is megigénylő államforma.

Komoly protokolláris háttere van annak, hogy ki lehet az uralkodó, tőle milyen viselkedést várnak el, nincs igazi hatalma, az ország "szellemi vezetője" a politikai hatalmat a parlament gyakorolja.

Viszont ahol alkotmányos monarchia van, ott megmaradt a régi arisztokratus berendezkedés, a régi nemesi rangokat használhatják, a királynak (királynőnek) joga van nemesi rangra emelni embereket.

Magyarországin tiltott még mindíg a gróf, báró (stb) cím használata, így amikor jönnek a "ki lehetne a király" kérdések, kb annyival lehet lezárni, hogy senki, ahhoz elég komoly társadalmi átrendeződés, törvénymódosítás kellene.

Az angoloknál a királyi családnak sem könnyű ám megfelelni az elvárásoknak, nem is sikerül mindíg.

2022. máj. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:
12%
Érdekes, hogy mennyi kérdés van az elnyomó struktúrák igazolásához.
2022. máj. 11. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
86%
Van erre igény. Sőt egyfajta tendencia is van annak felismeréhsére, hogy “azért a középkor nem is volt annyira sötét”. Ami persze igaz is bizonyos mértékig, a felvilágosodás valóban rendesen diszkreditálta a középkort, de mostanában sokan kiábrándulnak a demokráciából, és visszasírják a rendi társadalmat. És nemcsak az olyan primitívek, akik azt mondják, hogy “akkor legalább rend volt”, hanem értelmes emberek is.
2022. máj. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Anglia parlamentáris demokrácia, de nem köztársaság.


Angliában a hatalmi ágak mindmáig az uralkodó nevében működnek. A kabinet, amikor szerződéseket köt, kijelöli a választás időpontját, háborút indít stb., az uralkodó nevében cselekszik. A törvényeket az uralkodó nevében hozzák. Az ítéleteket is.


Ha képviselő szeretnél lenni, vagy kormánytag, az uralkodóra kell felesküdni. Ha állampolgár vagy, az uralkodónak kell hűséget esküdni.


Ha Anglia köztársaság lenne, akkor a nép lenne a jogforrás, nem a Korona.

2022. máj. 13. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
22%

"Van erre igény. Sőt egyfajta tendencia is van annak felismerésére, hogy “azért a középkor nem is volt annyira sötét”. Ami persze igaz is bizonyos mértékig..."

Okés, erre azt mondanám, hogy azt nem erre értik. A középkor valóban nagyon más volt, mint ami kialakult róla az emberek számára, de nem a monarchia államformájára igaz. Olyan is-is dolog ez, hogy van ami jobb volt és van ami más volt, de azért nem igaz ez mindenre és főként nem igaz a ténylegesen negatív részletekre.


Kérdező javaslom alapvetően a monarchia és köztársaság közötti különbségek tisztázását, és a kérdésedre ott a válasz is. Meg a történelmi összefüggések tanulmányozását, azokat amiket nem tanítanak.

2022. máj. 13. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
Ami azt illeti hajlamosak vagyunk az eredeti kérdést tovább gondolni, mert az államforma nem túl lényeges. Ott van pl. a csizma alakú Olasz Köztársaság, meg a formátlan brit Egyesült Királyság. Micsoda különbség, kérem szépen, mégis mindkettő demokratikusan működik ugyebár!
2022. máj. 14. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!